Przejdź do treści

Naukowcy są pewni! Wygląd źrenic może zdradzać zagrożenie życia!

Gdy zdrowie szwankuje, dość często znajduje to odbicie w wyglądzie oczu lub ich okolic. Wiele dolegliwości niezwiązanych z oczami może również zaburzać widzenie, lub wpływać na wygląd gałek ocznych czy też źrenic.
Teaser Media
Image
Choroby widoczne w oczach

Czy oczy są zwierciadłem duszy? Tego obecnie nie wiemy, lecz możemy śmiało stwierdzić, że wygląd oczu jasno odzwierciedla stan zdrowia, a często również emocje, ich posiadaczy. Czy wiesz, że każda część naszego ciała jest połączona szlakiem nerwowym z oczami? Gdy w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego, przeważnie znajduje to odbicie w wyglądzie oczu lub ich okolic, a wiele dolegliwości niezwiązanych z oczami może również zaburzać widzenie. Głównie z tego powodu problemy z oczami to nie tylko zaburzenia wzroku, ale również - bardzo często - całkiem inne dolegliwości, objawiające się w wyglądzie – a niekiedy również w funkcjonowaniu - naszych oczu.

Wyniki wewnętrznych badań nad 120 000 pacjentów, przeprowadzonych przez firmę ubezpieczeniową VSP Vision Care wykazało, że diagnostyka wzroku była pierwszym wskaźnikiem 34% przypadków cukrzycy, 39% przypadków wysokiego ciśnienia krwi i 62% przypadków wysokiego stężenia cholesterolu.

W oczach mogą się ujawniać dolegliwości zdrowotne zupełnie niezwiązane z narządem wzroku.

Niedobór witaminy D - Dlatego większość z nas ma problemy ze wzrokiem

Aby prawidłowo funkcjonować, nasze oczy potrzebują odpowiednich ilości witamin. Dobrym tego przykładem jest witamina D, na której niedobór cierpi obecnie aż 90 procent Polaków! Niedobór witaminy D może skutkować rozwojem jaskry, zapaleniem spojówek, wysuszeniem powierzchni oka, krótkowzrocznością, różnorodnymi zwyrodnieniami plamki. Ponadto witamina D bierze aktywny udział w regulacji ciśnienia panującego wewnątrz gałki ocznej. Witaminę D znajdziemy przede wszystkim w tłustych rybach i produktach mlecznych, ale jej najważniejszym źródłem jest synteza skórna w efekcie ekspozycji ciała na promienie słoneczne.

Wielkość źrenic

Źrenica niezależnie od naszej woli reguluje ilość światła padającego na siatkówkę chroniąc wnętrze gałki ocznej przez jego zbyt dużym nasyceniem. Bywają sytuacje, w których źrenica nie reaguje prawidłowo na bodziec świetlny i jej wielkość jest nieodpowiednia do intensywności padającego na nią światła. Pomijając kwestie bezpośrednio związane z narządem wzroku, może to oznaczać, że dzieje się coś niedobrego z naszym ciałem.

Zbyt zwężone źrenice mogą oznaczać - przykładowo:

  • choroby żołądka;
  • wewnętrzne urazy głowy;
  • chorobę Potta;
  • obecność guzów rdzenia kręgowego.
  • zażywanie niektórych narkotyków (opiaty: opium, heroina, morfina, codeina, fentanyl, vicodin).
Poszerzone źrenice
Nadmiernie poszerzone źrenice

Nadmiernie poszerzone źrenice mogą wskazywać – przykładowo – na:

  • stosowanie leków (np. atropina, homatropina, hioscyna i eumydryna);
  • silny strach, przerażenie, panikę, silne emocje (zarówno pozytywne jak i negatywne);
  • różnego rodzaju nerwice, bezsenność;
  • zażywanie niektórych narkotyków (psychostymulanty (speedy): amfetamina, meta amfetamina, efedryna, kokaina itp.).

Żółte gałki, worki, cienie i zmiany skórne

Zmiany w zabarwieniu gałek ocznych, worki, cienie i nietypowe plamki w okolicach oczu, w zależności od ich umiejscowienia, mogą wskazywać na różnorodne problemy ze zdrowiem.

Zółtaczka
Wygląd oczu może świadczyć o żółtaczce

Zmiana zabarwienia gałek ocznych na żółty może świadczyć o żółtaczce. U osób dorosłych żółtaczka może być efektem poważnych problemów ze zdrowiem, takich jak:

  • infekcje wirusowe (zapalenie wątroby, mononukleoza);
  • poważne schorzenia wątroby;
  • problemy z woreczkiem żółciowym lub trzustką;
  • alkoholizm.

Worki pod oczami to istny koszmar wielu kobiet. Warto jednak zaznaczyć, że nie są one jedynie problemem estetycznym, bo bardzo często worki takie pojawiają się w efekcie infekcji dróg rodnych i przy zapaleniu nerek. W przypadku przewlekłych worków pod oczami należy wykonać cytologię i analizę moczu.

