Wirus SARS-CoV-2 może nieodwracalnie uszkadzać płuca
Lekarze z Chińskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego w Wuhan dowiedli, że nowy koronawirus SARS-CoV-2 może powodować trwałe, nieodwracalne uszkodzenia płuc. Naukowcy przebadali zwłoki ofiar choroby COVID-19, a wyniki autopsji opublikowano na łamach prestiżowego periodyku "Journal of Forensic Medicine".
Lekarze z Chińskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego w Wuhan dowiedli, że nowy koronawirus SARS-CoV-2 może powodować trwałe, nieodwracalne uszkodzenia płuc. Naukowcy przebadali zwłoki ofiar choroby COVID-19, a wyniki autopsji opublikowano na łamach prestiżowego periodyku "Journal of Forensic Medicine".
Dr Paweł Grzesiowski - lekarz pediatra, immunolog – na swoim profilu w serwisie Twitter umieścił wpis, w którym udostępnił artykuł chińskich lekarzy, komentując jego treść w następujący sposób:
Liczba ofiar śmiertelnych w Chinach obecnie przekracza 3000. Chińscy naukowcy twierdzą, że istnieją dwa szczepy wirusa SARS-CoV-2. Zespół badaczy zasugerował, że za początkową fazą epidemii krył się bardziej agresywny szczep - S, który odpowiada za 70 procent przypadków choroby, podczas gdy obecnie panuje łagodniejsza wersja wirusa - szczep L, rozprzestrzeniająca się jednak o wiele szybciej.Bibliografia:1 – Metro – Coronavirus ‘is like a combination of SARS and AIDS’, doctors say.
Opis zmian tkankowych, na podstawie badań autopsyjnych zmarłych na SARS-CoV-2. Wirus powoduje nieodwracalne zmiany w płucach, zwłóknienie może postępować mimo wyzdrowienia.Lekarze od samego początku pojawienia się przypadków infekcji COVID-19 ostrzegali, że wirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób ze schorzeniami układu oddechowego. Badacze z Wuhan zwracają uwagę na wywoływane przez koronawirusa nadmierne zwłóknienie płuc, które w miarę postępowania choroby może być przyczyną zgonu pacjenta. Sposób, w jaki koronawirus niszczy pęcherzyki płucne, badacze porównywali do wirusa SARS - ciężkiego ostrego zespołu oddechowego. Epidemia wirusa SARS w latach 2002-2003 doprowadziła do 812 zgonów na całym świecie. Chińscy lekarze są zgodni co do tego, że koronawirus SARS-CoV-2 wywiera wyjątkowo destrukcyjny wpływ na ludzki organizm, wyniszczając zarówno płuca, jak i układ odpornościowy. Medycy porównują działanie koronawirusa z Wuhan do wirusów wywołujących choroby SARS i AIDS połączonych razem. Dr Zhiyong, dyrektor oddziału intensywnej terapii szpitala Zhongnan w Wuhan, po rozmowie ze specjalistą medycyny sądowej Liu Langiem, którego zespół przeprowadził testy na dziewięciu pacjentach zmarłych z powodu koronawirusa, wypowiedział się następująco (źródło 1):
W oparciu o wyniki, myślę, że teraz najważniejsze jest podejmowanie działań na wczesnym etapie choroby, aby chronić płuca pacjentów przed nieodwracalnym zwłóknieniem.Zwłóknienie płuc polega na postępujących zmianach w strukturze tkanki płucnej. Staje się ona grubsza, a wokół pęcherzyków płucnych pojawiają się blizny, które podczas badań dają mocno zacieniony obraz. Zwłóknienie płuc, znane również jako śródmiąższowe zapalenie płuc, zaliczane jest do chorób pęcherzyków płucnych. Zmiany zachodzące w tkance płucnej sprawiają, że płuca przestają prawidłowo funkcjonować. To z kolei prowadzi do niskiego nasycenia tlenem krwi i jego niewystarczającej ilość w organizmie. Niedotleniony mózg przestaje funkcjonować i następuje jego śmierć. Na postawie sekcji zwłok 85-letniego mężczyzny zmarłego z powodu choroby COVID-19, badacze z zespołu dr Liu stwierdzili, że płuca pacjenta zostały uszkodzone w efekcie nadmiaru śluzu wylewającego się z małych pęcherzyków, które absorbują tlen, co może być spowodowane reakcją zapalną w drogach oddechowych. Dr Liu zaznaczył jednak, że nie wszyscy pacjenci zainfekowani koronawirusem doznają trwałego zwłóknienia płuc. Na poniższym obrazku widoczny jest płyn w przestrzeniach płucnych, który pojawił się u przykładowego pacjenta w efekcie infekcji COVID-19.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!