Skóra, zmielone kości, tkanka łączna w wędlinach? Tak się obniża koszty!

Polacy uwielbiają rozdrobione wyroby mięsne, a przy ich wyborze kierują się głównie niską ceną. Producenci o tym dobrze wiedzą i wykorzystują niską świadomość polskich konsumentów. Na rynku znajdują się niskiej jakości wędliny, pasztety i tym podobne wyroby, które są bardzo tanie, ponieważ w swoim składzie zawierają najwięcej oddzielonego mechanicznie mięsa!

Wyniki badań polskich konsumenckich wykazują, że do wyboru danego produktu spożywczego najbardziej przyczynia się jego niska cena, a nie jakościowy skład, czy zaufana marka. Zdaniem Polskiej Federacji Producentów Żywności, ze składem produktów zapoznaje się ledwo 30% konsumentów, a na dodatek jedynie połowa z nich potrafi tak naprawdę zrozumieć to, co widnieje na etykietach! Nic więc zaskakującego w tym, że producenci żywności masowo wykorzystują niską świadomość konsumentów i czują się usatysfakcjonowani, gdyż maksymalne wykorzystywanie surowców i minimalizowanie strat to spełnienie marzeń każdego przedsiębiorcy – zwłaszcza, że statystycznego Polaka nie trzeba specjalnie namawiać do zakupu najgorszej jakości produktu spożywczego. Niska cena w zupełności wystarczy, aby takie świństwa sprzedawały się o wiele lepiej niż lepszej jakości i o wiele korzystniejsze dla naszego zdrowia wyroby.

Mięso MOM

Polacy przepadają za rozdrobnionymi wyrobami mięsnymi, takimi jak kiełbasy, pasztety czy parówki. Czy decydując się na zakup tych specyficznych wyrobów mięsnych wiemy co tak naprawdę jemy? Wygląda na to, że niestety nie. Znaczna większość z nas nie jest świadoma, że w tego typu wyrobach znajduje się MOM, czyli mięso oddzielone mechanicznie.

Podsumowanie Polacy uwielbiają rozdrobione wyroby mięsne, a przy ich wyborze kierują się głównie niską ceną. Producenci o tym dobrze wiedzą i wykorzystują niską świadomość polskich konsumentów. Na rynku znajdują się niskiej jakości wędliny, pasztety i tym podobne wyroby, które są bardzo tanie, ponieważ w swoim składzie zawierają najwięcej oddzielonego mechanicznie mięsa!

Czym jest MOM

Mięso oddzielone mechanicznie – MOM – jest współczesnym „wynalazkiem” mającym na celu drastyczne obniżenie kosztów masowego żywienia.

Mięso MOM (2)

Według przepisów Unii Europejskiej MOM (rozporządzenie Nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 29 kwietnia 2004 r.) – mięso oddzielone mechanicznie, w ogóle nie jest mięsem, lecz produktem spożywczym pozyskanym:

„przez usunięcie mięsa z tkanek przylegających do kości po odłączeniu od nich tuszy, lub tusz drobiowych, za pomocą środków mechanicznych, co prowadzi do utraty lub modyfikacji struktury włókien mięśniowych.”
Mięso MOM (1)

W rzeczywistości MOM to nic innego, jak odpady mięsne, na przykład pozostałości po prawdziwym mięsie drobiowym, mechanicznie oddzielone od kości, przetworzone na jednolitą masę i dodawane do tanich przetworów mięsnych. Sposób wytwarzania i wykorzystywania MOM jest ściśle określony przepisami prawnymi. Z czego w praktyce składa się mięso oddzielone mechanicznie? Są to przede wszystkim:

 • tkanka mięśniowa;
 • tkanka łączna - np. chrząstki;
 • skóra;
 • tkanka kostna i szpik kostny;
 • ścięgna.

