Domowe sposoby na oczyszczanie żył: udrażnianie żył i tętnic ze złogów
Zatkane żyły to dolegliwość, która może przyczyniać się do stopniowego blokowania przepływu krwi oraz niedokrwienia poszczególnych tkanek i organów. Aby zapobiec występowaniu miażdżycy, zakrzepicy i innych powikłań zdrowotnych, które mogą wynikać z niedrożności żylnej, warto zastosować samodzielne oczyszczanie żył i tętnic z pomocą zdrowej diety i aktywnego trybu życia. Dlaczego mamy zatkane żyły i jak oczyścić naczynia krwionośne domowym sposobem?
Dlaczego żyły się zatykają?
Główną przyczyną zatkania żył jest nadmiar blaszek miażdżycowych, które gromadzą się na ścianach tętnic i usztywniają je, a w efekcie uniemożliwiają swobodny przepływ krwi. Pojawienie się blaszek w tętnicach może wynikać z zaburzonego funkcjonowania gospodarki lipidowej, która jest odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.
Zaburzone stężenie cholesterolu w organizmie może rozwijać się na skutek powikłań zdrowotnych wynikających z niezdrowego trybu życia. Osoby, które unikają aktywności fizycznej, zdrowej diety i nie dbają o wagę, są znacznie bardziej narażone na ryzyko zatkania żył. Czynniki te mogą podwyższać poziom cholesterolu we krwi w sposób bezpośredni lub przyczyniać się do rozwoju innych schorzeń, prowadzących do zaburzonych wyników profilu lipidowego.
Aby zredukować poziom gromadzących się zmian miażdżycowych, warto zastosować poniższe, domowe sposoby na oczyszczanie żył, które zostały opisane z pomocą redakcji portalu na-serce.pl.
Sprawdzone domowe sposoby na oczyszczanie żył
Samodzielne oczyszczanie naczyń krwionośnych może przyczynić się do udrożnienia żył, a także do usprawnienia przepływu krwi. Aby wspomóc pracę układu krążenia, warto zacząć od wprowadzenia zdrowych nawyków, takich jak stosowanie się do zasad zbilansowanej diety czy dbanie o regularną aktywność fizyczną. Czynniki te wspomagają oczyszczanie żył oraz usprawniają obniżanie poziomu cholesterolu, stanowiącego jedną z głównych przyczyn niedrożności żylnej.
Prawidłowa waga i unikanie otyłości
Otyłość może prowadzić do rozwoju zmian miażdżycowych w tętnicach. Osoby, które zmagają się z zaburzeniami wagi są znacznie bardziej narażone na występowanie w przyszłości problemów zdrowotnych powiązanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia.
Aby oczyścić niedrożne żyły należy zadbać o utrzymanie prawidłowej wagi oraz wyeliminować z codziennego życia nawyki, które mogłyby prowadzić do otyłości. Osoby, które mają skłonność do tycia, mogą kontrolować poziom swojej wagi poprzez regularne ważenie, analizowanie ilości spożywanych kalorii, a także poprzez sprawdzanie poziomu BMI.
Codzienna aktywność fizyczna
Regularna aktywność fizyczna może wpłynąć na regulację profilu lipidowego oraz zmniejszyć ryzyko rozwoju schorzeń powiązanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia. Okazuje się, że 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności tygodniowo może wzmocnić nasz układ krążeniowy, zredukować ciśnienie krwi oraz obniżyć stężenie cholesterolu w organizmie.
Długofalowym efektem tych zmian może być usprawnienie przepływu krwi przez tętnice oraz stopniowe rozpuszczanie złogów i blaszek miażdżycowych. Osoby, które regularnie praktykują jakikolwiek rodzaj sportu są również znacznie mniej narażone na wystąpienie schorzeń układu krążenia w przyszłości.
Zioła na oczyszczenie żył
Dobrym sposobem na wzmocnienie układu krążenia mogą okazać się również zioła na oczyszczenie żył i tętnic. Niektóre z nich zawierają w składzie wiele cennych związków roślinnych, które stosowane są powszechnie do obniżania poziomu cholesterolu oraz rozpuszczania gromadzących się w tętnicach blaszek miażdżycowych.
