Przejdź do treści

Koronawirus w Polsce - Ważny apel GIS

W związku z sytuacją występowania infekcji COVID-19 w Polsce, w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, apelujemy o przestrzeganie wytycznych Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowania się do wskazówek służb sanitarnych, dotyczących kwarantanny i zasad higieny osobistej. Tylko w ten sposób możemy skutecznie zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.
Teaser Media
Image
Koronawirus

Resort zdrowia poinformował dziś, że potwierdzono dwa nowe przypadki infekcji koronawirusem w Polsce. Wyniki dotyczą kobiety z woj. mazowieckiego i mężczyzny z woj. śląskiego, którzy przebywają w szpitalach w Warszawie i w Raciborzu. Łącznie w Polsce obecność koronawirusa potwierdzono jak dotąd (08/03/2020) u ośmiu osób. W związku z sytuacją występowania infekcji COVID-19 w Polsce, w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, apelujemy o przestrzeganie wytycznych Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowania się do wskazówek służb sanitarnych, dotyczących kwarantanny i zasad higieny osobistej. Tylko w ten sposób możemy skutecznie zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

GIS stanowczo zaleca unikanie brania udziału w imprezach masowych, oraz rezygnację z podróży, zwłaszcza do rejonów o wysokim ryzyku infekcji koronawirusem. Koronawirus z Wuhan jest podatny na rozpuszczalniki lipidów, co oznacza, że staranne, trwające przynajmniej 30 sekund mycie rąk wodą z dodatkiem zwykłego mydła, lub detergentu, to kluczowa czynność, która umożliwia ograniczenie rozprzestrzeniania się infekcji. GIS zaleca, aby osoby z objawami wskazującymi na infekcję grypopodobną, takimi jak wysoka gorączka, bądź ogólne kiepskie samopoczucie, powstrzymywały się od wychodzenia z domu i spotykania się z innymi ludźmi. [adsense:responsive:2896969150] GIS apeluje o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji o koronawirusie, które można znaleźć w serwisach instytucji publicznych, na stronach: www.gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus i dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ 800-190-590 (źródło 1). Główny Inspektorat Sanitarny prosi o szczególną opiekę nad osobami starszymi i z osłabioną odpornością. W szczególności chodzi o udzielanie wsparcia w realizacji codziennych zadań, takich, jakimi są zakupy, zaopatrywanie się w leki, załatwianie spraw urzędowych, a także po prostu rozmowę. [adsense:responsive:2896969150] Zgodnie z komunikatem GIS, służby sanitarne i opieka zdrowotna pracują całą dobę i dokładają wszelkich starań, żeby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne w Polsce.

Konkretne środki ostrożności zalecane przez GIS

Należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które mogą znacznie ograniczyć ryzyko infekcji i dalsze rozprzestrzenianie się wirusa (źródło 2).

1. Często myć ręce

Mycie rąk wodą z mydłem unicestwia koronawirusa, jeśli znajduje się on na dłoniach! Należy pamiętać o regularnym myciu rąk wodą z dodatkiem mydła. W przypadku braku takiej możliwości, dłonie należy dezynfekować preparatami na bazie alkoholu o stężeniu minimum 60 procent. Koronawirus posiada osłonkę, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, a nawet promienie UV. Każde dotknięcie klamki, banknotu, czy uchwytów w transporcie publicznym, sprawia, że na nasze dłonie przedostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów! To potencjalna bomba, którą rozbroić może tylko staranne mycie rąk. Wystarczy kilkadziesiąt sekund myć ręce, by oczyścić je z niemalże wszystkich drobnoustrojów. Żeby uzyskać najlepszy efekt konieczna jest niecała minuta. Jak prawidłowo myć ręce? GIS zaleca, aby mycie rąk odbywało się w następujący sposób (źródło 3):
  • mycie rąk powinno trwać około 30 sekund;
  • zaczynamy od wstępnego zmoczenia rąk wodą;
  • następnie stosujemy taką ilość mydła, jaka jest konieczna do pokrycia całej powierzchni dłoni;
  • starannie rozprowadzamy mydło po całej powierzchni rąk, pocierając o siebie rozprostowane dłonie;
  • nie wolno zapominać o starannym przemyciu przestrzeni pomiędzy palcami, grzbietów palców, a także okolic kciuków;
  • na końcu należy dokładnie spłukać mydło z rąk bieżącą wodą, a następnie wytrzeć ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem.
[adsense:responsive:2896969150] Po umyciu rąk w miejscu publicznym starajmy się nie dotykać klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia toalety, ponieważ mogą na nich bytować liczne bakterie i wirusy. Drzwi można otworzyć papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami.

GIS: koronawirus w Polsce - Jak myć ręce?

2. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Osłonięcie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów. Nie przestrzegając tej podstawowej zasady można łatwo zainfekować przedmioty, lub osoby znajdujące się w naszym pobliżu.

GIS: koronawirus w Polsce - Kichanie w łokieć
Gdy kaszlemy, bądź kichamy, powinniśmy zakrywać usta i nos zgiętym łokciem, lub chusteczką – po czym należy niezwłocznie wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, stosując wodę z mydłem, bądź zdezynfekować dłonie środkami na bazie alkoholu (min. 60 procent).

3. Zachować bezpieczną odległość

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metra odległości od osób, które kaszlą, kichają, lub wykazują inne objawy infekcji wirusowej. Gdy ktoś z chorobą dróg oddechowych, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wówczas wyrzuca pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusy. Gdy taka osoba znajduje się zbyt blisko nas, istnieje duża szansa, że wirus przedostanie się do naszego organizmu.

4. Unikać dotykania oczu, nosa i ust

Często zupełnie nieświadomie dotykamy wielu powierzchni, które mogą być zainfekowane wirusami. Dotknięcie oczu, nosa, lub ust zanieczyszczonymi dłońmi, może okazać się ryzykowne. Bibliografia:1 – Główny Inspektorat Sanitarny – Apel Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z występowaniem koronawirusa w Polsce; 2 – Główny Inspektorat Sanitarny – W związku z potwierdzeniem pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce, służby sanitarne działają zgodnie z ustalonym postępowaniem. Pacjent jest hospitalizowany i czuje się dobrze; 3 – Główny Inspektorat Sanitarny – Jak myć ręce? Instrukcja mycia rąk
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!