Chińczycy ogłosili skuteczność japońskiego preparatu w leczeniu COVID-19

Po ogłoszeniu skuteczności leku favipiravir - stosowanego w przypadku nowych szczepów wirusa grypy - w leczeniu COVID-19 przez Zhang Xinmin, urzędnika chińskiego Ministerstwa Nauki i Technologii, cena akcji japońskiego koncernu Fujifilm Holdings - producenta preparatu - wzrosła na giełdzie w Tokio o niecałe 15 proc. Zhang jednoznacznie stwierdził, że preparat jest bezpieczny w stosowaniu i przynosi ewidentne rezultaty.

Koronawirus - Ten lek może być skuteczny w leczeniu infekcji


Japońskie media poinformowały w środę, że zdaniem chińskich władz favipiravir jest skuteczny w leczeniu pacjentów zainfekowanych koronawirusem.

Zhang Xinmin powiedział, że favipiravir przyniósł zachęcające wyniki w badaniach klinicznych przeprowadzonych w Wuhan i Shenzhen z udziałem 340 pacjentów (źródło 1).

Zgodnie z informacją rozgłaszaną przez japońską telewizję publiczną NHK, u pacjentów z infekcją COVID-19 w Shenzhen, leczonych środkiem favipiravir, czas od dnia infekcji do uzyskania negatywnego wyniku testu wynosił średnio 4 dni, w przeciwieństwie do mediany 11 dni u chorych, którym nie podawano wspomnianego leku.

Osobom przechodzącym infekcję COVID-19, poddanym terapii lekiem favipiravir, dotychczas stosowanym w przypadku nowych szczepów wirusa grypy, wykonywano również prześwietlenia klatki piersiowej. Stan płuc poprawił się u 91 proc. pacjentów przyjmujących favipiravir, w porównaniu do jedynie 62 proc. przypadków poprawy u chorych, do leczenia których zastosowano inne środki. ”The Guardian” donosi, że w przypadku stosowania preparatu favipiravir:

U pacjentów z COVID-19 nie stwierdzono wyraźnych skutków ubocznych


Środek na nowe szczepy wirusa grypy, sprzedawany pod komercyjną nazwą Avigan, produkowany jest przez spółkę zależną Fujifilm Toyama Chemical i sprzedawany w Japonii od 2014 roku. W 2016 roku rząd Japonii udostępnił go do walki z Ebolą w Gwinei. Toyama Chemical odmówiła oficjalnego skomentowania alternatywnego sposobu stosowania produktu, testowanego przez chińskich lekarzy. Okazuje się, że również japońscy medycy przeprowadzają badania kliniczne nad skutecznością preparatu Avigan. Włączają go do kuracji głównie w przypadkach COVID-19 ze średnio poważnymi objawami, z nadzieją, że namnażanie się wirusa u pacjentów zostanie powstrzymane.

Z nieoficjalnych źródeł informacji wynika, że są pewne ograniczenia dotyczące stosowania leku Avigan. Podobne zjawisko zaobserwowano w innych krajach w terapiach z zastosowaniem kombinacji środków przeciwko wirusowi HIV, lopinavir oraz ritonavir. Anonimowy japoński lekarz oznajmił gazecie ”Mainichi Shimbun”:

Podawaliśmy preparat około 80 pacjentom, ale nie jest on zbyt skuteczny, jeśli wirus już mocno się namnożył.


W Japonii wprowadzenie favipiraviru do powszechnego stosowania w przypadku choroby COVID-19 wymaga oficjalnej zgody władz, gdyż w rzeczywistości środek został przebadany i zarejestrowany jako lek przeciwko grypie. W Japonii powinno udać się uzyskać wymagane pozwolenia najwcześniej w maju.

Bibliografia:

1 – The Guardian – Japanese flu drug 'clearly effective' in treating coronavirus, says China.
Kategorie