Worki pod oczami
Worki pod oczami

Cienie długo utrzymujące się pod oczami - pomimo wystarczającej ilości snu - mogą świadczyć o problemach z przewodem pokarmowym, ciężkostrawnej diecie, alergiach pokarmowych lub o przewlekłym nadużywaniu alkoholu. Niekiedy cienie pod oczami mogą być spowodowane spożywaniem nawet bardzo małych ilości alkoholu. Jeśli cienie umiejscowione są na powiekach, może to świadczyć o niedoborze żelaza. Wówczas wykonaj rutynowe badania krwi i w razie potrzeby zacznij spożywać pokarmy, które zawierają dużo tego pierwiastka oraz wyeliminuj napoje gazowane, kawę i herbatę, gdyż te napoje obficie wypłukują żelazo z Twojego ciała.

Białe plamki na powiekach, w pobliżu zewnętrznego kącika oka mogą wskazywać na przewlekłe obciążenie układu limfatycznego. W takim przypadku warto zupełnie wyeliminować laktozę z codziennego jadłospisu. Jeśli pomimo tego problem nie ustępuje, koniecznie należy wspomnieć o tym lekarzowi przy najbliższej wizycie.

Żółte gródki, tak zwane żółtaki, pojawiające się na powiekach i w okolicach nosa są natomiast złogami cholesterolu i pojawiają się na ogół gdy jego poziom w organizmie jest zbyt wysoki. W takich przypadkach należy koniecznie zbadać poziom cholesterolu i trójglicerydów i w razie konieczności jak najszybciej rozpocząć odpowiednie leczenie, gdyż tego typu zmiany w lipidogramie mogą prowadzić do poważnych chorób układu krążeniowego. W większości przypadków wystarczy radykalna zmiana stylu życia, w tym głównie sposobu odżywiania się oraz regularne ćwiczenia fizyczne.

Żółtaki
Żółtaki

Zmiany zabarwienia gałek ocznych, worki lub cienie pod oczami, cienie lub białe plamki na powiekach, a także żółte gródki pojawiające się w okolicach oczu i nosa mogą stanowić oznaki rozmaitych problemów ze zdrowiem.

Zaczerwienione gałki, białe obwódki, czerwone plamy na oczach, wytrzeszcz oczu i problemy z powiekami

Zaczerwienione gałki oczne są przeważnie spowodowane zapaleniem spojówek. Jeśli dodatkowo towarzyszy temu ból i pogarsza się ostrość widzenia, można podejrzewać zapalenie tęczówki lub rogówki. Zapalenie tęczówki jest częstym objawem choroby reumatycznej, np. zesztywniającego zapalenia kręgosłupa czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Przekrwione białka mogą również świadczyć o napadzie jaskry.

Białe obwódki wokół tęczówki, które nie upośledzają widzenia, przeważnie świadczą o podwyższonym poziomie cholesterolu. Obwódki te można najczęściej zaobserwować u osób w podeszłym wieku. Gdy jednak występują u osób młodych, takie obwódki mogą być objawem zaburzeń metabolicznych, np. wysokiego poziomu tłuszczów we krwi, a wówczas mogą im również towarzyszyć żółte plamy wokół oczu lub tłuszczaki, o których pisaliśmy wcześniej.

Czerwone plamy, spowodowane obecnością krwi w oku, mogą być oznaką - między innymi - cukrzycy. Gdy stężenie glukozy we krwi wzrośnie zbyt wysoko, naczynia krwionośne zaczynają się blokować i puchną. To może rozerwać małe naczynia krwionośne w siatkówce, wywołując krwawienie. Jeśli objaw nie jest leczony, może prowadzić do pogorszenia widzenia, a nawet ślepoty.

Czerwone plamy w oku
Czerwone plamy w oku

Wytrzeszcz oczu może świadczyć o nadczynności tarczycy towarzyszącej chorobie Gravesa-Basedowa. Jej skutkiem jest – między innymi - obrzęk i przerost wszystkich tkanek obecnych w oczodołach, co skutkuje wypchnięciem gałek ocznych na zewnątrz. Zaniedbanie tego objawu grozi utratą wzroku.

Wytrzeszcz oczu
Wytrzeszcz oczu

Obrzęk powiek często pojawia się w efekcie reakcji alergicznej, lecz niekiedy może być objawem nadczynności lub niedoczynności tarczycy, niewydolności nerek, a także kłopotów z woreczkiem żółciowym. W przypadku, gdy obrzęk nie wynika z reakcji alergicznej warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza internisty lub endokrynologa.

Drżenie powiek przeważnie świadczy o braku magnezu w naszym organizmie lub o zaburzeniach w funkcjonowaniu układu nerwowego. Generalnie w przypadku drżenia powiek należy wzbogacić codzienną dietę o większe dawki magnezu. Jeśli drżenie jest uporczywe warto wybrać się do internisty.

