Nadchodzi męska antykoncepcja! Wolisz żel, czy zastrzyk na wiele lat?

Obecnie wazektomia jest jedyną oficjalnie dostępną metodą antykoncepcyjną przeznaczoną dla mężczyzn, podczas gdy doustne środki zapobiegające ciąży dla pań zostały zatwierdzone już w latach 60’ ubiegłego stulecia. W chwili obecnej istnieje duże zapotrzebowanie na nowe formy antykoncepcji

Obecnie wazektomia jest jedyną oficjalnie dostępną metodą antykoncepcyjną przeznaczoną dla mężczyzn, podczas gdy doustne środki zapobiegające ciąży dla pań zostały zatwierdzone już w latach 60’ ubiegłego stulecia. W chwili obecnej istnieje duże zapotrzebowanie na nowe formy antykoncepcji. Całkiem niedawno naukowcy z powodzeniem zakończyli serię badań klinicznych nad pierwszym na świecie środkiem antykoncepcyjnym dla mężczyzn. Rewolucyjny preparat został poddany testom w indyjskim organie Narodowej Kontroli Leków i wszystkie z nich przeszedł pomyślnie. W ramach eksperymentu przebadano ponad 300 uczestników. W około 97 procentach przypadków środek antykoncepcyjny okazał się skuteczny i nie wystąpiły efekty niepożądane.

Środki antykoncepcyjne dla mężczyzn
Kolejny, również całkiem nowatorski preparat do użytku zewnętrznego, antykoncepcyjny żel dla panów, jest obecnie testowany przez brytyjskich naukowców!
PodsumowaniePigułki antykoncepcyjne dla kobiet dostępne są w sprzedaży od wielu dekad. W związku dużym zapotrzebowaniem na całkiem nowe formy antykoncepcji, naukowcy przeprowadzają intensywne badania nad preparatami przeznaczonymi dla panów.

Czemu tak długo czekamy na skuteczny i bezpieczny środek antykoncepcyjny dla panów?

Pomimo, iż tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są powszechnie stosowane już od długiego czasu, to ich odpowiednika przeznaczonego dla panów wciąż nie wprowadzono do sprzedaży. Czy jest to celowe działanie firm farmaceutycznych? Zdecydowanie nie! Powód tego opóźnienia jest całkiem innej natury. Stosowanie hormonów w celu zahamowania produkcji plemników wymaga stosowania naprawdę dużych dawek tego typu substancji, które - jak dobrze wiadomo - w nadmiarze powodują uciążliwe działania niepożądane. Kobiece pigułki antykoncepcyjne często przyczyniają się do przykrych skutków ubocznych, a mężczyźni są płodni znacznie dłużej niż panie. Ponadto panowie mogą być płodni nawet przez trzy miesiące po zatrzymaniu produkcji nowego nasienia, gdyż tyle czasu zajmuje pozbycie się wcześniej powstałych plemników. Kobiety zwykle uwalniają jedno jajeczko na miesiąc, za to mężczyźni mogą produkować 1000 plemników na sekundę! Pole rażenia skutecznego męskiego środka antykoncepcyjnego jest zatem znacznie szersze, a jego opracowanie o wiele bardziej skomplikowane, w porównaniu z pigułkami dla pań (źródło 1)!
PodsumowanieOpracowanie skutecznego, a zarazem bezpiecznego środka antykoncepcyjnego dla mężczyzn nie jest łatwym zadaniem. Stąd, po wielu latach od pojawienia się pigułek dla pań, nie mamy jeszcze ich męskiego odpowiednika.

Jeden zastrzyk wystarczy na 13 lat!

Istnieje duża szansa, że obecnie testowany przez hinduskich naukowców rewolucyjny preparat antykoncepcyjny dla mężczyzn pojawi się w sprzedaży nawet w ciągu kilku miesięcy. Środek antykoncepcyjny dostępny będzie w postaci iniekcji. Antykoncepcja polegała będzie na wstrzyknięciu preparatu bezpośrednio do nasieniowodów. Zawiera on bowiem styren z bezwodnikiem maleinowym - opracowany w latach 70’ ubiegłego stulecia polimer, który skutecznie hamuje produkcję plemników. Preparat zachowuje swoje działanie nawet do 13 lat od chwili jego zastosowania (źródło 2).

Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn!
Jeśli środek zostanie definitywnie zatwierdzony, będzie on pierwszym męskim lekiem antykoncepcyjnym. Ponieważ na dodatek ma być on pierwszym na świecie środkiem leczniczym pochodzącym z Indii, naukowcy zapowiadają kolejne intensywne badania, których celem ma być zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa stosowania preparatu. Badacze uważnie planują wszelkie aspekty produkcji nowego środka antykoncepcyjnego, aby wykluczyć wszystkie wątpliwości związane z jego jakością. Przewidują, że upłynie jeszcze jakieś sześć, siedem miesięcy, zanim środek zostanie oficjalnie zatwierdzony, wyprodukowany i wprowadzony do sprzedaży.
PodsumowanieIstnieje duża szansa, że już niebawem zostanie wprowadzony do sprzedaży męski środek antykoncepcyjny w postaci iniekcji. Jeden zastrzyk może wystarczyć na 13 lat!

A może wolisz żel do wcierania w plecy i ramiona?

W ostatnich latach badania nad środkami antykoncepcyjnymi przeznaczonymi dla panów przyjęły bardzo szybkie tempo. W styczniu 2019 rozpoczęły się roczne testy żelu antykoncepcyjnego z udziałem 80 brytyjskich ochotników (źródło 3). W ramach badania klinicznego, pary ochotników mają stosować żel jako jedyny środek antykoncepcyjny przez cały rok, aby ocenić, czy może on skutecznie zapobiegać ciąży i czy działania niepożądane nie są zbyt uciążliwe.

Żel antykoncepcyjny dla mężczyzn!
Preparat - przeznaczony do użytku zewnętrznego - ma zmniejszać liczbę plemników do zera. Żel o oficjalnej nazwie NES/T to hormonalny środek mający na celu ograniczenie produkcji plemników, bez ujemnego wpływu na libido. Działa w bardzo podobny sposób do kobiecej pigułki. Środek Zawiera progestagen, który wpływa na przysadkę mózgową, wyłączając wytwarzanie nasienia. Dodatkowo żel zawiera testosteron, który ma zrównoważyć spadek stężenia męskiego hormonu - spowodowany progestagenem, który w przeciwnym razie mógłby powodować nieprzyjemne efekty niepożądane. Żel przeznaczony jest do codziennego wcierania w plecy i w ramiona, a po kilku miesiącach stosowania liczba plemników spada prawie do zera. Jeśli preparat przejdzie pomyślnie wszystkie testy, niebawem w sprzedaży pojawią się jego komercyjne odpowiedniki.
PodsumowanieBrytyjscy naukowcy testują obecnie żel antykoncepcyjny dla mężczyzn, który może zmniejszać liczbę plemników do zera.
Bibliografia:1 – The Cut – The Reason We Don’t Have Male Birth Control Is Simpler Than You Think; 2 – The Independent – WORLD'S FIRST MALE CONTRACEPTIVE INJECTION COULD BE AVAILABLE IN SIX MONTHS; 3 – The Guardian – Male contraceptive gel: couples being recruited for pioneering UK trial.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!