Przejdź do treści

Na czym polega leczenie bariatryczne?

Bariatria jako dziedzina medycyny zajmuje się szeroko rozumianym przeciwdziałaniem i leczeniem otyłości. Do powszechności problemu otyłości we współczesnym świecie przyczynia się wiele różnorodnych czynników. Siedzący tryb życia, rozwój technologiczny, który codzienne czynności pozwala wykonywać bez wysiłku, brak ruchu czy spożywanie dużej ilości wysoko przetworzonej żywności. Nadmiarowe kilogramy wpływają nie tylko na wygląd ciała, ale też na kondycję całego organizmu.
Teaser Media
Image
Leczenie bariatryczne

Otyłość to choroba, która w znaczny sposób odbija się na codziennym funkcjonowaniu chorego, wpływając praktycznie na każdy aspekt jego życia. W zależności od stopnia zaawansowania może prowadzić do rozwoju innych problemów zdrowotnych, a nawet ograniczyć sprawność fizyczną i utrudniać poruszanie się. Nic więc dziwnego, że wraz z coraz większą świadomością konsekwencji dla zdrowia i rosnącą liczbą przypadków, stale rozwijane są metody leczenia, pozwalające na powrót do zdrowia i prawidłowej masy ciała. Czy leczenie bariatryczne jest skuteczne? Kiedy warto sięgać po taką pomoc?

Z czego bierze się otyłość?

Do powszechności problemu otyłości we współczesnym świecie przyczynia się wiele różnorodnych czynników. Siedzący tryb życia, rozwój technologiczny, który codzienne czynności pozwala wykonywać bez wysiłku, brak ruchu czy spożywanie dużej ilości wysoko przetworzonej żywności. Do tego dochodzą również uwarunkowania genetyczne, które sprawiają, że część osób ma po prostu skłonności do tycia lub przybiera na wadze z powodu innych problemów zdrowotnych. Wszystko to sprawia, że występowanie nadwagi i otyłości trudno zignorować, a ich konsekwencje stają się coraz częstszą przyczyną innych problemów zdrowotnych.

Ryzyko dla zdrowia wynikające z otyłości

Nadmiarowe kilogramy wpływają nie tylko na wygląd ciała, ale też na kondycję całego organizmu. Otyłość nie tylko sama jest chorobą, ale stanowi też istotny czynnik ryzyka dla innych jednostek chorobowych. W dodatku potencjalne problemy mogą być nie tylko poważne, ale też bardzo obszerne i obejmować swoim zasięgiem praktycznie całe ciało. Zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu układu hormonalnego, rozrodczego, sercowego, pokarmowego, a nawet oddechowego są w przypadku pacjentów otyłych niezwykle częste. Sporym ryzykiem jest też pojawienie się problemów natury psychicznej powiązanych z niską samooceną i brakiem samoakceptacji. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość wśród dzieci i młodzieży, ponieważ wynikające z niej choroby mogą stać się dużym obciążeniem na całe życie.

Bariatria — co oferuje ta dziedzina medycyny?

Bariatria jako dziedzina medycyny zajmuje się szeroko rozumianym przeciwdziałaniem i leczeniem otyłości. W jej zakres wchodzi więc stosowanie metod wspomagających proces odchudzania, ale też propagowanie aktywności fizycznej i zmiany nawyków żywieniowych oraz stylu życia w kierunku utraty wagi. Szczególnym rodzajem leczenia stosowanego w ramach bariatrii jest chirurgia bariatryczna — są to zabiegi z wykorzystaniem inwazyjnych lub małoinwazyjnych metod chirurgicznych, umożliwiające utratę wagi, na przykład poprzez zmniejszenie żołądka czy zastosowanie bypassu żołądka.

Chirurgia bariatryczna — droga na skróty czy skuteczna metoda leczenia?

Leczenie bariatryczne to długotrwały proces i nawet przejście zabiegu chirurgicznego nie wystarczy do osiągnięcia trwałych i zadowalających efektów bez wyeliminowania ze swojego życia nawyków i przyczyn, które doprowadziły do rozwinięcia się problemu. Warto też pamiętać, że metody chirurgii bariatrycznej kierowane są przede wszystkim do osób, u których tradycyjne metody walki z nadmiernymi kilogramami nie zdały egzaminu, a stopień otyłości jest w ich przypadku bardzo zaawansowany.

Chirurgiczne leczenie otyłości, podobnie jak każdy inny rodzaj chirurgicznej ingerencji w organizm pacjenta, wiąże się z ryzykiem komplikacji, dlatego zawsze powinno być poprzedzone kompleksowymi konsultacjami ze specjalistą i wykonaniem kompletu badań. Jedynie osoby, których stan zdrowia pozwala na taki krok, mogą zostać zakwalifikowane do zabiegu — jest to warunek konieczny niezależnie od tego, czy operacja odbywa się w placówkach państwowych, czy prywatnych. Początkowa faza leczenia polega więc na zapoznaniu się lekarza bariatry z sytuacją chorego i dobraniem optymalnych dla niego metod i technik operacyjnych.

Niestety dla wielu osób zastąpienie tradycyjnej diety i ćwiczeń metodami chirurgicznymi nadal postrzegane jest jako poddanie się i wybranie łatwiejszego rozwiązania. Takie podejście wynika często z braku zrozumienia otyłości jako choroby i w wielu przypadkach sprawia, że chorzy czują się stygmatyzowani, a decyzję o rozpoczęciu leczenia odkładają w czasie, decydując się na stosowanie mniej skutecznych metod. Należy jednak mieć świadomość, że szybka reakcja zwiększa szansę na osiągnięcie zadowalających efektów i uniknięcie poważnych komplikacji zdrowotnych — nie warto więc ignorować odkładających się kilogramów i innych objawów choroby i niezwłocznie podjąć kroki w kierunku powrotu do właściwej wagi. W zaplanowaniu leczenia i opracowaniu optymalnej ścieżki powrotu do zdrowia pomóc mogą specjalistyczne kliniki pomagające pacjentom w walce z otyłością jak KCM Clinic.

Bibliografia:

1 - NHS - Weight loss surgery;

2 - Wikipedia - Bariatrics;

3 - NHS - Obesity;

4 - CDC - Adult Obesity Causes & Consequences.

Komentarze
Udziel odpowiedzi na proste pytanie
Ten mechanizm ma sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteś botem
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!