Naukowcy odkryli, że znany lek może zwalczać SARS-CoV-2

W wyniku licznych badań klinicznych, które przeprowadzono w Chinach, udowodniono, że fosforan chlorochiny, znany od dawna lek, wykazuje ewidentną z klinicznej perspektywy skuteczność w zwalczaniu SARS-CoV-2. Ponadto cechuje się akceptowalnym poziomem bezpieczeństwa stosowania w działaniu przeciwko zapaleniu płuc wynikającemu z choroby COVID-19.

Nowa odmiana koronawirusa z Chin niekontrolowanie rozprzestrzenia się po całym świecie, wywołując kolejne fale zachorowań. Wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy SARS-CoV-2 w ogóle da się powstrzymać.

Koronawirus - skuteczne lekarstwo
Naukowe podejście do identyfikowania leków skutecznych w walce z chorobą COVID-19 polega na sprawdzaniu, czy istniejące leki przeciwwirusowe, stosowane w przypadku podobnych infekcji wirusowych, mogą unicestwiać nowego koronawirusa. 2019-nCoV należy do grupy wirusów Betacoronavirus, która zawiera również wirusy SARS-CoV i wirusa wywołującego zespół oddechowy Bliskiego Wschodu (MERS-CoV). Kilka leków, takich jak rybawiryna, interferon, lopinawir-rytonawir, kortykosteroidy, stosowano u pacjentów z SARS, lub MERS, chociaż skuteczność niektórych z nich wciąż pozostaje kwestią sporną. Naukowcy dokładają wszelkich starań, aby w jak najszybszym tempie znaleźć sposób na unicestwienie nowego wirusa. Odkryli, że jest pewien lek, który może go skutecznie zwalczać – przynajmniej potwierdzono to w testach in vitro. Ten lek to chlorochina – występuje też pod nazwą handlową Arechin. W wyniku licznych badań klinicznych, które przeprowadzono w Chinach, udowodniono, że fosforan chlorochiny, znany od dawna lek stosowany w leczeniu malarii, wykazuje ewidentną z klinicznej perspektywy skuteczność w zwalczaniu koronawirusa SARS-CoV-2. Ponadto cechuje się akceptowalnym poziomem bezpieczeństwa stosowania w działaniu przeciwko zapaleniu płuc wynikającemu z choroby COVID-19. W samych Chinach zalecono włączenie fosforanu chlorochiny do kolejnej wersji wytycznych związanych z zapobieganiem, diagnozowaniem i leczeniem zapalenia płuc wywołanym infekcją SARS-CoV-2, wydawanych przez Narodową Komisję Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej. W przyszłości chlorochina miałaby być stosowana w leczeniu zakażenia COVID-19 w znacznie większym zakresie. Fosforan chlorochiny, związek chinolinowy o właściwościach przeciwmalarycznych i przeciwzapalnych został odkryty przez koncern Bayer i wprowadzony do praktyki klinicznej w 1947 roku w leczeniu malarii. Fosforan chlorochiny w Polsce znany jest pod komercyjną nazwą Arechin. Lek został przetestowany w badaniach klinicznych w ponad 10 szpitalach w samym Pekinie, a także w prowincji Guangdong - w południowych Chinach - i w prowincji Hunan - w środkowych Chinach. Jak poinformowała państwowa agencja prasowa Xinhua 17 lutego, zdaniem Sun Yanrong, zastępcy szefa Chińskiego Narodowego Centrum Biotechnologii działającego w ramach Ministerstwa Nauki i Technologii (MOST) fosforan chlorochiny „wykazał dość dobrą skuteczność”. Zespół chińskich naukowców, w artykule opublikowanym 4 lutego w Cell Research oznajmił, że chlorochina i remdesivir okazały się bardzo skuteczne w zwalczaniu infekcji 2019-nCoV in vitro. Po tym, jak chińska Narodowa Komisja Zdrowia uwzględniła fosforan chlorochiny w swoich najnowszych wytycznych dotyczących leczenia zapalenia płuc spowodowanego COVID-19, osiem chińskich firm farmaceutycznych przyspieszyło produkcję i dostawy leku, o czym poinformował 20 lutego Shanghai Daily. Badacze są przekonani, że chlorochina i remdesivir mogą skutecznie leczyć osoby zainfekowane nową odmianą koronawirusa (źródło 1):
Nasze ustalenia wykazują, że remdesiwir i chlorochina są bardzo skuteczne w zwalczaniu infekcji 2019-nCoV in vitro. Ponieważ związki te były podawane ludziom i okazały się skuteczne i bezpieczne w przypadku różnych dolegliwości, sugerujemy, że należy rozważyć ich stosowanie w przypadkach osób cierpiących na nową chorobę COVID-19.
Bibliografia:1 – Cell Research – Remdesivir and chloroquine effectively inhibit the recently emerged novel coronavirus (2019-nCoV) in vitro.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!