Termometr bezdotykowy - jak działa? Czy skutecznie mierzy temperaturę?
Termometr bezdotykowy to nowoczesna alternatywa dla termometrów rtęciowych czy alkoholowych. Pozwala zmierzyć temperaturę ciała bez konieczności kontaktu ze skórą. To bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie dla dzieci, które nie są w stanie długo usiedzieć nieruchomo przez kilka minut. Zainteresowanie termometrami bezdotykowymi wzrosło także w czasie zagrożenia epidemiologicznego, kiedy konieczne było szybkie i bezdotykowe dokonywanie pomiaru temperatury wielu obywatelom. O tym, w jaki sposób działają termometry bezdotykowe i jak z nich poprawie korzystać, przeczytacie w poniższym tekście.
W jaki sposób działa termometr bezdotykowy?
W sprzedaży nie brakuje urządzeń do pomiaru temperatury ciała. Do najnowocześniejszych z nich należy termometr bezdotykowy, który zwany jest również laserowym. Taki termometr działa na podczerwień. Ma wbudowane kierunkowe czujniki podczerwieni, które odczytują temperaturę na podstawie ilości promieniowania podczerwonego, docierającego do sensora. Ten z kolei jest umieszczony głęboko w tulejce i dociera do niego promieniowanie tylko z jednego kierunku. Dzięki temu termometr nie rejestruje temperatury pobliskich osób lub przedmiotów. Taki sposób działania sprawa, że wynik widoczny jest na ekranie zaraz po dokonaniu pomiaru. Co więcej, możliwe jest wykonywanie pomiarów temperatury kolejno po sobie. Nie ma konieczności odczekiwania jakiegoś czasu.
Jak używać termometru bezdotykowego?
Mierzenie temperatury termometrem bezdotykowym jest bardzo proste i z pewnością nikomu nie sprawi żadnych problemów. Należy jednak pamiętać o jego właściwym przechowywaniu, a podczas dokonywania pomiaru stosować się do kilku ważnych wskazówek. Tylko wtedy elektroniczny termometr bezdotykowy wykona precyzyjny pomiar. Poniżej znajdziecie wskazówki, jak prawidłowo używać takiego termometru.
Odpowiednia odległość
Wiele osób zastanawia się, z jakiej odległości mierzyć temperaturę. Najlepiej zbliżyć termometr do czoła w odległości maksymalnie 5 cm. Zbyt duża odległość może skutkować tym, że termometr poda nam temperaturę otoczenia, a nie ciała pacjenta. Należy również pamiętać, że każdy kolejny pomiar temperatury powinien być wykonywany z takiej samej odległości.
Kalibracja z otoczeniem
Jak skalibrować termometr bezdotykowy i do czego właściwie jest to potrzebne? Kalibracja to czas, który jest potrzebny termometrowi na dostosowanie się do temperatury panującej w jego otoczeniu. Jeśli więc przenosimy termometr z jednego pomieszczenia do drugiego, a panuje w nich inna wilgotność lub temperatura, powinniśmy skalibrować urządzenie. Niektóre modele robią to automatycznie, dzięki czemu praktycznie od razu można zmierzyć temperaturę ciała. W innym przypadku należy odczekać około 30 minut - przeważnie taki czas podają producenci jeśli chodzi o kalibrację termometru.
Skąd jednak mamy wiedzieć, czy termometr jest już gotowy do użytku? Możemy przełączyć go w tryb dostosowany do mierzenia temperatury otoczenia i sprawdzić, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu, np. zdjąć odczyt ze ściany i podłogi. Następnie należy wejść w tryb kalibracji ręcznej i mierzyć temperaturę tych dwóch punktów, dopóki oba odczyty się nie będą się ze sobą pokrywały.
Miejsce do pomiaru temperatury
Jak sama nazwa wskazuje, termometr bezdotykowy mierzy temperaturę ciała bez kontaktu z pacjentem. Nie trzeba go więc wkładać pod pachę czy do ucha, wystarczy zbliżyć do czoła, aby wykonać pomiar. W którym miejscu mierzyć temperaturę? Najlepiej dokonywać pomiaru na środku czoła, a nie na skroni. Jest to miejsce bez włosów (mogą one zaburzać wynik), a w dodatku blisko mózgu, dzięki czemu uzyskamy najbardziej wiarygodny wynik.
Czynniki wpływające na pomiar temperatury
Wpływ na precyzyjność pomiaru ma również wiele innych czynników, m.in. pot, tłusta skóra, przeciąg, brudna końcówka termometru czy zbyt słaba bateria w urządzeniu. Nie ma więc znaczenia, czy kupimy urządzenie do bezdotykowego mierzenia temperatury w cenie do 150 zł, czy do 500 zł. Jeśli nie wyeliminujemy tych czynników, nie uzyskamy wiarygodnego pomiaru.
Czy termometr bezdotykowy jest godny polecenia?
Termometry bezprzewodowe mają wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają na wykonanie szybkiego, bezinwazyjnego pomiaru temperatury ciała. Są precyzyjne i całkowicie bezpieczne dla zdrowia, dlatego są polecane do mierzenia temperatury u dziecka czy nawet niemowlaka. Co więcej, oferują szeroki zakres temperatur - przeważnie wynosi on od 32 do 42,5 stopni, ale w niektórych modelach sięga nawet 100 stopni. Dużym atutem jest również możliwość powtórzenia pomiaru bez konieczności odczekiwania kilku minut.
Wiele osób zarzuca termometrom bezdotykowym, że są niedokładne i podają nieprecyzyjny wynik. Zazwyczaj wynika to jednak z tego, że nie stosują się do zaleceń producenta i popełniają proste błędy, które uniemożliwiają wykonanie rzetelnego pomiaru temperatury.
Pomimo wysokiej ceny termometru bezdotykowego, warto w niego zainwestować, ponieważ będzie nam służył przez długie lata. Gdzie kupić taki termometr? Bez problemu dostaniemy go w aptece, sklepie medycznym, a także w sklepach ze sprzętem AGD. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy termometr ma atest medyczny, co da nam gwarancję niezawodności.