Korzeń pietruszki jak narkotyk? Posiada właściwości lecznicze i nie tylko!
Właściwości odżywcze i lecznicze korzenia pietruszki są naprawdę spore, ale niestety w Polsce bywają mało znane i niedoceniane. W naszym kraju korzeń pietruszki stosowany jest najczęściej jako składnik wywaru do zupy. Tymczasem okazuje się, że to warzywo może dostarczać nam cennych składników odżywczych, a także wspomagać leczenie niemałej ilości chorób. Warto już na wstępie zaznaczyć, iż wyróżnia się dwa rodzaje pietruszki. Z pietruszki naciowej pozyskuje się natkę, podczas gdy jej twardy korzeń raczej nie nadaję się do jedzenia. Odmiana korzeniowa daje nam natomiast zarówno korzenie, jak i liście.
Korzeń pietruszki od dawien dawna znajduje szeroki zakres zastosowań w medycynie ludowej. Do celów leczniczych zbiera się go jesienią lub wczesną wiosną, a następnie poddaje suszeniu. Korzeń pietruszki, a także jej owoce i nasiona największym zainteresowaniem wśród „znawców” cieszą się ze względu na zawartość specyficznego olejku eterycznego, w którym obecne są dwie substancje psychoaktywne: apiol i mirystycyna. Ze względu na swoje działanie psychoaktywne, w Rosji pietruszka znalazła się na czarnej liście warzyw. Jej uprawy są pod ścisłym nadzorem. Zwyczaj palenia pietruszki jako substytutu konopi był dość popularny w latach 60 ubiegłego stulecia (źródło 1). Pietruszka mogła być palona sama lub jako nośnik o wiele silniejszych narkotyków. Mirystycyna cechuje się umiarkowanym działaniem psychoaktwnym - oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Substancja ta może wywoływać suchość w ustach, euforię, wzmożoną wesołość, a przy większych dawkach halucynacje. W samym korzeniu pietruszki mirystycyny jest naprawdę niewiele, gdyż stężenie olejku wynosi w nim zaledwie 0,3-0,5 proc. O wiele większe ilości mirystycyny obecne są w nasionach i owocach pietruszki, w których stężenie olejku może wynosić nawet 5 procent. Apiol wykazuje działanie psychoaktywne, ale - szczególnie w przypadku przyjmowania go w dużych ilościach - może także powodować ciężkie objawy somatyczne. U kobiet może wywoływać skurcze i bóle macicy oraz nadmierne miesiączkowanie. W przypadku ciąży może prowadzić do poronienia. Ponieważ korzeń pietruszki zawiera tylko znikome ilości substancji psychoaktywnych, po umyciu i obraniu można go bezpiecznie spożywać na surowo – oczywiście w rozsądnych ilościach. Ile kalorii dostarcza nam korzeń pietruszki? Otóż, ze względu na niską kaloryczność - jakieś 50 Kcal na 100 g produktu - korzeń pietruszki jest świetnym wyborem w diecie odchudzającej!
Korzeń pietruszki – Właściwości prozdrowotne
Korzeń pietruszki dostarcza nam sporo cennych dla zdrowia flawonoidów. Są to antyoksydanty, które mogą zapobiegać rozwojowi przeróżnych chorób. Ponadto zawiera substancje śluzowe, związki cukrowe i minerały. Pietruszka ma działanie przeciwpłytkowe, przeciwdrobnoustrojowe i spazmolityczne (źródło 2). Upraszczając, korzeń pietruszki może zmniejszać ryzyko powstawania zakrzepów krwi, wykazuje działanie odkażające, wiatropędne, rozluźnia mięśnie gładkie jelit i drogi moczowe. Wzmaga wydzielanie śliny i soku żołądkowego, co poprawia procesy trawienne i wchłanianie pokarmów. Korzeń pietruszki okazuje się bardzo skuteczny w regulowaniu pracy układu pokarmowego, poprawia apetyt, łagodzi wzdęcia i bóle brzucha. Korzeń pietruszki może wspomagać pracę wątroby i trzustki, jednocześnie jest ważnym elementem diety w dnie moczanowej. Jest on również prawdziwą skarbnicą potasu, który - jak powszechnie wiadomo – reguluje ciśnienie krwi i działa moczopędnie. Można go stosować w przypadku oddawania zbyt małych ilości moczu, przy obrzękach i kamicy moczowej, w stanach zapalnych nerek i pęcherza. Ponadto zawarty w korzeniu pietruszki potas wspomaga pracę układu nerwowego. Bierze też udział w dotlenianiu mózgu, poprawia zdolność myślenia, koncentrację. Ten pierwiastek jest również niezbędny naszym mięśniom. Przy jego niedoborach mięśnie ewidentnie słabną.
Korzeń pietruszki – Napar z korzenia pietruszki
Z korzenia pietruszki przygotujesz środek moczopędny, antyseptyczny, wiatropędny i rozkurczowy. Jak to zrobić? To bardzo proste. Łyżkę stołową rozdrobnionego korzenia pietruszki zalej 1 i 1/2 szklanki wrzątku. Pozostaw pod przykryciem na około 15 minut, a następnie odstaw na 10 minut i przecedź. Pij 3 razy dziennie po 1/3 szklanki z dala od posiłków. Zalecane jest równoczesne przyjmowanie witaminy B1.
Bibliografia: 1 - drugs.com - Parsley.