Escapelle czy EllaOne? Sprawdzamy mechanizm działania

Awaryjne środki antykoncepcyjne dostępne w Polsce na receptę to EllaOne i Escapelle. Różnią się one składem, mechanizmem działania, przeciwwskazaniami, skutkami ubocznymi, a nawet ceną i zaleceniami do stosowania. Co konkretnie należy o nich wiedzieć i na jaki środek postawić, by zredukować ryzyko nieplanowanej ciąży? Zapraszamy do artykułu!

Tabletka „po” Escapelle i EllaOne – działanie

Antykoncepcja awaryjna może okazać się koniecznością, jeśli kobieta obawia się nieplanowanej ciąży i chce zmniejszyć ryzyko możliwego zapłodnienia. Mowa nie tylko o seksie bez zabezpieczenia, ale także o sytuacjach (które wcale rzadkie nie są), gdy stosowane zabezpieczenie okazuje się zawodne. W Polsce dostępne na receptę tabletki to EllaOne i Escapelle. Ulotka każdej z nich wygląda inaczej – różnią się między innymi substancją czynną, przeciwwskazaniami i skutkami ubocznymi.

Recepta online na Escapelle, Ella-One
Recepta online na Escapelle, EllaOne

Co ważne, obie te tabletki nie działają poronnie. Choć mechanizmy działania substancji czynnych są nieco różne, główny efekt jest podobny – dochodzi do opóźnienia lub hamowania owulacji. Dzięki temu uwolnione w drogach rodnych kobiety plemniki nie będą miały możliwości, by dotrzeć „na czas” do komórki jajowej i zapłodnić ją. Ważne jest zatem dla skuteczności preparatu (w obu przypadkach), by możliwie jak najszybciej od stosunku połknąć pigułkę – zanim jeszcze dojdzie do owulacji.

Tabletka „dzień po” Escapelle – recepta online

Zarówno tabletka Escapelle, jak i EllaOne dostępne są w Polsce wyłącznie na receptę, jednak może być to również e-recepta przez Internet, w ramach konsultacji zdalnych. Zastanawiasz się, gdzie dostać receptę na tabletkę „po”? Przykładem może być e-recepta na Escapelle w 5 minut za pośrednictwem portalu NaszaRecepta. Tabletka może być przepisana wyłącznie po wcześniejszym wywiadzie lekarskim, jeśli nie będą stwierdzone przeciwwskazania do przyjęcia Escapelle. Tabletka powinna być ponadto przyjmowana wyłącznie sporadycznie, w przypadkach uzasadnionych.

Decydując się na konsultacje zdalne, trzeba liczyć się z tym, że większość stron oferujących takie rozwiązanie, to placówki prywatne. Nie mają one umowy z NFZ-etem, co oznacza, że koszt konsultacji z lekarzem pacjent będzie musiał pokryć samodzielnie. Należy jednak zaznaczyć, że cena zdalnych konsultacji z lekarzem jest niejednokrotnie nawet kilkukrotnie mniejsza od ceny prywatnej wizyty u specjalisty. Zaletą jest również krótki czas oczekiwania na wizytę – zazwyczaj konsultacje zdalne dostępne są „od ręki”, co jest znacznym ułatwieniem, gdy czas nagli.

Escapelle czy ellaOne – która lepsza?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, która z tabletek awaryjnych jest „lepsza”, a która „gorsza”. Są to środki, które różnią się nie tylko składem i ceną, ale również nieco mechanizmem działania, skutkami ubocznymi, wskazaniami i przeciwwskazaniami. To, co lepsze jest dla jednej pacjentki, wcale nie musi okazać się najlepszym rozwiązaniem dla innej pacjentki, gdyż każdy organizm jest inny i inne ma potrzeby.

  • Kobiety uczulone na składniki jednego leku, mogą na przykład bezpiecznie przyjmować tylko drugi;
  • Kobiety, które „spóźniły się” nieco z e-receptą, docenią bardziej tabletki, w przypadku których czas na przyjęcie jest dłuższy, czyli wynosi 120 godzin, a nie 72 godziny;
  • Kobiety karmiące piersią docenią natomiast zapewne krótszy czas konieczny na rezygnację z karmienia po przyjęciu leku. W przypadku Escapelle przerwa, którą należy zachować to raptem 8 godzin, a przy EllaOne to aż tydzień;
  • Dla niektórych ważna może być również cena preparatu – różnice mogą bowiem sięgać aż kilkudziesięciu złotych między poszczególnymi rodzajami tabletek ratunkowych;
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!