Kiedy i czym należy dezynfekować telefon? Nowe zalecenia producentów
Na smartfonach, które stały się nierozłączną częścią naszego życia, bytują groźne patogeny, w tym zarówno bakterie, jak i wirusy. Warto zatem pamiętać nie tylko o myciu rąk, ale również o czyszczeniu naszych telefonów, szczególnie w dobie wzmożonego ryzyka infekcji.
W obecnych czasach telefon towarzyszy nam niemalże w każdej sytuacji. Korzystamy z niego w komunikacji miejskiej, zabieramy na siłownię, a większość z nas sięga po niego nawet przebywając w toalecie. Smartfony bywają pierwszym urządzeniem, po które sięgamy tuż po przebudzeniu się i ostatnim, z którego korzystamy przed położeniem się spać.
Dane statystyczne wykazują, że z telefonu korzystamy dziesiątki razy dziennie, przeważnie nie zdając sobie sprawy, jak często to robimy. Gdy ktoś dzwoni, przykładamy urządzenie do twarzy, zwiększając ryzyko przeniesienia bakterii i wirusów do okolic ust, czy oczu. Kilka lat temu amerykańska firma Dscout przeprowadziła badanie na 94 użytkownikach smartfona z Androidem. Obserwowano ich przez pięć dni odnotowywano, ile razy dotykają wyświetlacza swoich urządzeń. Okazało się, że ochotnicy przeciętnie dotykali telefonu 2617 razy dziennie, ale znaleźli się też tacy, którzy robili to ponad 5400 razy!
Na smartfonach, które stały się nierozłączną częścią naszego życia, bytują groźne patogeny, w tym zarówno bakterie, jak i wirusy. Warto zatem pamiętać nie tylko o myciu rąk, ale również o czyszczeniu naszych telefonów, szczególnie w dobie wzmożonego ryzyka infekcji.
PodsumowanieNa smartfonach osadzają się groźne dla naszego zdrowia patogeny. Dlatego warto nie tylko regularnie myć ręce, ale także zadbać o czystość zewnętrznej powierzchni naszych telefonów.
Jak prawidłowo czyścić telefon? Uwaga na powłokę oleofobową!
Instrukcja dotycząca prawidłowego mycia rąk, jest banalnie prosta – ciepłą wodą bieżącą z dodatkiem mydła, co najmniej przez 30 sekund. A co z telefonem? Jeśli go nie oczyścimy w należyty sposób, a będziemy z niego korzystać po umyciu rąk, to praktycznie tak, jak byśmy dłoni w ogóle nie umyli. W jaki sposób czyścić telefon, aby go nie zarysować i nie uszkodzić? Spore grono użytkowników sięga po mokre chusteczki do okularów, bądź monitorów, inni po specjalne środki czystości, a także alkohol. Co w tym zakresie mają do powiedzenia producenci najpopularniejszych urządzeń? Apple przestrzega o bardzo istotnym szczególe, dotyczącym telefonów tej marki. Okazuje się, że posiadają one specjalną powłokę oleofobową, czyli odporną na tłuszcz. Sprawia ona, że znajdujący się na dłoniach tłuszcz, nie osadza się na urządzeniach. Środki czyszczące i szorstkie materiały przyczyniają się do zużywania tej powłoki i mogą sprawić, że niektóre iPhone'y mocno się zarysują. Co zatem zaleca producent? Otóż najprostszym sposobem na oczyszczenie telefonu jest zastosowanie delikatnej ściereczki bez meszków i wystających nitek oraz odrobinę wody z dodatkiem mydła. Oto zalecenia firmy Apple:Odłącz wszystkie przewody od telefonu iPhone i wyłącz urządzenie. Do czyszczenia używaj miękkiej, lekko wilgotnej, niepylącej ściereczki, np. do czyszczenia okularów. Jeśli materiał nadal pozostaje na szkle, użyj miękkiej, niepylącej ściereczki z ciepłą wodą z mydłem. Nie pozwól, aby wilgoć dostała się do jakiegokolwiek otworu w obudowie. Nie używaj preparatów do czyszczenia, ani sprężonego powietrzaNiedawno firma Apple zaktualizowała swoje zalecenia dotyczące sposobu czyszczenia smartfonów. Teraz producent dopuszcza stosowanie chusteczek nasączonym alkoholem (źródło 1). Prawdopodobnie jest to związane z epidemią COVID-19:
Używając chusteczki nasączonej 70-procentowym alkoholem izopropylowym, lub chusteczek dezynfekujących Clorox, możesz delikatnie wycierać powierzchnie zewnętrzne telefonu iPhone. Nie używaj wybielaczy. Nie pozwól, aby wilgoć dostała się do jakiegokolwiek otworu w obudowie, i nie zanurzaj telefonu iPhone w żadnych środkach czyszczących.Powyżej opisana metoda, odnosząca się do urządzeń z powłoką oleofobową, zalecana jest także przez innych producentów smartfonów. Poleca ją również Google, natomiast Samsung dodatkowo odradza sięgania po płyny do czyszczenia szyb, które mogą w swoim składzie zawierać szkodliwe dla urządzeń substancje chemiczne:
Aby usunąć odciski palców lub kurz z ekranu telefonu komórkowego lub tabletu, przetrzyj delikatnie ekran czystą, miękką szmatką. W razie potrzeby zwilż jej róg niewielką ilością czystej wody i delikatnie przetrzyj ekran w górę i w dół. Suchą częścią usuń nadmiar wilgoci z telefonu.Jeśli telefon trzymamy w specjalnym etui i jest ono silikonowe, lub wykonane z innego tworzywa, należy je czyścić z osobna, wilgotną ściereczką z dodatkiem mydła.
PodsumowanieW zależności od zaleceń producenta, telefon należy czyścić chusteczkami nasączonymi alkoholem, lub wilgotną ściereczką z dodatkiem mydła.
Jak często powinno się czyścić telefon
Telefon powinien być czyszczony zawsze wówczas, gdy myjemy ręce. W jakiej kolejności? Otóż, najpierw myjemy ręce, następnie przystępujemy do dezynfekcji urządzenia, po czym ponownie myjemy ręce! Nie ma bowiem sensu mycia rąk, a potem dotykania czystymi dłońmi telefonu, na którym mogą znajdować się groźne patogeny. Pamiętaj o myciu zarówno rąk, jak i telefonu po każdej wizycie w galeriach handlowych, supermarketach i ogólnie w miejscach, w których przebywają tłumy ludzi, takich jak środki transportu publicznego. Bibliografia:1 – Apple – Czyszczenie telefonu iPhone.Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!