Naukowcy biją na alarm! Podawanie ręki wkrótce przejdzie do historii!
Ludzkie dłonie to nie tylko obfite siedliska bakterii i innych patogenów, ale dodatkowo świetnie nadają się do ich dalszego rozprzestrzeniania. Ze względu na specyficzną strukturę naszych dłoni, wszelkie patogeny (bakterie, jaja pasożytów itp.) idealnie do nich przylegają. To absolutna prawda, że na dłoniach każdego z nas bytuje bardzo specyficzna, charakterystyczna dla danego człowieka flora bakteryjna. Prawdą jest również to, że znaczna większość tych bakterii przyczynia się do ochrony naszego zdrowia. Nie wszystkie z nich są jednak dla nas tak łaskawe i dobroczynne!
Czy wiesz, że dłonie przyczyniają się do około 80 procent wszelkich infekcji u ludzi? Pomyśl tylko o tym, z iloma przedmiotami masz na ogół codziennie styczność, głównie w miejscach publicznych! Nie chodzi tylko o poręcze w autobusach, banknoty, brudne wózki sklepowe, bądź smycz psa, z którym regularnie wychodzisz na spacer, ale również o setki, a może nawet tysiące innych przedmiotów, które co chwilę dotykasz przebywając w różnych miejscach. To, że przestrzegasz pewnych zasad higieny i po skorzystaniu z toalety zawsze myjesz ręce, zupełnie niczego nie zmienia. Patogeny znajdują się praktycznie wszędzie, a ludzka dłoń stanowi dla nich idealny środek transportu. Co ciekawe, nawet dokładne mycie rąk nie usuwa z nich wszystkich patogenów. Badania wykazały, że mycie rąk, a następnie wycieranie ich ręcznikiem papierowym zmniejsza liczbę bytujących na dłoniach bakterii zaledwie o 24 do 77 procent (źródło 1)!
Uścisk dłoni w naszej kulturze
Klasyczny uścisk dłoni odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym życiu. Głównie w kulturze zachodniej stanowi on rozpoznawalny sygnał nie tylko wyrażenia zgody przy zawieraniu umów w niekończących się scenariuszach, ale także międzyludzkiego powitania i wzajemnego szacunku. Podajemy rękę ludziom, których dobrze znamy i codziennie widujemy, jak również tym, których na naszej życiowej ścieżce spotykamy po raz pierwszy i być może ostatni. Dla niewielu, którzy potrafią to wyczuć i prawidłowo zinterpretować, uścisk dłoni może stanowić istotną informację o naszej osobowości, nastroju i gotowości do współpracy. Czy jednak zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, że oprócz tych subtelnych sygnałów uścisk dłoni może nam przekazywać coś jeszcze? Jesteśmy przewrażliwieni na punkcie obecności chorobotwórczych patogenów w miejscach takich jak publiczne toalety, śmietniki osiedlowe, czy przychodnie lekarskie. Często jednak o wiele groźniejszy dla naszego zdrowia, niż wizyta w takich miejscach, może się okazać zwykły uścisk dłoni! Nie wierzysz? To niestety nie żart, lecz smutna prawda o rzeczywistym zagrożeniu, z którego jednak – w świetle przyjętych przez społeczeństwo manier dobrych obyczajów – mało kto zdaje sobie sprawę! Podając komuś rękę rzadko kiedy zastanawiamy się nad możliwymi konsekwencjami takiej akcji, w sensie drobnoustrojów, jakie może nam dana osoba przekazać. Skupiamy się raczej na dobrych manierach i staramy się pod tym względem wypaść jak najlepiej, często pozostawiając możliwe zagrożenia na drugim planie!
