Zamiast cukru, dodaj do kawy sól. Efekt zaskakuje!
Sól często dodajemy do słodkich potraw i generalnie nie ma w tym nic dziwnego. W ostatnim czasie smak słonego karmelu budzi duże zainteresowanie wśród wielbicieli lodów, ciast i wielu innych deserów. Nie jest tajemnicą fakt, iż sól podkreśla smak czekolady, ale też np. świeżych truskawek. Pomimo, iż obecność soli w deserach nie budzi większego zaskoczenia, sól w porannej kawie może się wydawać dość kontrowersyjnym pomysłem.
Skąd się wziął pomysł dodawania soli do kawy, którą zazwyczaj pija się z cukrem? Powodów jest kilka, a zapoznanie się z nimi można traktować jako ciekawostkę, ale – przede wszystkim - zamiast cukru, warto samemu na próbę dodać do kawy sól, aby przekonać się jak smakuje taki napój!
Po co w ogóle dodawać do kawy sól?
Czytając o dodawaniu soli do kawy, zapewne niejedna osoba zada sobie pytanie – po co to w ogóle robić? Otóż, jest ku temu niejeden powód!
W Skandynawii, Turcji, Serbii i niektórych innych rejonach świata, kawa ze szczyptą soli nie jest niczym nadzwyczajnym. W rzeczywistości, jeśli przepadasz za kawą, ale dokucza Ci jej goryczkowaty posmak, kawa z solą może Cię bardzo pozytywnie zaskoczyć. Dlaczego? Otóż, okazuje się, iż niewielka ilość soli w kawie jest w stanie idealnie podkreślić smak samej kawy, likwidując jej goryczkę. Ale to nie wszystko! Sól w kawie może pozytywnie wpłynąć na jej ogólny smak, np. wówczas, gdy napój sporządzimy z dodatkiem niskiej jakości wody. Cukier niezbyt by w tym pomógł, ale sól już tak!
Są dwie szkoły dodawania soli do kawy - jedni przekonują, że sól powinno się dodawać przed zaparzeniem napoju, inni solą kawę gdy jest ona już w filiżance – tak, jak zazwyczaj robi się to z cukrem.
Czy kawa z solą jest zdrowa?
W jaki sposób kawa z solą wpływa na nasze zdrowie? Otóż, prawda jest taka, że szczypta soli w filiżance kawy nikomu jeszcze nie zaszkodziła, ale nie wolno przesadzać z ogólną ilością spożywanej soli. Już samo picie kawy w dużych ilościach działa moczopędnie, odwadniająco i sprawia, że organizm traci duże ilości sodu. Z drugiej strony, sól może w pewnym stopniu skompensować te skutki uboczne kawy, ograniczając utratę wody i uzupełniając niedobory sodu w organizmie. A więc w sumie, sól w kawie może okazać się niezłym pomysłem, nie tylko ze względu na walory smakowe takiej kombinacji, ale również z przyczyn zdrowotnych. W sumie, zastąpienie wszechobecnego dziś cukru i tłustej śmietanki szczyptą soli, z pewnością wyjdzie nam na dobre. Zresztą, już sama kawa pozytywnie wpływa na pracę układu nerwowego, poprawia przemianę materii i jest źródłem cennych mikroelementów.
Ile soli należy dodawać do kawy?
Z ilością spożywanej soli nie powinno się nigdy przesadzać. Nie tylko ze względów smakowych, ale także w trosce o zdrowie. Ile zatem soli powinno się dodawać do kawy? Szczypta na filiżankę w zupełności wystarczy. Tak naprawdę, idealną dla siebie ilość soli w kawie możesz określić jedynie metodą prób i błędów. A więc… sięgając po kolejną kawę zrezygnuj z cukru i koniecznie sprawdź jak smakuje z solą!
Kawa z cukrem i z solą?
Czy sól do kawy dodaje się zamiast cukru? Niekoniecznie! Jeśli trudno Ci jest zrezygnować z cukru w kawie, lub zwyczajnie nie masz zamiaru zmieniać swoich kawowych preferencji, to możesz spróbować dodać odrobinę soli do swojej posłodzonej kawy! Smak na pewno Cię zaskoczy!