Zdrowe garnki - Jakie garnki są najzdrowsze, a których lepiej unikać?
Przymierzając się do zakupu nowego zestawu garnków, wielu z nas zadaje sobie konkretne pytanie: które garnki są najzdrowsze? Mnogość oferty garnków może wprawiać w osłupienie niejednego konsumenta. Przedstawiając wady i zalety różnorodnych materiałów stosowanych obecnie w produkcji garnków, postaramy się odpowiedzieć na to trudne pytanie. Paradoksalnie toksyczna chemia może się znajdować tam, gdzie się jej najmniej spodziewamy.
Przymierzając się do zakupu nowego zestawu garnków, wielu z nas zadaje sobie konkretne pytanie: które garnki są najzdrowsze? Mnogość oferty garnków może wprawiać w osłupienie niejednego konsumenta. Przedstawiając wady i zalety różnorodnych materiałów stosowanych obecnie w produkcji garnków, postaramy się odpowiedzieć na to trudne pytanie.
Podsumowanie Wybór niewłaściwych garnków może mieć bardzo negatywne skutki na naszym zdrowiu, przyczyniając się do rozwoju ciężkich i przewlekłych chorób.
Jakie garnki są zdrowe? Co wybrać?
Jakie garnki wybrać, aby nie ucierpiało zdrowie? Różnorodność dzisiejszej oferty przyborów kuchennych, połączona ze świadomością, że w niektórych produktach może tkwić coś niedobrego dla zdrowia naszego i naszych bliskich, sprawiają, że niełatwo jest dokonać właściwego wyboru. Zarówno nowoczesne naczynia nieprzywierające, jak i te aluminiowe, a nawet miedziane, sieją wśród konsumentów niepokój z powodu ich tendencji do pozostawiania śladowych ilości chemikaliów i metali ciężkich w żywności. Przyjrzeliśmy się uważnie popularnym, dostępnym na rynku naczyniom kuchennym i skupiając się na ich udokumentowanym wpływie na zdrowie, zebraliśmy cenne informacje, które powinny ułatwić czytelnikom wybór garnków najbardziej odpowiednich do przygotowywania posiłków dla całej rodziny.Podsumowanie Różnorodność obecnej oferty garnków wprawia w niemałe zakłopotanie, a wybór bezpiecznych i zdrowych naczyń staje się naprawdę trudny.
Czym kierować się w wyborze garnków?
Najważniejszą kwestią w wyborze wszelkich przyborów kuchennych, które mają bezpośredni kontakt z żywnością, jest ich bezpieczeństwo stosowania pod kątem zdrowotnym. Przede wszystkim, wybierając garnki, warto zainteresować się, czy posiadają one atest Państwowego Zakładu Higieny - PZH. Gwarantuje on konsumentom to, że garnki są bezpieczne dla ich zdrowia. Warto unikać kupowania garnków najtańszych, pochodzących od nieznanych producentów, a także takich naczyń kuchennych, które zostały wyprodukowane w Chinach na zlecenie mało znanych firm. W przypadku obecności teflonowej powłoki, należy też mieć na uwadze fakt, że teflon jest nazwą prawnie zastrzeżoną przez firmę DuPont. Tanie garnki i patelnie teflonowe z dużym prawdopodobieństwem są podróbkami, a niewiadomego pochodzenia teflon może zawierać substancje silnie rakotwórcze. Dla osób wrażliwych na nikiel naczynia kuchenne uznawane powszechnie za bezpieczne, wykonane z materiałów takich jak stal nierdzewna i miedź, mogą stanowić niemałe zagrożenie, natomiast osoby cierpiące na nadmierne wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego (hemochromatoza) powinny za wszelką cenę unikać stosowania garnków żeliwnych. Kolejnym ważnym pytaniem, jakie należy sobie zadać, decydując się na zakup nowych garnków, jest to, na jakiego rodzaju kuchence będą one stosowane, gdyż nie wszystkie garnki nadają się do niektórych rodzajów kuchenek. W przypadku płyty indukcyjnej konieczne jest stosowanie garnków o dnie wykonanym z metalu przyciągającego magnes. Istotne jest również to, aby miały one odpowiednią średnicę, płaskie dno i precyzyjnie przywierały do płyty.Podsumowanie Przymierzając się do zakupu nowych garnków warto jest dobrze zastanowić się nad tym, czego tak naprawdę od nich oczekujemy. Należy również unikać kupowania tanich podróbek, które mogą nam poważnie zaszkodzić.
Garnki aluminiowe – czy są bezpieczne?