W przypadku kurcząt są to między innymi, grzbiety, skrzydła czy szyje, ale oczywiście MOM może być pozyskiwane nie tylko z drobiu. Często MOM produkowane jest z wieprzowiny, do czego w praktyce bywają wykorzystywane przeróżne części ciała świń, których świadomie nikt nie chciał by zjadać! Separacja mięsa polega na przeciskaniu odpadów mięsno-kostnych przez specjalne sita. Większe kości pozostają na sicie i nie przedostają się do produktu końcowego, natomiast masa tłuszczowo-mięsna z resztkami chrząstek jest przepychana do końcowej części sita i sprasowywana w jednolitą papkę. Obrzydliwość!

Mięso MOM (3)

Koszt 1 kilograma oddzielonego mechanicznie mięsa nie przekracza 2 zł. MOM stosuje się do wyrobu produktów na bazie emulsji, czyli wszystkich drobno zmielonych, a następnie zbitych w jedną całość mas. Produkty spożywcze w składzie których najczęściej może znajdować się MOM to:

 • Gotowe burgery (także w fastfoodach);
 • Nuggetsy i tym podobne fastfoodowe jedzenie;
 • Kiełbasy;
 • Parówki;
 • Pasztety;
 • Konserwy mięsne;
 • Gotowe dania mięsne (np. gołąbki, krokiety, pulpety, klopsy);
 • Gotowe mięsne dania dla dzieci.

Przepisy nie określają jaka maksymalna proporcja MOM może się znajdować w poszczególnych kategoriach produktów spożywczych. W składzie produktów zawierających MOM może w ogóle nie być pełnowartościowego mięsa, a jedynie tłuszcz, skóra, tkanka kostna, dużo wody, konserwanty i poprawiacze smaku!

Podsumowanie MOM - czyli mięso oddzielone mechanicznie to jednolita papka zrobiona z przemielonych kości, chrząstek, szpiku kostnego i różnych części zwierzęcego ciała, których żaden konsument świadomie by nie zjadł i która dodawana jest to kiełbas, parówek, wszelkich innych tanich wędlin, pasztetów i rozmaitych przetworów mięsnych gotowych do spożycia!

MOM jest szkodliwe dla zdrowia!

Mięso oddzielone mechanicznie cechuje się o wiele gorszymi parametrami żywieniowymi niż to, które jest pozyskiwane w tradycyjny sposób. MOM jest o wiele bardziej tłuste, zawiera mniej białka i cennych witamin. Spożywanie takiego mięsa podnosi poziom złego cholesterolu we krwi, przyczynia się do poważnych chorób układu krążeniowego oraz chorób nowotworowych. Kolejnym zagrożeniem dla zdrowia wielbicieli tanich wyrobów mięsnych są duże ilości toksycznej chemii, które muszą być dodawane do produktów zawierających MOM, aby utrzymać ich świeżość, gdyż mechanicznie oddzielone mięso jest bardzo podatne na psucie się i ataki rozmaitych patogenów. Czemu tak się dzieje? Ponieważ jest ono bardzo rozdrobnione. Im wyższy poziom rozdrobnienia masy mięsnej, tym łatwiej o rozwój niekorzystnych dla zdrowia drobnoustrojów. Z tego powodu wyroby zawierające MOM należy zabezpieczać silnymi konserwantami, które bywają bardzo toksyczne dla ludzi, szczególnie na dłuższą metę.

Mięso MOM (4)

W MOM znajdują się dobrze wiążące wodę polifosforany. Jak powszechnie wiadomo – nadmiar fosforu w diecie może prowadzić do poważnych zaburzeń w organizmie prowadzących do zmniejszania się masy kostnej oraz problemów z tarczycą.

Podsumowanie Regularne spożywanie produktów mięsnych bogatych w MOM może znacznie zwiększać ryzyko rozwoju poważnych chorób cywilizacyjnych!

Wnioski

Jeśli przepadasz za przetworami mięsnymi, a jednocześnie zależy Ci na zdrowiu, to zawsze uważnie czytaj etykiety produktów. Zrezygnuj z produktów, w składzie których zauważysz MOM! Tylko w ten sposób zminimalizujesz ryzyko nieprzyjemnych powikłań zdrowotnych związanych ze spożywaniem mięsa. Warto więc wybierać produkty pełnowartościowe, które dostarczą organizmowi niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!