Osoby, którym zależy na bezinwazyjnym udrażnianiu zatkanych żył, mogą wprowadzić do codziennej diety zioła i rośliny o właściwościach przeciwutleniających oraz obniżających zawyżony poziom cholesterolu we krwi. Można do nich zaliczyć:
- tymianek;
- głóg;
- rozmaryn;
- czerwony ryż drożdżowy;
- ostropest plamisty.
Wyżej wymienione zioła można wprowadzać do organizmu zarówno w formie mieszanek ziołowych i naparów, jak i w postaci przypraw dodawanych do codziennych posiłków. Regularne stosowanie ziół może usprawnić oczyszczanie organizmu z toksyn, a także z zalegających w tętnicach złogów i blaszek miażdżycowych.
Po bardziej szczegółowe informacje nt. działania wszystkich z tych ziół, zalecamy zerknąć do artykułu naszego partnera: https://na-serce.pl/ziola-na-obnizenie-cholesterolu/
Unikanie sztucznego cukru
Aby wzmocnić układ krwionośny i oczyścić żyły, warto zrezygnować z wysoko przetworzonych produktów, bogatych w cukry i tłuszcze trans. Szczególnie szkodliwe dla naszego zdrowia są sklepowe wafelki, ciastka, cukierki czy jedzenie typu fast food. Zbyt częste spożywanie tego typu posiłków może skutkować podwyższeniem poziomu cholesterolu, otyłością lub innymi powikłaniami zdrowotnymi, przyczyniającymi się do powstawania zmian miażdżycowych w obrębie układu krwionośnego.
Dieta dobra na oczyszczanie żył powinna uwzględniać zapotrzebowanie organizmu na poszczególne witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe i pozostałe składniki odżywcze. Aby z pomocą codziennych posiłków wzmocnić pracę układu krążenia, warto regularnie spożywać produkty, takie jak:
- jarmuż;
- awokado;
- soja;
- siemię lniane;
- orzechy brazylijskie;
- brązowy ryż.
W niektórych przypadkach wprowadzanie do organizmu wystarczającej ilości witaminy C, karotenoidów czy kwasów tłuszczowych może okazać się trudne. W takiej sytuacji warto uzupełnić swoją dietę o odpowiednią formę suplementacji. Dostępne bez recepty preparaty, takie jak tabletki na oczyszczenie żył mogą zawierać w składzie dzienną, zalecaną dawkę substancji odżywczych, które w szczególnie korzystny sposób oddziałują na funkcjonowanie żył i usuwanie z nich gromadzących się złogów.
Dlaczego niedrożne żyły są problemem?
Nieleczona niedrożność żylna może skutkować niedokrwieniem i niedotlenieniem poszczególnych części naszego organizmu, a w efekcie prowadzić do poważnych w skutkach powikłań zdrowotnych. Schorzenia, które mogą się pojawić na skutek niedrożności żylnej to między innymi:
- miażdżyca;
- choroba niedokrwienna;
- zakrzepica;
- zawał serca;
- udar mózgu.
Ignorowanie któregokolwiek z wyżej wymienionych schorzeń może skutkować zatrzymaniem akcji serca i nagłą śmiercią. Nie należy więc ignorować objawów, które mogłyby wskazywać na silne nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krążenia. Gdy próby domowego oczyszczania będą niewystarczające, należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą.
Podsumowanie
Samodzielne oczyszczanie żył z pomocą domowych sposobów może w skuteczny i bezinwazyjny sposób wzmocnić nasz układ krążenia oraz zmniejszyć ilość gromadzących się w tętnicach blaszek miażdżycowych. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta czy zioła na oczyszczanie naczyń krwionośnych, to metody, które mogą wpłynąć w bardzo korzystny sposób na jakość naszego zdrowia, nie narażając nas na wysiłek czy duże wydatki. Warto pamiętać jednak, aby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stanu zdrowia, skontaktować się ze specjalistą. Lekarz na podstawie wywiadu oraz przeprowadzonych badań będzie w stanie określić stopień niedrożności żył i zalecić ewentualną formę leczenia.