Lipoliza to popularna metoda wspomagająca odchudzanie - Na czym polega ten zabieg?

Lipoliza należy obecnie do najbardziej skutecznych metod wspomagających proces odchudzania. Zabieg ten umożliwia pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej z najbardziej problematycznych okolic ciała.

Choć do niedawna wygląd zewnętrzny człowieka nie był aż tak istotnym elementem relacji międzyludzkich, dziś pełni on w tym zakresie niezwykle istotną rolę. Ludzie oceniają nas nie tylko po zachowaniu, ale także po wyglądzie. Jest to obecnie reakcja silnie zakorzeniona w naszych umysłach, której z trudnością się opieramy. W konsekwencji, bycie atrakcyjnym daje nam dużą przewagę w wielu dziedzinach. Osobom ładnym jest na ogół łatwiej znaleźć nie tylko dobrą pracę, ale także odpowiedniego partnera życiowego. Ale… ładnym, czyli jakim? Otóż, przede wszystkim szczupłym! Choć kanony piękności ulegają ciągłym zmianom, dziś bycie pięknym wiąże się ze smukłą sylwetką.

Lipoliza - Co to za zabieg?
Lipoliza - Co to za zabieg?

Dlaczego ludzie chcą być szczupli?

Najważniejszym powodem dla którego powinniśmy dbać o dobrą kondycję naszego ciała jest zdrowie. Nadwaga, a przede wszystkim otyłość, prowadzą do licznych komplikacji zdrowotnych. Jednak, poza przyczynami czysto zdrowotnymi, ludzie pragną być szczupli również z innego powodu. Otóż, pragną być atrakcyjni!

Coraz częściej temat szczupłej sylwetki pojawia się w mediach masowego przekazu. W efekcie bodźców, które nieustannie docierają do nas z sieci, gazet, telewizji i tym podobnych źródeł, kształtuje się w społeczeństwie wzorzec idealnego wyglądu, w którym nie ma mowy o zbędnej tkance tłuszczowej. Głównie z tego powodu wiele kobiet pragnie osiągnąć idealnie ciało.

Bycie szczupłym bardzo pozytywnie wpływa na relacje międzyludzkie. Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, iż ludzie zadowoleni z własnego wyglądu zazwyczaj czują się bardziej dowartościowani. W efekcie lepszego samopoczucia emocjonalnego są w stanie czerpać większą radość z prostych czynności życia codziennego, a to pozytywnie odbija się na relacjach społecznych.

Osiągnięcie wymarzonej masy ciała nie zawsze jest takie łatwe

Pomimo dobrych chęci, silnej woli i wytrwałości w swoich postanowieniach, wyeliminowanie zbędnej tkanki tłuszczowej za pomocą ścisłej diety i ćwiczeń fizycznych wiąże się z ciężką pracą i nieustanną rezygnacją z tego, co sprawia nam radość. Jak się bowiem okazuje, pozbycie się nadmiaru tłuszczu bez specjalistycznej pomocy może być procesem bardzo uciążliwym. Bez fachowej pomocy i nowoczesnych metod wspomagających, usuwanie zbędnej tkanki tłuszczowej z niektórych okolic ciała może się okazać niemożliwe! Do wspomnianych metod zalicza się bardzo popularny dziś zabieg lipolizy.

Lipoliza - Co to za zabieg?

Lipoliza jest naturalnym procesem rozpadu trójglicerydów do kwasów tłuszczowych i glicerolu, które następnie są metabolizowane w organizmie i mogą być wykorzystane jako źródło energii. Lipoliza następuje przykładowo w efekcie głodowania lub wzmożonego wysiłku fizycznego. Lipoliza to jednak także popularne określenie zabiegu lipolizy, który jest swego rodzaju przyśpieszeniem wspomnianego naturalnego procesu.

Zabieg lipolizy jest obecnie zaliczany do najbardziej skutecznych metod modelowania sylwetki. Procedurze poddawane są problematyczne, wybrane miejsca ciała, takie jak przykładowo brzuch, uda, pośladki, czy też podbródek. W zależności od wybranej metody lipolizy, działanie lasera (lipoliza laserowa), ultradźwięków (lipoliza ultradźwiękowa), zastosowanych substancji (lipoliza iniekcyjna) czy też niskiej temperatury (kriolipoliza) przyczyniają się do niszczenia błon komórek tłuszczowych, co skutkuje ich szybkim rozkładem. Procedura nie wymaga interwencji chirurgicznej i prowadzi do skutecznego pozbycia się niechcianej tkanki tłuszczowej. Zabieg lipolizy sprawia, że obecne w tkance tłuszczowej trójglicerydy przechodzą w kwasy tłuszczowe i glicerol, które są następnie uwalniane do krwiobiegu i usuwane z organizmu w efekcie naturalnych procesów przemiany materii.

