Jak za pomocą biopsji fuzyjnej sprawdzić stan prostaty w Warszawie?

Choroby prostaty to zmora niejednego mężczyzny. Częstotliwość ich występowania zwiększa się wraz z wiekiem. Jedynym skutecznym sposobem na zwalczanie schorzeń związanych z gruczołem krokowym jest profilaktyka. Tylko dzięki niej można szybko i skutecznie walczyć ze wszelkimi chorobami tego organu. Jednym z badań, które na to pozwalają, jest biopsja fuzyjna.

Prostata to niewielki organ, który wchodzi w skład męskiego układu rozrodczego. Mimo swych rozmiarów ma ogromny wpływ na jego działanie. Schorzenia związane z prostatą mogą powodować szereg objawów związanych z oddawaniem moczu, czy też codziennym funkcjonowaniem. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badanie swojego ciała. Sprawdź, czym jest biopsja fuzyjna i dlaczego jest tak istotna w kontekście profilaktyki schorzeń prostaty.

Badanie prostaty w Warszawie

Na czym polega biopsja fuzyjna?

Biopsja fuzyjna to badanie, które wykonuje się w celu zdiagnozowania nowotworu tego organu. Proces ten łączy rezonans magnetyczny z zastosowaniem sondy ultrasonograficznej, która ma pomóc w pobraniu próbki. Pierwszym etapem badania jest zawsze rezonans magnetyczny, który pozwala na stworzenie trójwymiarowego modelu prostaty. Na jego podstawie lekarze mogą zaznaczyć niepokojące miejsca, zwane dalej celami.

Następnie wykonuje się badanie ultrasonograficzne. W tym celu lekarz zapewnia znieczulenie miejscowe i wkłada małych rozmiarów sondę ultradźwiękową do odbytnicy. Pozwala ona na połączenie obrazu MRI z obrazem ultradźwiękowym. W ten sposób otrzymuje się bardzo dokładny model prostaty, na którym łatwo wskazać wszystkie podejrzane miejsca.

Ostatnim elementem jest zebranie próbki tkanki za pomocą igły. Lekarz pobiera ją dokładnie z podejrzanych miejsc i odsyła do laboratorium. Tam tkanka jest dokładnie badana pod kątem obecności komórek nowotworowych.

Jakie są wskazania do pójścia na biopsję fuzyjną i jak się do niej przygotować?

Wykonanie biopsji fuzyjnej prostaty zaleca się u osób, w przypadku których:

  • zostały wykryte nieprawidłowości w badaniu per rectum;
  • wykonano test PCA3 z wynikiem dodatnim;
  • na podstawie badań diagnostycznych występują podejrzenia co do obecności raka prostaty;
  • na wcześniejszych biopsjach znaleziono komórki o nieprawidłowej budowie;
  • wynik PSA jest podwyższony i wskazuje na tendencję rosnącą.

Aby przygotować się do biopsji prostaty, trzeba skonsultować się z urologiem. Należy powiadomić go o wszelkich zażywanych lekach na alergię, czy też wpływających na krzepliwość krwi. Lekarz musi też wiedzieć o obecności rozrusznika serca, czy też chorób związanych z krzepliwością.

Biopsja fuzyjna prostaty — gdzie wykonać badanie

Otóż, aby umówić się na biopsję prostaty konieczne będzie znalezienie właściwej kliniki lub centrum medycznego. W tym pomoże wpisanie w przeglądarkę frazy „biopsja prostaty Warszawa”. Dzięki niej szybko można znaleźć miejsce, w którym oferowane jest to badanie. Jedna z placówek, w której wykonuje się biopsję prostaty to Centrum Medyczne BoraClinic. Można w nim liczyć na szybkie i bezbolesne przeprowadzenie tego badania.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!