Czy garnki aluminiowe są dobrym wyborem? Aluminium jest dość lekkim metalem, który dobrze przewodzi ciepło. Jest również łatwy do czyszczenia i stosunkowo tani. Niestety aluminiowe garnki nie są najlepszym pomysłem. W efekcie styczności aluminiowych garnków z żywnością, przedostają się do niej drobne ilości glinu. Większość ludzi codziennie spożywa od 7 do 9 miligramów aluminium!Podsumowanie Czy aluminiowe garnki są zdrowe? Owszem - można w nich bezpiecznie gotować, ale tylko jeśli posiadają one odpowiednią powłokę zabezpieczającą przed uwalnianiem się glinu do żywności.
Garnki ze stali nierdzewnej
Garnki ze stali nierdzewnej są wytrzymałe, nieco cięższe niż te aluminiowe, odporne na zarysowania, dobrze przewodzące ciepło, a ponadto są łatwe w czyszczeniu. Na dnie powinny mieć napis 18/10, co oznacza, że materiał, z jakiego zostały wykonane zawiera 18 procent chromu i 10 procent niklu.Podsumowanie Garnki ze stali nierdzewnej są zdrowe i wytrzymałe, ale nie powinny z nich korzystać osoby uczulone na nikiel, lub inne metale.
Garnki emaliowane
Garnki emaliowane królowały w kuchniach naszych rodziców i dziadków. W Polsce nadal cieszą się dużą popularnością. Jak wiadomo, garnki emaliowane nie są w całości wykonane z emalii. Ich korpus wyprodukowany jest z blachy stalowej, która następnie pokrywana jest powłoką emaliowaną. Oprócz wartości czysto estetycznych, ma ona również inne zalety.Podsumowanie Czy garnki emaliowane są zdrowe i bezpieczne? Tak, ale tylko do czasu zachowania integralności wewnętrznej warstwy emalii.
Czy garnki żeliwne są zdrowe?
Choć są bardzo ciężkie i dość kosztowne, to garnki żeliwne, wykonane z wysokowęglowych stopów żelaza, zdecydowanie stanowią najlepszy wybór na długie lata. Są bardzo solidne, niezwykle odporne na zarysowania i wszelkie inne uszkodzenia.Podsumowanie Czy garnki żeliwne są zdrowe? Generalnie są one całkiem bezpieczne dla zdrowia, jednak powinny ich unikać osoby cierpiące na hemochromatozę.
Garnki w całości wykonane ze szkła - Czy szklane garnki są zdrowe?
Szklane garnki są najlepszym wyborem dla alergików, ale nie tylko. Do żywności nie uwalniają się z nich żadne pierwiastki, ani substancje. Szklane garnki są nie tylko antyalergiczne, ale również antybakteryjne - szkło bowiem jest bardzo higienicznym materiałem, a w dodatku łatwym do utrzymania w czystości. Szklane garnki nie pochłaniają jakichkolwiek składników z potraw - zapachów, barwników, ani tłuszczu. Co więcej, szkło nie wchodzi w żadne chemiczne interakcje z żywnością.Podsumowanie Szklane garnki są zdrowe, bezpieczne i ładnie się prezentują. Ponieważ jednak bardzo łatwo mogą się potłuc, a przy tym nie należą do najtańszych, nie cieszą się zbyt dużą popularnością.
Garnki miedziane - czy są bezpieczne?
Garnki miedziane bardzo ładnie się prezentują, dobrze przewodzą ciepło i nie są zbyt ciężkie. Jednak, do obróbki termicznej potraw należy wybierać tylko takie garnki miedziane, które od wewnątrz pokryte zostały powłoką ze stali nierdzewnej, lub cyny, ponieważ miedź wchodzi w reakcję chemiczną z niektórymi rodzajami potraw i jest to nich uwalniana.Podsumowanie Garnki miedziane są bezpieczne dla naszego zdrowia jedynie pod warunkiem posiadania wewnętrznej powłoki zabezpieczającej, wykonanej ze stali nierdzewnej, bądź cyny.
Teflonowa powłoka - Zdrowa i bezpieczna, czy lepiej jej unikać?
Garnki i inne naczynia kuchenne przeznaczone do termicznej obróbki żywności i wyposażone w wewnętrzną powłokę teflonową nowej generacji są generalnie uznawane za bezpieczne, pod warunkiem zachowania integralności teflonu. Pomimo, iż teflon - jaki był stosowany w naczyniach kuchennych przed rokiem 2013 - uznawano wcześniej za całkiem bezpieczny dla zdrowia konsumentów, to liczne badania naukowe potwierdziły, że substancja chemiczna wchodząca w skład oryginalnego, opatentowanego teflonu, ma związek z chorobami tarczycy, uszkodzeniem płuc, a nawet bezpośrednimi krótkotrwałymi silnymi objawami wynikającymi z wdychania jej oparów (źródło 3).Podsumowanie Czy teflon jest zdrowy i bezpieczny? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż może to zależeć od wielu czynników, takich jak rok produkcji naczynia, stan teflonowej powłoki, a nawet intensywność obróbki termicznej.
