Przejdź do treści

Pluskwy w domu - Jak się ich pozbyć? Jak wygląda ślad po ukąszeniu?

Pluskwy to obecnie poważny problem w wielu polskich domach. Te owady potrafią się skutecznie skrywać przed ludźmi. Wiele osób przez całe lata nie ma pojęcia, iż w domu ma nieproszonych gości, nocami żywiących się ludzką krwią.
Teaser Media
Image
Pluskwy w domu - Jak się ich pozbyć?

Pluskwa domowa należy do rodziny pluskwowatych (źródło 1). Są to małe, owalne i bezskrzydłe owady. Żywią się krwią - np. krwią zwierząt domowych, ale również krwią człowieka. Gdy są głodne mają spłaszczony wygląd, jednak po spożyciu krwi ich wielkość może się podwoić. Dorosłe osobniki pluskwy domowej osiągają długość około 7 mm. Samice pluskiew składają jaja, z których wylęgają się larwy. Te ostatnie mogą mieć różną wielkość, w zależności od stadium ich rozwoju. Pluskwy domowe występują przeważnie w dużych siedliskach - czyli koloniach. Zakładają je w naszych domach, gdzie zazwyczaj żywią się i namnażają niezauważalnie przez długie lata.

Zwalczanie pluskiew domowych nie jest łatwym zadaniem, gdyż pasożyty te potrafią dobrze się skrywać, a samice pluskiew składają jaja w najtrudniej dostępnych zakamarkach. Jeśli w domu masz pluskwy, powinieneś wiedzieć, iż zwalczanie pluskiew metodami domowymi nierzadko okazuje się nieskuteczne. W sprzyjających temu warunkach, pluskwa domowa rozmnaża się w niesłychanie szybkim tempie, a jej zwalczanie jest niezwykle uciążliwe.

Jak rozpoznać pluskwę domową? Otóż, w dalszej części artykułu wyjaśniamy jak wygląda pluskwa, jakie ma zwyczaje i w jakich miejscach można ją czasami znaleźć. Wyjaśniamy również skąd się biorą pluskwy w naszych domach, jak wygląda ugryzienie pluskwy i do jakich problemów ze zdrowiem może czasami prowadzić ukąszenie tego owada.

Jak wygląda pluskwa domowa?

Pluskwy zapewne nie należą do atrakcyjnie wyglądających owadów. Dorosłe osobniki pluskwy najłatwiej dostrzec, gdyż są one gabarytowo największe, ale jest ich zazwyczaj najmniej i potrafią dobrze się ukrywać przed zasięgiem ludzkiego wzroku. W domach, w których bytują pluskwy, najwięcej będzie ich odchodów, larw oraz jaj.

Jak zatem wyglądają pluskwy bytujące w naszych domach? Choć wiele zależy od stadium rozwoju tych owadów, dorosłe osobniki pluskwy mają wyraźnie owalne ciało, wyglądem przypominające pestkę jabłka, czerwono-brązowe od góry, jasno-brązowe od spodu. Jak już wspomniano na wstępie, pluskwy mogą być bardziej lub mniej płaskie, w zależności od tego, czy są najedzone, czy też głodne. Głodne pluskwy zazwyczaj mają też jaśniejszy kolor, czasami nawet jasnożółty.

Jak wygląda pluskwa domowa?
Jak wygląda pluskwa domowa?

Dorosłe osobniki pluskwy domowej wielkość ciała mają mniej więcej taką, jak biedronki. Odwłok obficie najedzonej (czyli napitej krwią) pluskwy wydłuża się i staje się wrzecionowaty oraz bardziej czerwony.

Pluskwa domowa dorosła przeciętnie posiada ciało o długości około 5,5 mm. Samice pluskiew są nieco większe i maję bardziej zaokrąglone końcówki odwłoków niż przeciwna płeć tego gatunku. Opita krwią pluskwa domowa może osiągać długość do 8 około mm, a więc jest to niemalże 1 cm!

Jak wyglądają pluskwy?
Pluskwa domowa dorosła może mieć długość około 5,5 mm

Dorosłe pluskwy posiadają trzy pary cienkich odnóży zakończone pazurami, które pozwalają im skutecznie przyczepiać się do ciała człowieka w celu pożywienia się krwią. Głowa pluskwy jest szeroka. Duże oczy oraz specjalne czułki, umożliwiają tym owadom sprawnie analizować otoczenie i skutecznie ukrywać się przed ludźmi (źródło 2).

