Przejdź do treści

Podmuchaj w kciuk przez kilka sekund. Zachwycisz się tym co nastąpi!

Tytuł niniejszej treści zapewne daje sporo do myślenia niejednemu czytelnikowi. Po co w ogóle przeznaczać swój cenny czas na coś tak nietypowego, jak dmuchanie w kciuk? Okazuje się jednak, że istnieje ku temu bardzo ważny powód. Ta prosta czynność pomoże niejednej osobie przetrwać emocjonalnie najtrudniejsze chwile i poczuć się lepiej
Teaser Media
Image
Dmuchanie w kciuk - Co to daje?

Tytuł niniejszej treści zapewne daje sporo do myślenia niejednemu czytelnikowi. Po co w ogóle przeznaczać swój cenny czas na coś tak nietypowego, jak dmuchanie w kciuk? Okazuje się jednak, że istnieje ku temu bardzo ważny powód. Ta prosta czynność pomoże niejednej osobie przetrwać emocjonalnie najtrudniejsze chwile i poczuć się lepiej. Przeczytaj dalej, a dowiesz się o co w tym wszystkim chodzi.

W rzeczywistości technika dmuchania w kciuk nie jest internetowym wynalazkiem, lecz wywodzi się z głębokiej starożytnej wiedzy o ludzkim ciele, w świetle której, wszystkie części naszego organizmu są ze sobą ściśle powiązane. Starożytna medycyna chińska mówi o specyficznych punktach na ludzkim ciele, których umiejętny dotyk, uścisk, nakłuwanie, lub jakakolwiek stymulacja może natychmiast wpływać na inne obszary ciała, które wydawać by się mogło, że nie mają absolutnie nic ze sobą wspólnego. Odpowiednia stymulacja - np. ucisk - niektórych punktów może mieć wpływ nawet na nasz stan emocjonalny! Umysł steruje każdą częścią naszego organizmu i z każdego punktu naszego ciała nieustannie odbiera sygnały. Gdy tylko stres zawładnie naszym umysłem, możemy całkowicie utracić kontrolę nad ciałem. Serce zaczyna szaleć, oddech staje się szybki i płytki, twarz robi się blada. Można by tu przytoczyć całą listę typowych objawów, wynikających ze stresu, ale nie taki jest cel niniejszego artykułu.
PodsumowanieWszystkie części naszego ciała są ze sobą ściśle powiązane. Umysł steruje naszym organizmem, a gdy opanuje go stres, możemy całkowicie utracić kontrolę nad ciałem.

Techniki relaksacyjne przeważnie wymagają wiedzy i praktyki

Istnieje cały szereg technik relaksacyjnych. Mogą one okazać się pomocne w sytuacjach, które w skutek stresu, wydają nam się beznadziejne. Opanowanie znacznej części z nich wymaga sporej wiedzy teoretycznej i praktyki. Większość popularnych technik relaksacyjnych bazuje na powiązaniu umysłu z ciałem, oraz na interakcjach zachodzących pomiędzy różnymi obszarami ludzkiego organizmu. Przykładem znanej metody, przynoszącej ukojenie w przypadku przyśpieszonego tętna i innych typowych objawów wywodzących się z napięcia emocjonalnego i lęku, jest zanurzenie twarzy w lodowatej wodzie. Technika wywołuje charakterystyczne dla ssaków reakcje fizjologiczne sprzyjające nurkowaniu, spowalniając akcję serca i częstotliwość oddechu. Akurat ta metoda nie wymaga specjalnych umiejętności i przygotowań, ale nie w każdej sytuacji będziemy w stanie ją zastosować. Będąc na środku autostrady, czy na spotkaniu biznesowym, ciężko będzie nam zanurzać twarz w lodowatej wodzie.
PodsumowanieTechniki relaksacyjne pomagają nam odzyskać kontrolę nad ciałem i umysłem. Niestety opanowanie większości z nich wymaga sporej wiedzy teoretycznej i praktyki.

Dmuchaj w kciuk - poczujesz ulgę!

Może wydawać się to mało wiarygodne, a wręcz niemożliwe, ale w rzeczywistości dmuchanie w kciuk, jest skuteczną, a zarazem prostą do wykonania techniką relaksacyjną, która nie wymaga szczególnych umiejętności, ani specjalnych przygotowań (źródło 1).

Refleksologia dłoni
Dmuchanie w kciuk okazuje się niezwykle przydatne w sytuacjach dużego napięcia i stresu. Ta prosta metoda skutecznie pomaga zwalczać negatywne doznania, uspokoić się i rozluźnić. Dmuchanie w kciuk reguluje oddech i odpowiednio wpływa na nerw błędny (źródło 2), co skutkuje niemalże natychmiastowym, stopniowym spowolnieniem tętna. Wchodząc w głębsze szczegóły mechanizmów zachodzących podczas zwyczajnego dmuchania w kciuk, mózg otrzymuje wyraźny sygnał, że nie jesteś w niebezpieczeństwie i informuje serce, aby się uspokoiło, bo nie ma potrzeby szaleć!
PodsumowanieProsta, niewymagające specjalnych umiejętności technika dmuchania w kciuk, może przynieść szybką ulgę w stresujących okolicznościach.

Prosta technika relaksacyjna w praktyce

Aby prawidłowo wykonać technikę relaksacyjną polegającą na dmuchaniu w kciuk, wyprostuj rękę i podnieś ją tak, aby znajdowała się na wysokości oczu, wystaw kciuk w górę, weź głęboki oddech i powoli wydmuchaj całe powietrze w kierunku koniuszka palca. Nie śpiesz się i nie dmuchaj zbyt intensywnie. Powtórz tą prostą czynność kilka razy. Ważne jest to, aby w trakcie dmuchania skoncentrować się na czubku kciuka i skupić uwagę na jednej czynności. Niczego specjalnego nie oczekując, skup się na wydmuchiwanym powietrzu i na sensacji jakie wywołuje ono na kciuku.

Relaksacja poprzez dmuchanie w kciuki
Po prawidłowym wykonaniu techniki kilka razy pod rząd, ciśnienie tętnicze spadnie, praca serca unormuje się, podobnie jak i oddech. Szybko poczujesz ulgę i odzyskasz panowanie nad sobą. Być może jesteś osobą opanowaną i nigdy nie znajdziesz się w konieczności dmuchania w kciuk. Są jednak ludzie, którym opisana tutaj technika może przynieść niemałą ulgę. Jeśli nie sprawi Ci to trudności, proszę udostępnij ten artykuł swoim znajomym.
PodsumowanieW stresującej sytuacji wyprostuj rękę i podnieś ją tak, aby znajdowała się na wysokości oczu, następnie wystaw kciuk w górę, weź głęboki oddech i powoli wydmuchaj całe powietrze w kierunku koniuszka palca. Po prawidłowym wykonaniu techniki kilka razy pod rząd, ciśnienie tętnicze spadnie, praca serca unormuje się, podobnie jak i oddech.
Bibliografia:1 – Sun Gazing – Apparently If You Blow Air On Your Thumb THIS Happens To Your Body! 2 – Wikipedia – Nerw Błędny.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!