Wypił szklankę lodowatej wody i zmarł – Czy picie zimnego zagraża życiu?

Gdy dni stają się naprawdę upalne, chęć wypicia szklanki zimnej wody - lub innego chłodnego napoju - jest czymś zupełnie normalnym. Choć rzeczywiście przyjmowanie płynów jest najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia, to jednak sięganie po bardzo schłodzone, a wręcz lodowate napoje, może nie zawsze być najrozsądniejszym pomysłem!

Gdy dni stają się naprawdę upalne, chęć wypicia szklanki zimnej wody - lub innego chłodnego napoju - jest czymś zupełnie normalnym. Choć rzeczywiście przyjmowanie płynów jest najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia, to jednak sięganie po bardzo schłodzone, a wręcz lodowate napoje, może nie zawsze być najrozsądniejszym pomysłem! Dlaczego? Otóż wbrew pozorom, picie zimnych trunków może źle wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. W skrajnych sytuacjach, szczególnie wówczas, gdy nasz organizm jest zgrzany, picie zimnych napojów może skończyć się fatalnie.

Czy picie zimnego jest bezpieczne?

 

Zimne napoje mogą zagrażać zdrowiu i życiu

Picie bardzo zimnych napojów może podrażniać nerw błędny, który odpowiada za liczne funkcje witalne naszego ciała, a m.in. za prawidłową pracę serca. Smutna historia 27-letniego piłkarza, który natychmiast po meczu wypił szklankę zimnej wody i zmarł jest najlepszym przykładem tego, jak bardzo niebezpieczne może być sięganie po schłodzone napoje, szczególnie wówczas, gdy jesteśmy zgrzani. Zimna woda spowodowała nagłą zmianę tętna u 27-latka, co doprowadziło do odruchu sercowo-naczyniowego i zawału z tragicznym skutkiem (źródło 1).

Zimne napoje - śledziona

Zimne napoje szkodzą nie tylko sercu. Kolejnym organem, na który źle wpływa picie bardzo schłodzonych trunków, jest śledziona. Od jej prawidłowego działania zależy skuteczność zwalczania infekcji. Aby mogła prawidłowo pracować, śledziona potrzebuje umiarkowanej temperatury. Zimno bardzo jej szkodzi.

Picie zimnego zakłóca procesy trawienne

Schłodzone napoje prowadzą do kurczenia się naczyń krwionośnych i ograniczają wchłanianie składników odżywczych w przewodzie pokarmowym. Sięganie po zimne trunki w trakcie, lub tuż po posiłkach, zaburza głównie trawienie tłuszczów. W efekcie kontaktu z lodowatym płynem znajdujące się w żołądku treści pokarmowe twardnieją, a jednocześnie jelita kurczą się, co może prowadzić do dokuczliwych zaparć. Z tego powodu po obfitym posiłku warto odczekać co najmniej 30 minut zanim wypijemy coś zimnego.

Inne negatywne skutki sięgania po bardzo schłodzone napoje

Badania potwierdzają, że picie zimnych napojów w trakcie trwania przeziębień może nasilać objawy choroby i wydłużać jej przebieg. Przyjmowanie zimnych płynów sprawia, że znajdujący się w drogach oddechowych śluz staje się gęstszy, co może przyczyniać się do trudności z oddychaniem. Picie zimnych napojów nie jest zalecane cierpiącym na achalazję - chorobę, która utrudnia przełykanie pokarmów. Osoby cierpiące na astmę powinny unikać sięgania po schłodzone trunki, gdyż ich picie może doprowadzić do skurczu oskrzeli oraz poważnych trudności z oddychaniem. Badania naukowe potwierdzają, że picie zimnych napojów może przyczyniać się do bólów głowy. Niemalże 8 procent uczestników badania doświadczyło takich objawów po wypiciu 150 ml lodowatego trunku przez słomkę (źródło 2). Ponadto okazało się, że uczestnicy badania, którzy mieli tendencje do migren, po wypiciu schłodzonego napoju odczuwali ból głowy dwukrotnie częściej niż ci, którzy nie cierpieli na taką przypadłość.

Zatem, jaka temperatura napojów jest optymalna?

Skoro picie bardzo schłodzonych napojów wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia, to jaką temperaturę najlepiej wybrać? W przeprowadzonym w 2013 r. badaniach uczestniczyły osoby odwodnione po lekkich ćwiczeniach, oraz takie, których ciała były rozgrzane w efekcie podwyższonej temperatury powietrza. Naukowcy dowiedli, że temperatura wypijanej przez uczestników eksperymentu wody wpływała na ilość wydzielanego przez nich potu oraz na to, jak dużo płynów przyjmowali. Optymalną temperaturą przyjmowanych płynów okazało się być 16°C. Grupa uczestników, którzy przyjmowali płyny o takiej temperaturze, piła więcej, a jednocześnie mniej się pociła. Badacze stwierdzili zatem, że po umiarkowanym wysiłku nawadniamy się najbardziej efektywnie przyjmując płyny, których temperatura wynosi dokładnie 16°C.

Bibliografia: 1 - TVP Info - 27-letni piłkarz po meczu wypił szklankę zimnej wody. Chwilę później zmarł; 2 - Medical News Today - Is drinking cold water bad for a person?

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!