Ból gardła - Dlaczego gardło boli? Domowe sposoby na ból gardła
Bolesny stan zapalny gardła, charakteryzujący się drapaniem, suchością i pieczeniem, nasilający się podczas przełykania śliny i mówienia, nie należy do najprzyjemniejszych doznań.
Dlaczego gardło boli? Przyczyn może być naprawdę sporo. Dlatego jeśli gardło boli, szczególnie przewlekle, to nie wolno lekceważyć tego objawu. Ból gardła jest typową oznaką przeziębień i anginy, ale może towarzyszyć również chorobom takim jak odra, ospa, mononukleoza i szkarlatyna. Może być również powiązany z próchnicą, zapaleniem dziąseł, a nawet z chorobami nerek. Dlatego, pomimo, iż w większości przypadków ból gardła stanowi objaw banalnej infekcji, to nie wolno go lekceważyć, szczególnie wówczas, gdy jest on przewlekły. Ból gardła jest w znaczniej większości przypadków chorobą samoograniczającą, co oznacza, że początkowo dokuczliwy ból z czasem stopniowo słabnie, aż wreszcie całkowicie ustępuje. Prawdę mówiąc lista dolegliwości, które mogą powodować nieprzyjemne i bolesne doznania w gardle, jest bardzo długa. Do najczęstszych przyczyn bólu gardła można zaliczyć następujące choroby:
- infekcja wirusowa, bądź bakteryjna
- angina;
- błonica;
- szkarlatyna;
- mononukleoza zakaźna;
- odra;
- ospa wietrzna;
- choroby przemiany materii;
- zmiany próchnicze zębów;
- zapalenie dziąseł;
- ropień zęba;
- choroby nerek.
Do mniej oczywistych przyczyn bólu gardła należą alergie, zbyt suche powietrze, miejscowe urazy w okolicy gardła, zanieczyszczone chemikaliami powietrze, refluks i nowotwory.
Ból gardła - Bakteria czy wirus?
Gardło zaatakowane przez wirusy, bądź bakterie, najczęściej objawia się dokuczliwym bólem i zaczerwienieniem widocznym nawet gołym okiem. Odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej nie jest jednak łatwo. Doświadczony lekarz nie powinien mieć z tym kłopotów, a w przypadku niepewności wykona odpowiednie testy, które ułatwią dobór skutecznej kuracji. Bolące gardło w większości przypadków jest silnie zaczerwienione. Czasami na migdałkach tworzą się białe łaty. Te białe obszary ropne, w których w rzeczywistości gromadzą się bakterie, występują częściej w infekcjach wywołanych paciorkowcami, niż w przypadku infekcji wirusowych.
Przy infekcji wirusowej, ból gardła, choć nieprzyjemny i dokuczliwy, nie jest aż tak silny, jak w przypadku zakażenia bakterią. Towarzyszą mu bóle głowy, mięśni i stawów. Gorączka jest niewielka. Występują katar i kaszel, często także chrypka. Większość wirusowych zapaleń gardła ustępuje samoistnie, zazwyczaj w ciągu 7 dni. Nie leczy się ich antybiotykami, ponieważ działają one tylko na bakterie. Trzeba po prostu zostać w domu i koniecznie odpoczywać, nie forsując organizmu. W przypadku zakażenia bakteriami, atakuje nas silny i nagły ból gardła. Pojawia się także spora bolesność podczas przełykania. Mogą dodatkowo wystąpić ból głowy, nudności, wymioty, ból brzucha. Gorączka przekracza 38 st. C. Gardło jest krwistoczerwone, mogą być na nim widoczne skupiska bakterii (biało-żółte plamki). Nie ma kataru, ani kaszlu. Mogą się powiększyć okoliczne węzły chłonne.
Ból gardła - Kiedy do lekarza?
To oczywiste, że nie każdy ból gardła wymaga wizyty u lekarza. W niektórych okolicznościach, porada lekarska staje się jednak niezbędna.