Jaja pluskwy domowej

Jaja pluskiew, które swoim kształtem przypominają ziarenka ryżu, są składane przez samice w ciemnych, trudno dostępnych dla człowieka miejscach, takich jak szczeliny mebli lub podłogi, ale niestety nie tylko.

Samice pluskwy codziennie produkują od trzech do czterech jaj, w efekcie czego owady te mogą się namnażać w ludzkich domach w niezwykle szybkim tempie. Jak konkretnie wyglądają jaja pluskiew domowych? Jaja, z których następnie wykluwają się larwy pluskiew, są koloru perłowego, czasami jasno brązowego i mają około jednego milimetra długości (źródło 3).

Skąd się biorą w domu pluskwy?

Osoby, których dotyczy problem pluskiew, zazwyczaj niechętnie o tym rozmawiają, gdyż siedliska tych pasożytów zazwyczaj kojarzone sa z brudem i niedbałością domowników. Jednak, wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, że brudne domy przyciągają pluskwy, prawda jest taka, że paradoksalnie te owady nie znoszą brudu, bo utrudnia im on przemieszczanie się. Pluskwy domowe mogą zostać przyniesione do mieszkania całkiem przypadkowo, po powrocie z podróży (źródło 4), pociągu, autobusu. Czasami wystarczy, aby do domu przedostała się zaledwie jedna pluskwa, aby konsekwencje dla jego mieszkańców wkrótce stały się odczuwalne. Nie zawsze jest jednak tak, że to mieszkańcy przynoszą te owady do domu na butach, czy odzieży. Niekiedy pluskwy przedostają się tam samodzielnie poprzez szczeliny w podłogach, ścianach, uchylone okna itp. Bywa też tak, że pluskwy dostają się do mieszkań wraz z zakupionymi meblami, takimi jak używane sofy, fotele i tym podobne.

Problem z pluskwami polega na tym, że te owady potrafią się dobrze ukrywać w naszych domach. Bez jedzenia są w stanie przetrwać nawet rok. Z tego powodu, zanim zauważymy, że w domu jest plaga pluskiew, możemy przez długi czas nie zdawać sobie sprawy z obecności tych intruzów. Znikome ślady od ugryzienia pluskwy domowej w postaci małych swędzących krostek mogą nie wzbudzać naszych podejrzeń. Poza tym, pluskwy są aktywne nocą, podczas gdy za dnia ukrywają się w trudno dostępnych zakamarkach, np. za tapetą lub w szczelinach podłogi (źródło 5).

Występowanie pluskwy domowej

Pluskwa domowa występuje głównie w miejscach zamieszkiwanych przez ludzi, a skoro czytasz ten artykuł, to być może Ty również masz pluskwy w swoim domu. Gdzie w mieszkaniu można znaleźć pluskwy? Otóż, do ulubionych miejsc bytowania pluskiew domowych zalicza się materace, sofy, miękkie obicia mebli, a także odzież. Te owady preferują również ciemność (źródło 6). Pluskwy występują przeważnie w szwach materacy, załamaniach materacy, we wszelkich elementach łączeniowych tapicerki meblowej, w łączeniach ram łóżek, ale niestety nie tylko. Można je znaleźć równie dobrze pod listwami przypodłogowymi lub za nimi, w szczelinach futryn drzwi i okien, w szczelinach podłogi, a nawet pod drewnianą klepką podłogową. Pluskwy domowe są sprytnymi owadami. Potrafią dobrze się ukrywać, a w razie poczucia zagrożenia szybko zmieniają kryjówkę lub tymczasowo przemieszczają się do sąsiedniego mieszkania, skąd później powracają.

Pluskwy znoszą jaja, z których wykluwają się larwy
Pluskwy znoszą jaja, z których wykluwają się larwy

Pluskwy domowe lubią się chować we wszelkich szparach i szczelinach (w podłodze, ścianach, meblach), w firanach, żaluzjach, tyłach obrazów itp. W dużych skupiskach te pasożyty wydzielają zapach przypominający woń gnijących malin (źródło 7) lub wegetującej kolendry, co może okazać się nam pomocne w lokalizowaniu ich kryjówek w naszych domach.

Czy pluskwy przenoszą choroby?

Wiele osób mających w domu te pasożyty zastanawia się, czy pluskwa domowa przenosi choroby. Niestety, podobnie jak w przypadku innych owadów żywiących się krwią, teoretycznie taka możliwość zawsze istnieje.

