Przejdź do treści

Dieta w kamicy żółciowej – co można jeść, a czego należy unikać? Odpowiadamy

Dieta przy kamicy żółciowej wspomaga leczenie farmakologiczne, łagodzi nieprzyjemne objawy choroby, a także chroni narządy przez zmniejszenie ich aktywności wydzielniczej. Jadłospis może się różnić w zależności od przebiegu choroby. Jak powinna wyglądać dieta u chorych na kamicę żółciową?
Teaser Media
Image
Kamica żółciowa - Co można jeść, a czego unikać?

Kamica żółciowa – co to jest?

Na początku warto wyjaśnić, na czym polega to schorzenie. Kamica żółciowa powstaje przez zastój żółci w drogach żółciowych, co z kolei spowodowane jest nieprawidłowym jej składem. Choroba ta może wystąpić u każdego, chociaż rzadko obserwuje się kamicę żółciową u dzieci. Niemniej jednak wyróżnia się kilka czynników ryzyka. Zalicza się do nich:

  • wiek,
  • otyłość,
  • predyspozycje genetyczne,
  • długotrwały stres,
  • cukrzyca;
  • podwyższone stężenie trójglicerydów we krwi.

Zważywszy na to, że otyłość oraz zaburzenia gospodarki lipidowej znacząco wpływają na rozwój kamicy żółciowej, możemy wywnioskować, że dieta odgrywa ważną rolę w profilaktyce. Jeśli chcesz poznać objawy i możliwości leczenia, o kamicy żółciowej przeczytasz na portalu Mito-Med.pl.

Bezobjawowa kamica żółciowa – dieta

Kamica żółciowa w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Podstawą leczenia tego schorzenia jest prawidłowo zbilansowana dieta bazująca na zasadach racjonalnego żywienia. Specjaliści rekomendują spożywanie posiłków regularnie. Istotny jest również sposób obróbki termicznej – zaleca się gotowanie, gotowanie na parze, duszenie i pieczenie bez wcześniejszego smażenia. Dzięki temu otrzymamy lekkostrawne posiłki, które sprzyjają pracy przewodu pokarmowego.

Nie bez znaczenia w diecie przy kamicy żółciowej jest błonnik pokarmowy. Wpływa on na perystaltykę jelit, dba o prawidłowe obkurczanie się pęcherzyka żółciowego i korzystnie działa na skład żółci. Warto więc zadbać o to, by na talerzu królowały warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe.

Osoby, które uwielbiają tłuste jedzenie, będą musiały się z nim pożegnać. Ciężkostrawne produkty będące źródłem tłuszczu i cholesterolu wpływają na powstawanie kamieni żółciowych. Tłuste mięso zamień na chudy drób i ryby. Możesz również używać w niewielkich ilościach tłuszczy roślinnych, takich jak oliwa z oliwek czy olej rzepakowy.

Dieta przy zaostrzonej kamicy żółciowej

W przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych konieczna jest modyfikacja diety. Należy ograniczyć spożycie produktów zawierających dużą ilość błonnika nierozpuszczalnego, np. otręby pszenne, pieczywo razowe, surowe warzywa i owoce ze skórką i pestkami. Oprócz tego z diety należy wyeliminować warzywa strączkowe, kapustę, cebulę, por, kalafior czy brokuły, ponieważ mogą one nasilać objawy bólowe. Podobnie jest z potrawami ostrymi i pikantnymi.

Tłuste sery żółte i topione dobrze zastąpić chudymi twarogami. Z kolei warzywa i owoce mogą pojawić się na talerzu jedynie rozgotowane lub w formie przecierów. Również przy zaostrzeniu choroby eliminacji podlega cukier. Wszelkie słodycze, desery czy wypieki są tutaj niewskazane.

Powyższe restrykcje mogą wywołać problemy z wchłanianiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli witaminy A, D, E oraz K. Z tego względu zaleca się, aby produkty bogate w te składniki łączyć z niewielką ilością tłuszczów na zimno.

Dieta przy kamicy żółciowej odgrywa istotną rolę, dlatego warto udać się do specjalisty, aby ułożył jadłospis dostosowany do stanu zdrowia, wieku, aktywności fizycznej czy jednostek współistniejących. Inaczej będzie wyglądać dieta przy kamicy żółciowej w ciąży, a inaczej dla sportowca.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!