Koniecznie zasięgnij porady lekarskiej, jeśli oprócz samego bólu gardła, występuje przynajmniej jeden z następujących objawów (źródło 1):
- bolesny, lub sztywny kark;
- utrudnione oddychanie;
- ból podczas oddychania;
- trudności z przełykaniem;
- trudności z otwieraniem ust;
- silne bóle stawów;
- temperatura ciała przekraczająca 38 stopni C;
- ból ucha;
- krew w ślinie, lub flegmie;
- ból gardła, który trwa dłużej niż tydzień;
- wysypka skórna.
Leczenie bólu gardła
Niezależnie od jego przyczyny, ból gardła może być bardzo uciążliwy i dlatego powinno się go łagodzić. Można to robić za pomocą dostępnych w aptekach preparatów, lub metodami domowymi. Jeśli ból gardła jest objawem infekcji bakteryjnej, wówczas może okazać się konieczne przyjmowanie antybiotyków. Pomimo, iż w niektórych przypadkach antybiotyki mogą chronić chorego przez groźnymi dla życia powikłaniami banalnej infekcji, to o ich włączeniu do kuracji może zadecydować tylko i wyłącznie lekarz. W przypadku uciążliwego bólu gardła wiele osób sięga po dostępne w domu antybiotyki, ewentualnie pozostałe po poprzednich infekcjach, nie zważając na to, że przyczyny bólu gardła mogą być za każdym razem całkiem inne To, że poprzednim razem antybiotyki pomogły, nie oznacza, że zawsze tak będzie! Pamiętaj o tym, że jeśli ból gardła jest objawem infekcji wirusowej, lub urazu, to antybiotyki w niczym nie pomogą, a na dodatek mogą jedynie zaszkodzić.
Domowe sposoby na ból gardła - Czym płukać gardło? Sprawdzone ziołowe płukanki na ból gardła
Wiele osób nie ufa ziołom i ich mocy leczniczej, ale naprawdę warto się do nich przekonać, bo odpowiednio dobrane do danej sytuacji zdrowotnej, potrafią czynić cuda. Najlepsze na ból gardła okazują się być napary z kory dębu, rumianku, szałwii i tymianku. Odkażają, działają przeciwzapalnie, a także skutecznie ograniczają obrzęk błony śluzowej (źródło 2).
Sposób sporządzania takich ziołowych płukanek jest na ogół nieskomplikowany. Łyżkę ziół zalej szklanką wrzątku i zaparz pod przykryciem przez jakieś 15 minut, a następnie przestudź napar. Pamiętaj o tym, że płukanki do gardła powinny mieć temperaturę ciała. Aby płukanie przyniosło efekty, należy je robić kilka (4 - 6) razy dziennie.
Domowe sposoby na ból gardła - Czy czosnek pomaga na ból gardła?
W przypadku bólu gardła będącego objawem infekcji warto włączyć do kuracji czosnek. Nie dlatego, że czosnek łagodzi ból gardła - bo wcale tego bezpośrednio nie czyni, ale z powodu jego właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych. Likwidując przyczynę choroby, ustępuje także związany z nią ból gardła. Czosnek jest bowiem nie tylko naturalnym antybiotykiem, ale również pomaga w przypadku infekcji wirusowych. Jak stosować czosnek i na co jeszcze działa?
O niesamowitych właściwościach czosnku przeczytasz w artykule pt. Bakterie i wirusy, które skutecznie pokona czosnek!
Domowe sposoby na ból gardła - Soda oczyszczona na ból gardła
Czy soda oczyszczona może przynieść ulgę w przypadku bólu gardła? Wielu osobom może się to wydawać mało wiarygodne, ale często jest właśnie tak, że najprostsze metody lecznicze bywają najbardziej skuteczne. Jak soda działa na bolące gardło? Otóż okazuje się, ze soda oczyszczona wykazuje działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne na błonę śluzową gardła. W przypadku bólu gardła łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuść w 1/2 szklanki ciepłej wody. Tak sporządzonym roztworem płucz gardło 3 lub 4 razy dziennie.
Domowe sposoby na ból gardła - Syrop z cebuli na ból gardła
Do sporządzenia syropu z cebuli konieczne jest pokrojenie jej na cieniutkie plasterki i zasypanie ich cukrem, a następnie przykrycie i odstawienie naczynia w ciepłe miejsce.
