Jak dbać o prawidłową higienę uszu i słuch?

Codzienna higiena uszu, wykonywana prawidłowo, to dobry nawyk w pielęgnacji i istotny element dbania o swoje zdrowie, a przede wszystkim o słuch. Czym jest ta prawidłowa higiena? Niewielu z nas zastanawia się, co może być szkodliwe dla słuchu. Brak świadomości na temat tego, jak czyścić uszy i prawidłowo usuwać zalegająca woskowinę, może przysporzyć nam problemów

Codzienna higiena uszu, wykonywana prawidłowo, to dobry nawyk w pielęgnacji i istotny element dbania o swoje zdrowie, a przede wszystkim o słuch. Czym jest ta prawidłowa higiena? Niewielu z nas zastanawia się, co może być szkodliwe dla słuchu. Brak świadomości na temat tego, jak czyścić uszy i prawidłowo usuwać zalegająca woskowinę, może przysporzyć nam problemów.

Jak dbać o prawidłową higienę uszu i słuch?

Co to jest woskowina i do czego jest nam potrzebna?

Woskowina uszna to substancja oleista, nawilżająca, która pełni funkcje ochronną wobec przewodu słuchowego. Jej rolą jest także usuwanie martwego naskórka i zanieczyszczeń z ucha. Jej ilość i konsystencja uwarunkowane są genetycznie. Woskowina jest nam więc potrzebna. Jak dbać o higienę uszu, by substancji tej nie było ani za mało, ani za dużo? Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://www.fonix.pl/higiena-uszu

10 zasad prawidłowej higieny uszu i słuchu

  1. Po każdej kąpieli – czy to pod prysznicem, czy w basenie, czy w morzu – należy bezwzględnie, bardzo dokładnie osuszyć uszy. Wilgotne środowisko to doskonała pożywka dla bakterii, wirusów i grzybów. Lubisz pływać w akwenach wodnych? Chroń uszy! Możesz to robić specjalnymi zatyczkami lub poprzez zakładanie czepka. Uszy nie lubią być „zalewane”.
  2. Patyczki higieniczne – nigdy nie używamy ich do czyszczenia przewodu słuchowego. Patyczki powinny służyć do oczyszczenia małżowiny usznej. Próba wyciągnięcia zalegającej woskowiny może zakończyć się zatkaniem przewodu słuchowego, a co gorsze uszkodzeniem delikatnej błony bębenkowej. Patyczkom higienicznym mówimy zdecydowane: nie!
  3. Nie usuwamy woskowiny codziennie – pamiętajmy, że pełni ona funkcję ochronną. Jednak gdy mamy predyspozycje do nadmiernej produkcji woskowiny, warto używać specjalnych sprayów do pozbycia się jej nadmiaru.
  4. Uszy są bardzo wrażliwe, a przewód słuchowy zakończony błoną bębenkową dość delikatny. Do usuwania zgromadzonej woskowiny używamy więc tylko i wyłącznie sprayów przeznaczonych specjalnie do tego celu. Spray do higieny uszu to preparat zawierający wyciągi i olejki roślinne. Dzięki temu rozpuści i usunie nadmiar woskowiny.
  5. Dbajmy o siebie! Pamiętajmy, że długie przebywanie w pobliżu źródeł hałasu uszkadza nasz słuch. Jeśli więc pracujemy w miejscu, w którym decybele przekraczają normę, używajmy specjalnych zatyczek lub słuchawek. Przydadzą się one również do codziennych prac domowych i ogrodowych – koszenia trawy lub wiercenia.
  6. Jeśli często słuchamy muzyki za pomocą słuchawek, korzystajmy jedynie ze słuchawek nausznych, które są zdecydowanie bezpieczniejsze dla naszego słuchu.
  7. Jeżeli zauważymy, że nasz słuch się pogorszył, nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty.
  8. Nie bójmy się badania lekarskiego – raz na jakiś czas warto wybrać się na kontrolę do laryngologa.
  9. Dbajmy o higienę uszu i słuch, pamiętając o tych ważnych zasadach.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!