Statystycznie w ciągu całego naszego życia ściskamy ludzką dłoń średnio 15 tysięcy razy, co oznacza, że są osoby, które robią to naprawdę sporadycznie, lecz też takie, które w ciągu jednego roku ściskają ludzką rękę tysiące razy. W ten właśnie sposób przemieszcza się po świecie ogromna ilość drobnoustrojów, wywołujących liczne infekcje u ludzi i przyczyniających się do powstawania szczepów bakterii zupełnie odpornych na antybiotyki.
Uścisk dłoni to w rzeczywistości coś obrzydliwego!
Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Colorado wykazują, że na ludzkich dłoniach przebywa średnio 3200 bakterii ze 150 odmiennych gatunków (źródło 2). Warto zauważyć, że to tylko średnia, co oznacza, że są takie osoby, które na swoich dłoniach goszczą dziesiątki tysięcy bakterii, wśród których bardzo prawdopodobnie znajdują się groźne patogeny.
Naukowcy przebadali dłonie 50 ochotników zwerbowanych na londyńskich ulicach. Okazało się, że około 30 procent przebadanych osób gościło na własnych dłoniach niebezpieczne dla naszego zdrowia bakterie kałowe. Ponad jedna czwarta przebadanych dłoni okazała się być obfitym siedliskiem groźnych patogenów, natomiast na 10 procentach dłoni odnotowano od 10 do 50 razy większą ilość bakterii niż u przeciętnej osoby (źródło 3)!
Bakterie na ludzkich dłoniach mogą powodować choroby!
Około 1,8 miliona dzieci poniżej 5 roku życia umiera każdego roku z powodu chorób biegunkowych i zapalenia płuc – czy to niewystarczający powód, aby świadomie ograniczać rozprzestrzenianie się groźnych patogenów (źródło 3)? Ludzkie odchody są źródłem patogenów, takich jak przykładowo Salmonella, E. coli O157 i norowirus, które powszechnie wywołują ostrą biegunkę. W odchodach mogą się także znajdować drobnoustroje przyczyniające się do poważnych infekcji dróg oddechowych. Zarazki mogą przedostawać się na dłonie, nie tylko w efekcie korzystania z toalety, ale również w mniej oczywisty sposób, na przykład po obchodzeniu się z surowym mięsem, na którym często bytują mikroskopijne ilości odchodów zwierzęcych.
Pojedynczy gram ludzkiego kału może zawierać jeden bilion zarazków (źródło 4)! Niestety, na ludzkich dłoniach bytują nie tylko bakterie kałowe, ale również inne niebezpieczne dla nas patogeny. Codziennie dotykamy setki przedmiotów, które tego samego dnia bywają obmacywane przez tysiące innych osób! Na sklepowych wózkach, w komunikacji miejskiej i w wielu innych miejscach publicznych mogą znajdować się jaja pasożytów ludzkiego układu pokarmowego i inne okropności (źródło 5). Gdy patogeny przedostają się na nasze dłonie, a te nie są natychmiastowo i starannie myte po wykonaniu danej czynności, wówczas groźne drobnoustroje mogą być przekazywane dalej od osoby do osoby – głównie poprzez uścisk dłoni!
Wnioski
To zalecenie może zabrzmieć dość śmiesznie, ale po każdym uścisku dłoni staraj się dokładnie umyć ręce! Ograniczanie rozprzestrzeniania się patogenów może nie tylko bezpośrednio chronić nas przed chorobami, ale także przeciwdziałać powstawaniu coraz to większej liczby szczepów bakterii zupełnie odpornych na dotychczas znane nam antybiotyki. Bibliografia: 1 – Science Focus – Does washing your hands get rid of bacteria? 2 – University of Colorado Boulder – Women Have More Diverse Hand Bacteria Than Men, According to CU-Boulder Study; 3 – Medical Daily – Why Wash Your Hands? Fecal Matter Bacteria Are The Most Common Type Found On Your Fingers; 4 – Centers for Disease Control and Prevention – Show Me the Science - Why Wash Your Hands? 5 – zdrowepasje.pl – Gdzie czyhają na nas patogeny. Treść nie dla wrażliwych!