Zamiast cukru można użyć miodu. Sok, który po krótkim czasie zaczyna się wydzielać z cebuli można stosować nie tylko w przypadku bólu gardła, ale również w innych infekcjach. W przypadku bólu gardła otrzymany w ten sposób syrop należy przyjmować regularnie, najlepiej 1 łyżeczkę co 30-45 minut.
Domowe sposoby na ból gardła - Czy płukanie solą pomaga?
Na ból gardła wiele osób stosuje płukankę z roztworu soli. Czy do naprawdę dobry pomysł? W wielu przypadkach metoda z solą może okazać się skuteczna, ale roztwór powinien mieć odpowiednie proporcje. Solanka o niskim stężeniu nie zadziała odkażająco, zaś o zbyt wysokim może jeszcze bardziej nasilić ból, gdyż wykazuje działanie drażniące na błony śluzowe gardła. Odpowiednie proporcje solanki do płukania chorego gardła to 1 łyżeczka soli na szklankę ciepłej wody. Chory powinien płukać gardło kilka razy dziennie. Nie zaszkodzi dodać do płukanki odrobiny miodu.
Domowe sposoby na ból gardła - Prawoślaz lekarski
Od starożytności stosowany w leczeniu bólu gardła, Prawoślaz lekarski - Althaea officinalis L. - to roślina należąca do grupy ślazowatych (źródło 3). Najwięcej właściwości zdrowotnych zawdzięcza swoim korzeniom, które zawierają duże ilości substancji śluzowych. Znajdują się w nich między innymi pektyny, betainy, sole mineralne, skrobię, aminokwasy, flawonoidy, kwasy organiczne i kumaryny. Śluz zawarty w korzeniu prawoślazu upłynnia zalegającą na powierzchni śluzówek wydzielinę, ułatwia ruch nabłonka rzęskowego i odkrztuszanie. Śluz powleka błony śluzowe i osłania je przed działaniem czynników drażniących. Prawoślaz lekarski stosuje się w chorobach gardła, jamy ustnej, w nieżycie oskrzeli, wrzodzie żołądka i dwunastnicy, nadkwaśności, chrypce, anginie, nieżytach oskrzeli. Płukanka z korzenia prawoślazu lekarskiego skutecznie łagodzi ból gardła.Domowe sposoby na ból gardła - Mleko z miodem Mleko z miodem to sprawdzony sposób łagodzenia bólu gardła, wywołanego infekcją. W miodzie kryje się bowiem bakteriobójcza inhibina (najwięcej jej w miodach spadziowych z drzew iglastych, lipowym oraz grykowym). Zawarte w mleku globuliny wspomagają organizm w walce z infekcją. Aby skorzystać z pełni właściwości prozdrowotnych miodu - nie należy dodawać go do wrzątku, tylko poczekać, aż napój nieco przestygnie.
Domowe sposoby na ból gardła - Herbatka z malin
Herbatka z malin nie tylko pomaga w przypadku bólu gardła, ale jest również skuteczna w zbijaniu gorączki, a nawet w łagodzeniu kaszlu. Wszystko to przez sporą zawartość salicylanów - substancji o działaniu podobnym do kwasu acetylosalicylowego (Aspiryna). Salicylany mogą jednaj uczulać, więc alergicy powinni zachować w przypadku ich stosowania należytą ostrożność. Warto unikać malinowych herbatek i soków sprzedawanych w dyskontach. Ich skład może być czasami wątpliwy. Dobrze jest zapoznać się z prawdziwym składem produktu. Czasem zawartość malin to zaledwie 2 proc. składu, a taka ilość raczej nie będzie miała efektów leczniczych. Kobiety ciężarne i karmiące piersią powinny stosować preparaty ziołowe wyłącznie pod kontrolą lekarza. Niektóre z ziół, np. obecne w części herbatek malinowych liście maliny, mogą wywoływać niebezpieczne dla płodu skurcze macicy. Bibliografia: 1 – Healthline – Sore Throat 101: Symptoms, Causes, and Treatment; 2 – Poradnik Zdrowie – Najlepsze domowe sposoby na ból gardła i chrypkę; 3 – Wikipedia – Prawoślaz lekarski.