Zaczerwienione gałki oczne, białe obwódki, czerwone plamy w oku, wytrzeszcz oczu i różnego rodzaju problemy z powiekami mogą świadczyć o poważnych chorobach. Nigdy nie należy lekceważyć takich objawów. Jeśli wystąpią należy pilnie skonsultować się z lekarzem.

Aura migrenowa – dość rzadkie i uciążliwe zjawisko wzrokowe

Jeśli przed oczami, a często jest to jedno oko, pojawia Ci się migoczący pasek lub zygzak, który zmienia swój kształt i może stać się czymś w rodzaju np. gwiazdki, przy tym stopniowo rozszerza się i obejmuje coraz to większy obszar pola widzenia, w końcu przemieszczając się do krawędzi oka i stopniowo zanikając, jest to typowa oznaka tak zwanej aury migrenowej. W rzeczywistości mogą to być również bezkształtne błyski i mroczki oraz ubytki w polu widzenia - ciemne plamy zasłaniające część obrazu. U każdej osoby aura migrenowa przebiega nieco inaczej i może zawierać różnorodne halucynacje wzrokowe, które często poprzedzają silny lub nieco słabszy ból głowy. Przeważnie objawy wzrokowe trwają od 5 do 20 minut i mijają samoistnie. Kto po raz pierwszy doświadcza tego zjawiska może się nieco wystraszyć, ale w rzeczywistości nie ma w tym nic groźnego, oprócz sytuacji, w których wymagana jest nasza uwaga – np. podczas jazdy samochodem.

Aura migrenowa to dość nietypowa i niegroźna dolegliwość, której nie każdy z nas doświadcza i o której część lekarzy nie ma bladego pojęcia. Polega ona na wzrokowych halucynacjach, które wyprzedzają przeważnie silny ból głowy.

Zaburzenia widzenia efektem chorób nie okulistycznych

Krwotoczki, wysięki lub obrzęki tarczy nerwu wzrokowego, a także poszerzone żyły mogą być widocznym objawem retinopatii, czyli uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki oka. Do tego schorzenia okulistycznego mogą prowadzić wszystkie choroby, które powodują zwiększoną lepkość krwi, a w szczególności:

  • toczeń rumieniowaty;
  • cukrzyca;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • makroglobulinemia Waldenstroma;
  • szpiczak mnogi.

Bardzo często zaburzenia wzroku mogą być spowodowane zakłóconą pracą innych narządów lub układów, takich jak trzustka czy tarczyca, a nawet mózg i układ krążeniowy. Dlatego lekarz okulista, w trakcie wywiadu z pacjentem, bierze pod uwagę nie tylko choroby oczu, ale także inne możliwe problemy zdrowotne.

Niektóre zaburzenia widzenia mogą mieć zatem przyczynę nie okulistyczną. Do tej kategorii objawów mogą należeć - między innymi:

  • oczopląs;
  • jasne rozbłyski, blaski w polu widzenia;
  • mroczki, kropki w polu widzenia;
  • rozmyte obrazy;
  • zanik bocznego pola widzenia;
  • ostry ból oczu lub jednego oka.
Oczopląs
Oczopląs

Każda z powyższych dolegliwości może mieć rozmaite przyczyny. Przykładowo - objawiający się niekontrolowanymi ruchami gałek ocznych - oczopląs pojawia się - między innymi - w wyniku wystąpienia chorób mózgu, uszkodzeń błędnika, a także jako objaw niepożądany zażywania niektórych leków.

Jak dobrze wiadomo, cukrzyca może być przyczyną problemów z widzeniem. Do okulistycznych objawów cukrzycy i powikłań tej choroby należą:

  • retinopatia cukrzycowa (zmiany siatkówki oka, niekiedy prowadzące do ślepoty);
  • zespół suchego oka (suche zapalenie spojówek – podrażnione oko);
  • zaćma (zmętnienie soczewki oka);
  • jaskra wtórna (uszkodzenie nerwu wzrokowego);
  • zaburzenia ostrości wzroku;
  • opadanie powiek;
  • zez i podwójne widzenie (neuropatia cukrzycowa);
  • częste występowanie jęczmieni i infekcji rogówkowych.

Rozmaite choroby teoretycznie niepowiązane z narządem wzroku mogą wywoływać - nawet bardzo poważne - zaburzenia widzenia.

Zaburzenia widzenia jako skutek uboczny przyjmowania leków

Nie tylko choroby różnych układów i narządów naszego ciała mogą negatywnie oddziaływać na wzrok lub zewnętrznie uwidaczniać się w oczach. Także przyjmowanie niektórych leków, szczególnie tych stosowanych w kardiologii oraz psychiatrii, może wywoływać niepożądane skutki uboczne związane z narządem wzroku. W szczególności preparat o nazwie amiodaron - stosowany w niemiarowościach komorowych i nadkomorowych - może powodować pojawienie się mikrozłogów w rogówce poważnie zaburzając widzenie.

Komentarze
Udziel odpowiedzi na proste pytanie
Ten mechanizm ma sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteś botem
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!