W zależności od kilku czynników, takich jak przykładowo wybrana metoda zabiegu, pierwsze efekty lipolizy pojawiają się już po kilku dniach lub tygodniach. Pełen rezultat osiągany jest zazwyczaj po 30-60 dniach od zabiegu, gdyż tyle czasu potrzebuje nasz organizm na pozbycie się rozpuszczonego tłuszczu. Za usunięcie rozbitej tkanki tłuszczowej z organizmu odpowiadają wątroba i nerki. Proces ten można nieco przyśpieszyć poprzez codzienne picie dużych ilości wody – nawet do 3 litrów.

Rodzaje lipolizy

W zależności od stosowanej metody wywołania miejscowego rozpadu tkanki tłuszczowej, wyróżniamy następujące rodzaje lipolizy:

  • lipoliza iniekcyjna – przy miejscowym znieczuleniu wstrzykiwane są substancje upłynniające tłuszcz bezpośrednio do problematycznych okolic ciała. Zazwyczaj wystarczy kilka drobnych nakłuć, a cały zabieg przebiega zupełnie bezboleśnie;
  • lipoliza laserowa – tkanka tłuszczowa rozbijana jest za pomocą specjalnego rodzaju lasera, który dodatkowo poprawia napięcie i elastyczność skóry;
  • lipoliza ultradźwiękowa – tkanka tłuszczowa rozbijana jest za pomocą ultradźwięków o dużym natężeniu;
  • kriolipoliza – tkanka tłuszczowa jest upłynniana za pomocą niskich temperatur. Podczas tej metody zabiegu lipolizy skóra chroniona jest specjalną membraną.

Kriolipoliza - Czy ten zabieg boli?

Jedną z najbardziej skutecznych metod wspomagających proces odchudzania jest kriolipoliza. Zabieg ten jest szczególnie wskazany dla pacjentów, którym już udało się zrzucić znaczą część zbędnych kilogramów i osiągnąć tym samym odpowiednią masę ciała. W takich przypadkach kriolipoliza umożliwia usunięcie pozostałości tłuszczu w problematycznych miejscach ciała. Może to być przykładowo klasyczna oponka na brzuchu, lub fałdy tłuszczu w innych okolicach, których pozbycie się – pomimo diety i ćwiczeń – okazuje się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Jak wspomniano wcześniej, kriolipoliza polega na rozpuszczaniu dokuczającej nam tkanki tłuszczowej w wybranej okolicy ciała za pomocą niskich temperatur. Odpowiedni poziom zimna generowany jest przez specjalne urządzenie i prowadzi do rozpadu trójglicerydów, które następnie metabolizowane są w organizmie przez 2-3 miesiące. Co bardzo istotne, niskie temperatury niszczą jedynie komórki tłuszczowe, nie stanowiąc jakiegokolwiek zagrożenia dla otaczających je tkanek, takich jak skóra, nerwy i naczynia krwionośne.

Jak w praktyce wygląda kriolipoliza? Otóż, po przygotowaniu pacjenta do tej procedury, głowica urządzenia generującego niską temperaturę pozostaje przyssana do skóry w jednej pozycji przez cały czas trwania zabiegu, który wynosi od 60 do 70 minut. Można się w tym czasie relaksować – np. słuchając muzyki lub korzystając ze smartfona. Po zakończeniu pracy z głowicą mrożącą, wykonywany jest delikatny masaż skóry.

Czy kriolipoliza boli? Kriolipoliza jest zabiegiem mało inwazyjnym i zupełnie bezbolesnym, a ponadto umożliwiającym pacjentowi od razu wrócić do codziennych aktywności. Pierwsze efekty zabiegu są zazwyczaj zauważalne po około 2 tygodniach, natomiast na pełen rezultat należy poczekać od 2 do 3 miesięcy.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!