Metoda SRT – trening dla sportowców, terapia dla chorych
Metoda SRT to w uproszczeniu stymulacja pracy mózgu, opierająca się na najnowszych odkryciach naukowych. Wykorzystuje się ją w treningu rezonansem stochastycznym, z którego czerpią sportowcy, pacjenci neurologiczni i osoby z problemami ortopedycznymi. Ty lub bliska Ci osoba jesteście w tej grupie? Przekonaj się, na czym polega terapia oparta na metodzie SRT i jakie są jej zalety.
Jak działa metoda SRT i jakie są jej efekty?
Metoda SRT (ang. Stochastic Resonance Training) wykorzystywana w rezonansie stochastycznym, to terapia, która opiera się na założeniu procesu stochastycznego, czyli losowych zmiennych bodźców oddziałowujących na zachowania form nielinearnych (w tym ludzkiego ciała).
Pacjent lub sportowiec zostaje postawiony na urządzeniu, które przypomina wyglądem bieżnię, a następnie maszyna zaczyna wykonywać nieregularne, losowe ruchy we wszystkich kierunkach (góra/dół, przód/tył, prawo/lewo). Dzięki temu do mózgu trafia wiele nowych, chaotycznych informacji, które musi przetworzyć i nauczyć się na nie reagować.
Metoda SRT korzysta zatem z receptorów znajdujących się w skórze, mięśniach i stawach człowieka, które informują mózg o tym, gdzie znajduje się ciało człowieka i jego poszczególne kończyny. Jeżeli osoba znajduje się w ciągłym spoczynku lub wykonuje powtarzalne ruchy – informacje te nie są atrakcyjne dla mózgu i może przestać na nie reagować. Podczas zabiegu metodą SRT zaburzana jest monotonia, co usprawnia więc pracę mózgu, a w konsekwencji prowadzi do:
- przyrostu masy kostnej, co sprawia, że zmniejsza się podatność na złamania i urazy;
- szybszego i skuteczniejszego przetwarzania informacji, dzięki czemu zwiększa się koordynacja ruchowa;
- uwolnienie dopaminy odpowiedzialnej za dobre samopoczucie;
- lepsze sterowanie i kontrolowanie ruchów;
- poprawiona przemiana materii w tkance kostnej.
Więcej informacji uzyskasz od lekarzy i specjalistów.
Komu może się przydać metoda SRT?
Metoda SRT jest wykorzystywana w terapii pacjentów neurologicznych, którym nie dawano szans na wstanie z łóżka. Korzystają z niej również sportowcy, którzy chcą poprawić swoje wyniki, a także osoby po urazach ortopedycznych lub z problemami natury psychicznej. Wśród leczonych rezonansem stochastycznym chorób i dolegliwości warto wymienić m.in.:
- depresję;
- chorobę Parkinsona;
- zaburzenia równowagi (ataksję) ;
- nadpobudliwość psychoruchową (ADHD) ;
- zaburzenia wynikające z przebytego udaru;
- dziecięce porażenie mózgowe;
- stwardnienie zanikowe boczne i stwardnienie rozsiane;
- stan po udarze lub wylewie.
Metoda SRT jest niezwykle bezpieczną i nieinwazyjną terapią, której można poddawać dorosłych i dzieci w każdym wieku. Przeciwskazania to:
- ostre stany zapalne;
- świeże urazy i złamania;
- nudności lub wymioty;
- schizofrenia.
Terapia metodą SRT w zasięgu Twoich możliwości
Już największe ośrodki rehabilitacyjne w Polsce korzystają z treningu wykorzystującego metodę SRT. Urządzenie do rezonansu stochastycznego staje się coraz bardziej popularniejsze, ponieważ korzystają z niego nie tylko osoby chore, potrzebujące specjalistycznej pomocy, ale również osoby zdrowe, aktywne sportowo, takie jak amatorzy, pasjonaci i zawodowcy, które chcą poprawić swoją koordynację.
Dołącz do grona zadowolonych pacjentów i przekonaj się, jak poprawi się Twoje samopoczucie oraz koordynacja w sporcie i codziennych czynnościach. Odwiedź stronę https://www.zeptor.com.pl/ i poznaj szczegóły terapii oraz zalety urządzenia do rezonansu stochastycznego.