Przejdź do treści

Znaczenie Biotyny dla zdrowia i urody

Biotyna, znana również jako witaminy H i B7, jest często nazywana witaminą piękna. Ma ona dla naszego zdrowia o wiele większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać. Oprócz tego, że wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci, biotyna odpowiada również za procesy metaboliczne zachodzące w organizmie. Bierze ona udział w trawieniu węglowodanów i tłuszczów. Biotyna powstaje w przewodzie pokarmowym, a dokładniej w jelicie grubym. To tu odbywa się wchłanianie biotyny z pożywienia.
Teaser Media
Image
Biotyna - Wpływ na włosy

Biotyna, znana również jako witaminy H i B7, jest często nazywana witaminą piękna. Ma ona dla naszego zdrowia o wiele większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać. Oprócz tego, że wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci, biotyna odpowiada również za procesy metaboliczne zachodzące w organizmie. Bierze ona udział w trawieniu węglowodanów i tłuszczów. Biotyna powstaje w przewodzie pokarmowym, a dokładniej w jelicie grubym. To tu odbywa się wchłanianie biotyny z pożywienia.

W poniższym tekście przybliżymy wpływ biotyny na zdrowie i wskażemy najczęstsze objawy, które mogą być oznaką jej niedoborów.

Niedobór biotyny i jego objawy

Zanim przejdziemy do opisu samych niedoborów, warto wspomnieć w kilku słowach, czym jest owa biotyna.

Biotyna pełni w organizmie niezwykle ważną rolę. Witamina H należy do grona tych, które są podstawą zachowania dobrego stanu zdrowia. W dużym skrócie biotyna jest istotną dla organizmu witaminą rozpuszczalną w wodzie. Jest niezbędna do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania całego ciała. Witamina B7 wpływa m.in. na układ nerwowy, szpik, pracę tarczycy i wygląd skóry, co pokazuje najlepiej, iż jej braki mogą wpływać na różne sfery życia. Występuje w produktach zarówno zwierzęcych, jak i roślinnych. Niestety zawartość biotyny w pożywieniu jest stosunkowo niewielka.

Pomimo, iż duże niedobory biotyny zdarzają się stosunkowo rzadko, warto obserwować swój organizm, a szczególnie zewnętrzny wygląd ciała, gdyż to głównie właśnie tutaj widać jej braki.

Do najczęstszych objawów biotyny zależą:

  • nadmierna utrata włosów;
  • łupież lub łojotok;
  • łuszczenie się skóry, podrażnienia, przesuszenia, aż po różnego rodzaju stany zapalne;
  • rozdwojone paznokcie;
  • problemy z koncentracją;
  • senność;
  • bóle mięśni;
  • podwyższenie stężenia cholesterolu;
  • nudności;
  • brak apetytu.

Przyjmuje się, że u ogólnie zdrowej osoby z właściwą dietą, nie powinny występować problemy z dużymi niedoborami biotyny. Do wyjątków należą osoby cierpiące na problemy z trawieniem lub insulinooporność.

Jeśli zauważymy u siebie występowanie kilku spośród wyżej wymienionych objawów, warto zastanowić się, czy aby ich powodem nie była właśnie niedostateczna ilość biotyny w codziennej diecie.

Wypadanie włosów to najbardziej dokuczliwy objaw braków biotyny w organizmie

Nie jest tajemnicą, że to głównie kobiety dbają o kondycję włosów. Niestety tempo życia, warunki atmosferyczne, czy też stres, utrudniają zadbanie o kondycję skóry i paznokci. Niekorzystnie na ich wygląd wpływają również papierosy i alkohol, które wypłukują biotynę z organizmu. O wsparciu od środka, czyli poprzez przyjmowanie różnych preparatów, powinny pomyśleć szczególnie panie w ciąży oraz osoby po długiej antybiotykoterapii. Jak widać, czynników mogących mieć wpływ na wypadanie włosów, jest sporo i możemy zrobić wiele, aby zmienić ten stan.

Jak uzupełniać niedobory biotyny?

Jeśli tylko zauważymy u siebie objawy opisane powyżej, nie warto czekać. Pierwszym krokiem może, a wręcz powinno być, zadbanie o zrównoważony sposób żywienia. Dieta bogata w produkty z witaminą H powinna pomóc. Gdyby jednak sama zmiana sposobu odżywiania się nie zdołała wpłynąć na kondycję paznokci, a bóle mięśniowe utrzymywały się nadal, musimy sięgnąć po dodatkowe narzędzia.

Suplementy diety jako uzupełnienie codziennego jadłospisu

Biotynę możemy dostarczać do organizmu wraz z pożywieniem, jedząc chociażby orzechy włoskie, migdały, otręby, pomidory, marchew, szpinak, kalafior, banany, winogrona. Świetnym jej źródłem jest również żółtko jaja. Z drugiej zaś strony sposób przygotowania posiłków wpływa na wchłanianie biotyny. Nie służy jej mocna obróbka termiczna. Aby w krótkim czasie nadrobić braki biotyny, musielibyśmy jeść naprawdę spore ilości produktów z wysoką zawartością witaminy H.

Podobnie jak przy innych preparatach, również w przypadku tych zawierających biotynę, nie należy przekraczać zalecanej porcji. Nie zapominajmy, że nawet najlepszy suplement diety nie jest substytutem zróżnicowanego sposobu odżywiania się, przez co nie może w żadnym przypadku zastąpić zdrowych posiłków. Nadmiar biotyny, o ile pojawi się w organizmie, nie jest powodem do niepokoju, gdyż zostaje on wydalony wraz z moczem.

Biotynę znajdziemy również w preparatach ziołowych wzbogaconych m.in. o krzem pozyskany z ziela skrzypu polnego, które dostępne są w aptekach. Który z nich wybrać? Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Warto zdać się na pomoc ze strony apteki w doborze najlepszego preparatu.

Biotyna na włosy to również specjalne kosmetyki

Biotynę znajdziemy również w specjalnych seriach kosmetyków, szczególnie tych do włosów. Wystarczy, że poszukując informacji na ten temat, wpiszemy frazę biotyna na włosy, a naszym oczom ukaże się długa lista polecanych specyfików. Ich regularne stosowanie daje efekty już po kilku tygodniach. Wszystko ze względu na korzystny wpływ na skórę głowy, a szczególnie na pracę gruczołów.

Podsumowując, jeśli chcemy cieszyć się zdrowym wyglądem, mieć zdrowe włosy i promienną skórę, biotyna jest witaminą, której w naszym organizmie nie może zabraknąć! Jej niedobór przyspiesza również procesy starzenia się, a te jak wiadomo, dzięki odpowiednim działaniom można spowolnić.

Mamy nadzieję, że powyższy tekst dostarczył cennych informacji, dzięki którym każdy będzie mógł zadbać o siebie lepiej niż do tej pory, a przynajmniej skojarzy pewne fakty na podstawie zmian w swoim wyglądzie.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!