Pęknięty ząb. Co można zrobić?

Ukruszony lub pęknięty ząb może budzić duży niepokój. Często staje się on nie tylko problemem natury estetycznej, ale także zaczyna być źródłem bólu i dyskomfortu. Chcąc uratować ząb i pozbyć się dokuczliwych dolegliwości, należy jak najszybciej udać się do dentysty

Pęknięty ząb. Co można zrobić? - Materiał zewnętrzny

Ukruszony lub pęknięty ząb może budzić duży niepokój. Często staje się on nie tylko problemem natury estetycznej, ale także zaczyna być źródłem bólu i dyskomfortu. Chcąc uratować ząb i pozbyć się dokuczliwych dolegliwości, należy jak najszybciej udać się do dentysty.

Leczenie pękniętego zęba

Jak rozpoznać pęknięty lub złamany ząb?

Ze względu na poziom uszkodzenia zęba, wyróżniamy różnego typu objawy, które mogą sygnalizować, że mamy do czynienia z pęknięciem:

  • sporadyczny ból w szczególności wywołany naciskiem;
  • wrażliwość na niską bądź wysoką temperaturę;
  • opuchlizna dziąsła;
  • dyskomfort podczas spożywania słodyczy.

Występują też różnego rodzaju uszkodzenia zębów:

  • pęknięcie od powierzchni do korzenia;
  • rysy na szkliwie;
  • pęknięcie guzka korony zęba;
  • ząb rozłamany na dwie części.

Przyczyny pękniętego zęba

  • Urazy mechaniczne - Mimo że każdy ząb jest dobrze chroniony przez szkliwo, może on ulec uszkodzeniu na skutek upadku bądź uderzenia;
  • Spożywane pokarmy prowadzące do próchnicy, takie jak kawa, alkohol, napoje gazowane, chipsy, słodycze;
  • Twarde pokarmy - orzechy, landrynki, kostki lodu, pestki;
  • Zęby martwe - Na pęknięcia i złamania są narażone również zęby, u których wykonane zostało leczenie kanałowe;
  • Nerwowe zaciskanie lub zgrzytanie zębów;
  • Choroba okluzyjna, polegająca na ścieraniu i kruszeniu się zębów ze względu na nierówne łuki zębowe;
  • Otwieranie butelek z kapslem zębami;
  • Choroby dziąseł;
  • Nieprawidłowo założona plomba;
  • Wypełnienia amalgamatowe osłabiające ząb.

Leczenie pękniętego zęba – sposoby

Na złamania i ukruszenia szczególnie narażone są zęby trzonowe, ponieważ to właśnie one są odpowiedzialne za gryzienie oraz żucie.

Czasem istnieje możliwość wykonania zabiegu reimplantacji - ponownego umieszczenia zęba w jamie ustnej, dlatego przypadku wybicia bądź nadłamania kawałka lub całości zęba, należy zachować element i przekazać go lekarzowi.

Wypełnienie kompozytowe

W przypadku niewielkich ukruszeń, dentysta może uzupełnić brakujący element wypełnieniem kompozytowym utwardzanym przez światło. To najszybsza forma kosmetycznej korekcji zęba. W zależności od tego, w którym miejscu w jamie ustnej znajduje się ząb, stomatolog dostosowuje proces odbudowania zęba. W przypadku zębów przednich, wykonywany jest tzw. bonding, gdzie formuje się kształt i poleruje nową powierzchnię.

Licówka

Licówki to porcelanowe, cienkie płatki przygotowywane są przez pracownię protetyczną, na podstawie wcześniej wykonanego w gabinecie stomatologicznym odlewu szczęki. Licówki wykorzystywane są w przypadku większych uszczerbków zęba, a ich trwałość osiąga nawet 20-30 lat.

Korona

Korony wykorzystywane są przez lekarzy w przypadku bardzo złego stanu zęba. Leczenie jest nieco dłuższe, ponieważ jeśli doszło do uszkodzenia miazgi, ząb na początku leczy się kanałowo. Kolejnym etapem jest stworzenie tzw. korony tymczasowej, którą zakłada się pacjentowi na czas tworzenia przez protetyka korony docelowej.

Implant / most

Gdy uszkodzenie zęba jest na tyle duże, że stomatolog decyduje o jego usunięciu, powstały brak stomatolog uzupełnia poprzez implanty lub most stomatologiczny. Dzięki temu układ uzębienia nie zostaje naruszony, a luka zostaje estetycznie wypełniona.

Diagnoza pękniętego zęba

Złamanie czy pęknięcie zęba często bywa nieoczywiste, czasem wręcz niezauważalne. Należy jednak pamiętać, że ząb sam się nie odbuduje, ponieważ nie posiada on właściwości regeneracyjnych. Aby uratować i naprawić uszkodzony ząb oraz zlikwidować inne ewentualne dolegliwości, najlepiej udać się, jak najszybciej do specjalisty. Jedną z polecanych klinik jest Warsaw Dental Center.

Na podstawie opisywanych objawów, testu na nagryzanie, opukiwanie, sprawdzenia ruchomości pękniętego elementu zęba oraz zdjęcia rtg, stomatolog już podczas pierwszej wizyty jest w stanie wykonać pełne rozpoznanie uszkodzeń i ocenić, czy złamany ząb wymaga leczenia. Jeśli zostanie podjęta decyzja, że rozpoczęcie procesu leczenia jest konieczne, sztab ekspertów różnych dziedzin stomatologii kliniki WDC, przedstawi najlepsze możliwości kuracji dostosowane do poziomu uszkodzenia złamanego zęba i opracuje najkorzystniejszy dla pacjenta program zabiegów.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!