Czym zastąpić cukier w kuchni
Wiedza na temat odżywiania i zdrowia pogłębia się z każdym rokiem, a na rynku spożywczym wciąż pojawiają się nowości. Kiedyś cukier reklamowano hasłem „Cukier krzepi", jednak teraz wiemy, że niekoniecznie jest on korzystny dla naszego zdrowia oraz dla naszej figury. Cukier to tylko i wyłącznie puste kalorie bez zawartości składników odżywczych. Jednak nasze podniebienie lubi od czasu do czasu zjeść coś słodkiego. Dlaczego lubimy słodki smak? Czym zastąpić cukier w diecie? Czy istnieje słodzik przyjazny cukrzykom?
Cukier (nie)krzepi
Dziś wiemy, że hasło sprzed wielu lat "Cukier krzepi" jest dalekie od prawdy. Niestety, w dzisiejszych czasach cukier jest wszędzie. Nie tylko słodzi się nim napoje, dodaje do wypieków, ale również znajduje się ukryty w wielu produktach gotowych. Co ciekawe, nie tylko w tych słodkich. Cukier dodawany jest do sosów, napojów, keczupów, paluszków rybnych, wędlin oraz do dań gotowych przeznaczonych dla dzieci takich jak, np. płatki śniadaniowe.
Dlaczego lubimy smak słodki
Nasze podniebienie przyzwyczajone jest do smaku słodkiego, co więcej, nasz mózg traktuje smak słodki jako nagrodę. Całkowicie rezygnując z cukru może być dla nas stresującym wyzwaniem, dlatego warto go ograniczyć, a dodatkowo zamienić na coś mniej kalorycznego. Dietetycy alarmują i zachęcają do ograniczenia spożycia cukru, szczególnie wśród dzieci. Otyłość u najmłodszych przekłada się na problemy ze zdrowiem w wieku starszym.
Co zamiast cukru - erytrytol
Erytrytol (lub erytrol) należy do grupy alkoholi cukrowych, tzw. polioli. Uzyskuje się go na drodze fermentacji glukozy przez niektóre gatunki drożdży. Naturalnie występuje w niektórych owocach oraz w produktach fermentowanych (np. wino czy sos sojowy). Do tej samej grupy należy również ksylitol czy mannitol. Na opakowaniach erytrytol można znaleźć pod symbolem E968.
Erytrytol - przeciwwskazania
Erytrytol został dopuszczony do stosowania w Polsce w 2008 roku. Nie ma przeciwwskazań do stosowania tego słodzika. Spożyty w dużych ilościach (co najmniej 50g) może wywołać wzdęcia, ból brzucha czy nawet biegunkę, ale dzieje się to niezwykle rzadko. Zdecydowanie częściej takie reakcje wywołuje nadużycie ksylitolu. Jak z każdym innym pokarmem, erytrytol należy spożywać w umiarkowanych ilościach oraz zadbać o to aby dieta była urozmaicona.
Erytrytol - kalorie
Erytrytol ma blisko 0 kalorii i zerowy indeks glikemiczny. Wyglądem, zapachem i smakiem do złudzenia przypomina zwykły cukier. Ponieważ organizm człowieka nie rozkłada erytrytolu, jest on prawie całkowicie wydalany z organizmu.
Erytrytol - gdzie kupić?
Erytrytol dostępny jest w sklepach ze zdrową żywnością, sklepach internetowych, np. cosdlazdrowia.pl oraz w coraz większej liczbie supermarketów. W supermarketach najlepiej szukać go w sekcji zdrowa żywność lub obok innych słodzików. Jego cena waha się od 20 do 50 zł za kilogram.
Erytrytol a cukrzyca
Erytrytol i inne substancje z rodziny polioli są doskonałą alternatywą dla białego cukru. Mogą go spożywać osoby z cukrzycą. Erytrytol jest substancją, która jest wolno wchłaniana w organizmie i prawie całkowicie z niego wydalana. Nie powoduje gwałtownych skoków cukru we krwi i dlatego polecana jest diabetykom i wszystkim osobom, które muszą uważać na takie wahania. Dodatkowo, erytrytol nie ma żadnych skutków ubocznych.
Erytrytol - jak stosować
Erytrytol, który jest równie słodki jak cukier, może być stosowany jako jego zamiennik. W przemyśle spożywczym jest dodatkiem do, m.in. lodów, dżemów, galaretek, marmolad, owoców kandyzowanych, gum do żucia, a także różnych sosów i suplementów diety. Na stronie cosdlazdrowia.pl znajduje się kilka ciekawych przepisów z użyciem tego niskokalorycznego słodzika z rodziny polioli, erytrytolu.