Przejdź do treści

Rehabilitacja – w walce o odzyskanie pełnej sprawności

Schorzenia i urazy w obrębie układu ruchu bywają wyjątkowo dokuczliwe. Dolegliwości bólowe czy ograniczona zdolność ruchu znacznie obniżają jakość życia pacjenta, często powodując jego wykluczenie z życia zawodowego i społecznego. W celu poprawy sprawności fizycznej warto sięgnąć po pomoc doświadczonego fizjoterapeuty, który za pomocą odpowiednich metod fizjoterapii przyspieszy powrót do zdrowia. Na czym dokładnie polega rehabilitacja i kiedy warto po nią sięgnąć?
Teaser Media
Image
Rehabilitacja

Schorzenia i urazy w obrębie układu ruchu bywają wyjątkowo dokuczliwe. Dolegliwości bólowe czy ograniczona zdolność ruchu znacznie obniżają jakość życia pacjenta, często powodując jego wykluczenie z życia zawodowego i społecznego. W celu poprawy sprawności fizycznej warto sięgnąć po pomoc doświadczonego fizjoterapeuty, który za pomocą odpowiednich metod fizjoterapii przyspieszy powrót do zdrowia. Na czym dokładnie polega rehabilitacja i kiedy warto po nią sięgnąć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Na czym polega fizjoterapia?

Fizjoterapia, nazywana też często rehabilitacją, to gałąź medycyny zajmująca się profilaktyką oraz leczeniem dolegliwości w obrębie układu ruchu, wpływających na codzienne funkcjonowanie chorej osoby. Fizjoterapeuta, w odróżnieniu od ortopedy, posługuje się w terapii naturalnymi środkami, które mają poprawić lub w pełni przywrócić sprawność fizyczną.

W ramach rehabilitacji fizjoterapeuci najczęściej używają takich metod jak:

  • terapia manualna – polega na zastosowaniu odpowiednich technik mobilizacji, manipulacji czy kompresji tkanek miękkich pacjenta przy użyciu rąk terapeuty;
  • fizykoterapia – wykorzystuje bodźce fizyczne, takie jak temperatura, światło czy pole magnetyczne w celu wywołania określonych efektów;
  • kinezyterapia – przywracanie sprawności fizycznej za pomocą ćwiczeń gimnastycznych;
  • masaż – działanie lecznicze wynika z zastosowania ucisku na tkanki.

Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty?

Mogłoby się wydawać, że fizjoterapeuta zajmuje się jedynie leczeniem nieprawidłowości w obrębie układu ruchu, jednak nie jest to prawda. Do zadań tego specjalisty należy przede wszystkim profilaktyka. Pracujesz za biurkiem i mało się ruszasz? A może Twoje mięśnie i stawy są przeciążone przez intensywne treningi sportowe? W każdej z tych sytuacji warto udać się do fizjoterapeuty, który pomoże Ci zapobiec niekorzystnym zmianom w układzie ruchu.

Rehabilitacja ma też ogromne znaczenie w powrocie do pełni zdrowia po przebytych urazach, operacjach czy chorobach. Odpowiednio dobrane metody fizjoterapii nie tylko zwiększą zakres ruchu, ale przede wszystkim pomogą uśmierzyć ból i zredukować stan zapalny. Doświadczenie fizjoterapeutów jest szczególnie cenione w przypadku odzyskiwaniu sprawności u osób starszych, u których regeneracja tkanek przebiega znacznie wolniej.

Artykuł powstał przy współpracy z Fimedica

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!