Przejdź do treści

Książeczka sanepidowska – czy nadal jest potrzebna?

Książeczka sanepidowska od lat stanowi niezbędny dokument pracowników gastronomii i wielu innych branż. Przez wielu postrzegana jako symbol czystości i zdrowia potrafiła przysporzyć sporo stresu przed rozmową kwalifikacyjną. Czy książeczka sanepidowska wciąż jest wymagana przez pracodawców? Poniżej znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć na jej temat.
Teaser Media
Image
Sanepid - książeczka

Książeczka sanepidowska – czy wciąż obowiązuje?

Okazuje się, że nazwa książeczka sanepidowska jest terminem używanym tylko w mowie potocznej. Pełna nazwa dokumentu to książeczka zdrowia na potrzeby sanitarno-epidemiologiczne, choć stwierdza się, że już dawno wypadła z obiegu. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób z 2008 roku książeczka sanepidowska już nie obowiązuje. Aktualnie zastąpiło ją orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych, jednak procedura jego uzyskania wygląda tak samo, jak w przypadku książeczki sanepidowskiej.

Kto musi wyrobić książeczkę sanepidowską?

Zgodnie z przepisami ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, obowiązkowym badaniom sanepidowskim muszą poddać się osoby podejmujący pracę na stanowisku, na którym będą miały kontakt z żywnością. Jednak książeczka sanepidowska obowiązuje nie tylko w branży gastronomicznej – badania muszą wykonać także osoby na stanowiskach związanych z pakowaniem i wydawaniem posiłków lub wody oraz przy pracy związanej z lekami doustnymi.

Obowiązkowe badania muszą zrobić także osoby zajmujące się myciem naczyń i pojemników przeznaczonych na żywność, wodę lub leki, a także osoby pracujące w miejscu, gdzie na co dzień mają kontakt z dużą liczbą ludzi oraz z dziećmi do 6. roku życia. Celem badań jest stwierdzenie, czy osoba pracująca na jednym z powyższych stanowisk nie jest zakażona pałeczkami duru brzusznego i durów rzekomych A, B lub C. Badania wykrywają także, czy osoba jest nosicielem Salmonelli, Shigella lub prątków gruźlicy.

Książeczka sanepidowska – kto za to płaci?

Na badania w celu wyrobienia książeczki sanepidowskiej najczęściej kieruje pracodawca i to na nim spoczywa wówczas całkowity koszt wyrobienia dokumentu. Pracownik może jednak podjąć się tego samodzielnie jeszcze przed rozpoczęciem pracy na jednym z wyżej określonych stanowiskach. Koszt takiego badania różni się w zależności od stacji sanitarno-epidemiologicznej. Zwykle całkowita kwota nie przekracza 150 złotych.

Gdzie wyrobić książeczkę sanepidowską?

Aby wyrobić orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych, pracownik powinien otrzymać skierowanie na badania od swojego pracodawcy jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Należy udać się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej i bezpłatnie pobrać 3 pojemniki na materiał do badania. Okres oczekiwania na wyniki może wynosić nawet do 3 tygodni, konieczna jest także wizyta u lekarza medycyny pracy, który na podstawie otrzymanych badań stwierdza zdolność do wykonywania prac na wskazanym stanowisku.

Przepisy nie określają, jak długo ważna jest książeczka sanepidowska. Przyjmuje się zatem, że wszystko zależy od charakteru pracy.

Komentarze
Udziel odpowiedzi na proste pytanie
Ten mechanizm ma sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteś botem
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!