Garnki z powłoką tytanową, marmurową, silarganową do zdrowego gotowania
Tytanowa powłoka nie zawiera szkodliwych dla zdrowia metali ciężkich i nie wchodzi w żaden sposób w reakcję chemiczną z żywnością. Świetnym wyborem będą także garnki pokryte powłoką marmurową, która podobnie jak tytan jest odporna na ścieranie i korozję. Obie te powłoki są dość wytrzymałe, lecz w przypadku uszkodzeń mogą stracić swoje właściwości ochronne i poważnie zagrażać zdrowiu.Podsumowanie Wysokiej jakości garnki pokryte powłoką wykonaną z tytanu, marmuru, bądź silarganu są świetnym wyborem dla alergików i osób ceniących sobie zdrowe gotowanie.
Garnki z powłoką ceramiczną i garnki w pełni ceramiczne
Bez wątpienia, również garnki aluminiowe pokryte ceramiczną powłoką są dość bezpieczne do stosowania, oczywiście dopóki powłoka nie ulegnie uszkodzeniu. Zarówno garnki z powłoką ceramiczną, jak i naczynia w pełni wykonane z ceramiki są świetnym wyborem dla alergików, dzieci i ludzi starszych. Co więcej, ceramika nie zmienia smaku, ani aromatu przygotowywanych potraw.Podsumowanie Zarówno dobrej jakości i znanego producenta garnki ceramiczne, jak i te, w których zastosowano ceramiczną powłokę ochronną, są całkiem bezpieczne dla naszego zdrowia.
Jakie garnki są niezdrowe
Dla własnego bezpieczeństwa nigdy nie stosuj w swojej kuchni garnków niewiadomego pochodzenia, niskiej jakości i nieznanej marki. Groźne dla zdrowia mogą się okazać tanie naczynia do gotowania wyposażone w teflonową powłokę nieprzywierającą, która pod wpływem wysokiej temperatury uwalnia do żywności związki rakotwórcze - PFOA (kwas perfluorooktanowy). Pamiętaj o tym, że nawet oryginalny teflon, gdy zostanie uszkodzony, staje się bezwzględnie szkodliwy dla zdrowia! Garnki miedziane bez wewnętrznej powłoki zabezpieczającej mogą stwarzać niemałe zagrożenie, gdyż miedź może wchodzić w interakcje chemiczne z niektórymi rodzajami potraw i uwalniać się do nich, a jej nadmiar w organizmie ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Ze starych garnków aluminiowych, nieanodowanych, lub niewłaściwie anodowanych, cząsteczki glinu przenikają do żywności, a stamtąd do naszego organizmu, przyczyniając się m.in. do powstawania choroby Alzheimera. Garnki ze stali nierdzewnej nie są polecane dla osób uczulonych na nikiel. Niskiej jakości stalowe garnki mogą uwalniać do żywności szkodliwe metale ciężkie.Podsumowanie Niektóre rodzaje garnków, szczególnie jeśli są stare, uszkodzone, lub niewiadomego pochodzenia, mogą poważnie szkodzić zdrowiu.
Zdrowe garnki - Czyli jakie?
Jakie garnki są najzdrowsze? Bardzo ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to trudne pytanie. Jeśli nie obawiasz się, że je szybko stłuczesz, to najlepszym wyborem pod kątem zdrowia mogą okazać się szklane garnki (źródło 4). Dla osób chcących zdrowo gotować, a przy tym poprawić siłę i sprawność nadgarstków, świetnym wyborem będą kuchenne naczynia żeliwne. Dla ludzi z mniej ekstremalnymi upodobaniami, nie mających alergii na nikiel, polecane są garnki ze stali nierdzewnej. Są mniej wytrzymałe, niż dobrej jakości garnki żeliwne, ale jednocześnie o wiele łatwiej jest się z nimi obchodzić. Garnki emaliowane stanowią rozsądny wybór dla wszystkich tych, którzy na naczynia kuchenne nie mają zamiaru dużo wydawać, ale jednocześnie zależy im na zdrowym gotowaniu. Ciekawym i zdrowym rozwiązaniem są garnki z różnymi powłokami ochronnymi (ceramiczna, tytanowa), ale należy mieć na uwadze fakt, że gdy taka powłoka ulegnie zniszczeniu, garnek będzie stanowił poważne zagrożenie dla zdrowia.Podsumowanie Które garnki są najzdrowsze? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale dobrym wyborem są - między innymi - garnki szklane, żeliwne, a także te wykonane ze stali nierdzewnej.
Bibliografia:1 – Alzheimer's Society – Aluminium, metals and dementia;
2 – US National Library of Medicine – Food prepared in iron cooking pots as an intervention for reducing iron deficiency anaemia in developing countries: a systematic review;
3 – US National Library of Medicine – Polymer fume fever;
4 – ekologia.pl – Jakie garnki są najzdrowsze i najlepsze do gotowania? Porady i opinie.Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!