Choć naukowy przypuszczają, że pluskwy mogą przenosić superbakterie (źródło 8), takie jak Gronkowiec złocisty, oporne na wszystkie dostępne antybiotyki, w rzeczywistości badacze nie są pewni co to tego, czy w branych pod lupę przypadkach to pluskwy przeniosły bakterie na chorych, czy też było całkiem odwrotnie.

Reasumując, na chwilę obecną nie udowodniono metodą naukową, że pluskwy przenoszą na ludzi jakiekolwiek choroby. Niestety, prawda jest też taka, że obecność pluskiew w domu może działać na nerwy i prowadzić do bezsenności.

Jak wygląda ukąszenie pluskwy?

Pluskwy domowe żerują głównie w nocy i żywią się krwią człowieka, gdy ten pogrążony jest we śnie. Na dodatek robią to w całkiem bezbolesny sposób. W trakcie pobierania krwi, niewielka ilość śliny pluskwy przedostaje się do ciała żywiciela, przez co z czasem osoba często odwiedzana nocami przez pluskwy, może rozwinąć reakcję alergiczną na ślinę tych pasożytów.

Ślady po ukąszeniu pluskwy
Ślady po ukąszeniu pluskwy

Jeśli mają taką możliwość, pluskwy pobierają krew od człowieka, psa czy kota co kilka dni. Teoretycznie może to czynić każdą z bytujących w naszym domu pluskiew, a nie tylko jedna, czy dwie z nich. Ślady po ukąszeniach pluskiew zazwyczaj pojawiają się w kilku znajdujących się blisko siebie okolicach skóry. Dzieje się tak, ponieważ pluskwy wykazują tendencję do robienia krótkich przerw podczas posilania się krwią, podobnie zresztą jak pchły, choć ewidentnie, ślady ukąszeń pozostawiane przez pluskwy są nieco większe i bardziej widoczne.

Podczas jednego posiłku pluskwa przebija się przez skórę żywiciela kilkakrotnie. Pije krew nawet przez 15 minut, jednak najczęściej jej posilanie się krwią trwa od 3 do 5 minut.

Ukąszenia pluskiew skutkują śladami, które stają się dobrze widoczne dopiero po upływie od kilku dni do dwóch tygodni. Ugryzienie pluskwy zazwyczaj nie jest bolesne, choć może dotkliwie swędzieć.

Gdy żywiciel jest pogrążony we śnie, pluskwy domowe pasożytują na odsłoniętych częściach jego ciała. Z tego powodu ślady po ukąszeniu pluskiew najczęściej znajdowane są na brzuchu, barkach, plecach szyi, ramionach, klatce piersiowej.

Choć od ukąszeń pluskiew nieliczne osoby mogą mieć niespecyficzne objawy, takie jak nudności, większość ludzkich żywicieli pluskiew nie wykazuje żadnych wynikających z tego faktu symptomów i często nie ma pojęcia o tym, że pluskwy regularnie piją ich krew. Należy jednak zaznaczyć, że w nielicznych okolicznościach zdarzają się ciężkie powikłania. Po ugryzieniach pluskiew szczególnie w przypadku alergików mogą wystąpić zagrażające życiu reakcje (źródło 9).

Jak wygląda ślad po ukąszeniu pluskwy? Co utrudnia ich jednoznaczne rozpoznanie, ugryzienia pluskiew wyglądają niecharakterystycznie. Wyglądem przypominają ukąszenia innych owadów, a także niektóre powszechne zmiany skórne. Miejsce ukąszenia jest zazwyczaj obrzęknięte i zaczerwienione. Może pojawiać się w nim intensywny świąd. Natrętne drapanie się może jedynie pogorszyć całą sytuację, doprowadzając do infekcji.

Domowe metody zwalczania pluskiew

Choć metody zaliczane do grona domowej dezynsekcji pluskiew czasami okazują się skuteczne, w niektórych sytuacjach niestety zawodzą. W przypadku rozległych infestacji pluskwy domowej, zwalczanie tych owadów może okazać się dość kłopotliwe. Jednak, ponieważ chemiczne zwalczanie pluskiew ma wiele minusów, takich jak szkodliwość stosowanych przy tym chemikaliów dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska, przed skorzystaniem z usług profesjonalistów zawsze warto spróbować domowych metod. Jeśli zawiodą, to trudno - zwrócimy się do ekspertów!

