Jak dbać o prawidłową higienę uszu i słuch?
Codzienna higiena uszu, wykonywana prawidłowo, to dobry nawyk w pielęgnacji i istotny element dbania o swoje zdrowie, a przede wszystkim o słuch. Czym jest ta prawidłowa higiena? Niewielu z nas zastanawia się, co może być szkodliwe dla słuchu. Brak świadomości na temat tego, jak czyścić uszy i prawidłowo usuwać zalegająca woskowinę, może przysporzyć nam problemów.
Co to jest woskowina i do czego jest nam potrzebna?
Woskowina uszna to substancja oleista, nawilżająca, która pełni funkcje ochronną wobec przewodu słuchowego. Jej rolą jest także usuwanie martwego naskórka i zanieczyszczeń z ucha. Jej ilość i konsystencja uwarunkowane są genetycznie. Woskowina jest nam więc potrzebna. Jak dbać o higienę uszu, by substancji tej nie było ani za mało, ani za dużo? Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://www.fonix.pl/higiena-uszu
10 zasad prawidłowej higieny uszu i słuchu
- Po każdej kąpieli – czy to pod prysznicem, czy w basenie, czy w morzu – należy bezwzględnie, bardzo dokładnie osuszyć uszy. Wilgotne środowisko to doskonała pożywka dla bakterii, wirusów i grzybów. Lubisz pływać w akwenach wodnych? Chroń uszy! Możesz to robić specjalnymi zatyczkami lub poprzez zakładanie czepka. Uszy nie lubią być „zalewane”.
- Patyczki higieniczne – nigdy nie używamy ich do czyszczenia przewodu słuchowego. Patyczki powinny służyć do oczyszczenia małżowiny usznej. Próba wyciągnięcia zalegającej woskowiny może zakończyć się zatkaniem przewodu słuchowego, a co gorsze uszkodzeniem delikatnej błony bębenkowej. Patyczkom higienicznym mówimy zdecydowane: nie!
- Nie usuwamy woskowiny codziennie – pamiętajmy, że pełni ona funkcję ochronną. Jednak gdy mamy predyspozycje do nadmiernej produkcji woskowiny, warto używać specjalnych sprayów do pozbycia się jej nadmiaru.
- Uszy są bardzo wrażliwe, a przewód słuchowy zakończony błoną bębenkową dość delikatny. Do usuwania zgromadzonej woskowiny używamy więc tylko i wyłącznie sprayów przeznaczonych specjalnie do tego celu. Spray do higieny uszu to preparat zawierający wyciągi i olejki roślinne. Dzięki temu rozpuści i usunie nadmiar woskowiny.
- Dbajmy o siebie! Pamiętajmy, że długie przebywanie w pobliżu źródeł hałasu uszkadza nasz słuch. Jeśli więc pracujemy w miejscu, w którym decybele przekraczają normę, używajmy specjalnych zatyczek lub słuchawek. Przydadzą się one również do codziennych prac domowych i ogrodowych – koszenia trawy lub wiercenia.
- Jeśli często słuchamy muzyki za pomocą słuchawek, korzystajmy jedynie ze słuchawek nausznych, które są zdecydowanie bezpieczniejsze dla naszego słuchu.
- Jeżeli zauważymy, że nasz słuch się pogorszył, nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty.
- Nie bójmy się badania lekarskiego – raz na jakiś czas warto wybrać się na kontrolę do laryngologa.
- Dbajmy o higienę uszu i słuch, pamiętając o tych ważnych zasadach.