Zanim zamówisz profesjonalną usługę zwalczania pluskiew, powinieneś wiedzieć, że nie zawsze jest ona najlepszym rozwiązaniem, a czasami warto wstępnie spróbować innych, mniej inwazyjnych metod zwalczania pluskiew. Zwalczanie pluskiew metodami chemicznymi - w zależności od zastosowanych środków - może być bardziej lub mniej szkodliwe dla zdrowia, więc nie ma co ryzykować, jeśli nie ma takiej konieczności. Czy da się jednak zwalczyć pluskwy metodami domowymi, a przynajmniej nieszkodliwymi dla zdrowia? Otóż, jest to jak najbardziej możliwe, ale jedynie po warunkiem precyzyjnego zlokalizowania wszystkich miejsc występowania pluskiew w naszym domu.

Pluskwy nie znoszą woni kurkumy i goździków (źródło 10), dlatego walkę z tymi pasożytami warto rozpocząć wyłożeniem w różnych zakątkach domu tych naturalnych i nieszkodliwych dla zdrowia zapachów. W łagodnych przypadkach obecności pluskwy domowej w naszym mieszkaniu może być to całkiem wystarczające działanie, wskutek którego pluskwy mogą postanowić na dobre wyprowadzić się z naszego lokum.

Do skuteczniejszych metod zwalczania pluskiew zalicza się wysoką temperaturę. Pluskwa domowa jest szczególnie wrażliwa na temperaturę powyżej 45 st. C i szybko ginie gdy jest wystawiona na jej działanie (źródło 11). Z tego powodu para wodna jest niezwykle skuteczna w zwalczaniu pluskiew, ponieważ zabija je we wszystkich stadiach rozwoju, w tym niszczy ich jaja.

W zwalczaniu pluskiew, a także zapobiegawczo, może w pewnym stopniu pomagać regularne pranie odzieży i pościeli w wysokiej temperaturze oraz dokładne odkurzanie zakamarków domu, w których mogą przebywać te pasożyty. Po odkurzaniu mieszkania należy pozbyć się worka w odkurzaczu, do którego zostały wessane pluskwy, gdyż czasami potrafią one się stamtąd wydostawać.

Często, aby wytępić pluskwy konieczne jest sięgnięcie po bardziej drastyczne środki. Jeśli pomimo zastosowania naturalnych metod zwalczania pluskiew, w domu wciąż masz pluskwy, będziesz musiał zasięgnąć porady u profesjonalistów. Nie oznacza to jednak, że nie warto spróbować pozbyć się tych owadów w mniej szkodliwy dla zdrowia sposób. Nawet jeśli zdecydujesz się w końcu zamówić profesjonalną usługę zwalczania pluskiew, możesz wybrać takiego wykonawcę, który oferuje opcję wymrażania pluskiew, zamiast zatruwać Twój dom szkodliwą chemią. Co gorsza, pluskwa domowa posiada naukowo potwierdzoną zdolność nabywania odporności na środki biobójcze, co sprawia, że zabieg zwalczania pluskiew z zastosowanej groźnej dla naszego zdrowia chemii może zakończyć się kompletnym fiaskiem, a owady te po krótkim czasie znów pojawią się w mieszkaniu.

Bibliografia:

  1. Wikipedia - Pluskwowate

  2. Wapteka - Pluskwy w domu. Jak wygląda pluskwa i ugryzienie pluskwy łóżkowej?

  3. Wprost - Pluskwy w domu – skąd się biorą, jak wyglądają, objawy ugryzienia i sposoby, by się ich pozbyć;

  4. Domiporta - "Populacja pluskwy w Polsce rośnie lawinowo". Pojawiają się nawet w wysprzątanych domach;

  5. Budujemy Dom - Jak sprawdzić czy w domu są pluskwy?

  6. Poradnik Zdrowie - Pluskwa domowa - objawy ugryzienia i zwalczanie pluskwy;

  7. ABC Zdrowie - Pluskwy są w stanie produkować pachnące wydzieliny ze swoich gruczołów;

  8. Nauka w Polsce - Kanada: Pluskwy mogą przenosić groźne bakterie;

  9. U pacjenta - Alergia na jad owadów – jak rozpoznawać i reagować?

  10. Media Sklep 24 - Jak Zwalczyć Pluskwy Domowym Sposobem? Jak Je Odstraszyć?

  11. Ładny Dom - Domosfera - Jak zwalczyć domowe pluskwy? Sprawdzone sposoby.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!