Przejdź do treści

Pijesz napoje prosto z puszki? Oto co Ci grozi!

Jeśli zależy nam na zdrowiu, to powinniśmy uważać na możliwe zagrożenia pochodzące z produktów, które mamy zwyczaj jeść i pić. Wykluczając z naszego codziennego jadłospisu żywność wysoko przetworzoną i naszpikowaną chemią, znacznie zmniejszamy ryzyko wystąpienia niektórych problemów ze zdrowiem. Unikanie szkodliwego jedzenia to całkiem dobry zwyczaj, ale warto przy tym również zwrócić uwagę na podstawowe zasady higieny związanej z odżywianiem się.
Teaser Media
Image
Czy picie prosto z puszki jest bezpieczne?

Jeśli zależy nam na zdrowiu, to powinniśmy uważać na możliwe zagrożenia pochodzące z produktów, które mamy zwyczaj jeść i pić. Wykluczając z naszego codziennego jadłospisu żywność wysoko przetworzoną i naszpikowaną chemią, znacznie zmniejszamy ryzyko wystąpienia niektórych problemów ze zdrowiem. Unikanie szkodliwego jedzenia to całkiem dobry zwyczaj, ale warto przy tym również zwrócić uwagę na podstawowe zasady higieny związanej z odżywianiem się. Brak środków ostrożności w tym zakresie może nam zaszkodzić podobnie jak trzymanie się złych nawyków żywieniowych.

O jakich środkach ostrożności mowa? Otóż, wiele produktów spożywczych należy dokładnie umyć przed przystąpieniem do ich konsumowania. Dobrym tego przykładem są napoje w puszkach. Czy wiesz, że przed otwarciem puszki z trunkiem, należałoby dokładnie przemyć jej górną część letnią wodą z mydłem? Dla większości z nas takie zalecenie może brzmieć nieco dziwnie i kojarzyć się z sianiem paniki. Jeśli Ty również uważasz, że przemywanie puszki z napojem przed przystąpieniem do wypijania jej zawartości to istny absurd, to koniecznie zapoznaj się z zagrożeniami wynikającymi z zaniechania tej prostej czynności. Czy naprawdę jest czego się bać?

Podsumowanie Jeśli zależy nam na zdrowiu, to z jednej strony powinniśmy unikać szkodliwej żywności, z drugiej zaś jednak, należałoby zadbać o odpowiedni poziom higieny związanej z odżywianiem się.

Woda i mydło

Można poważnie sobie zaszkodzić, nie myjąc niektórych produktów spożywczych, np. puszek z napojami! Niewielu z nas ma bowiem świadomość, że na ich powierzchni znajduje się mnóstwo zanieczyszczeń, w których mogą bytować chorobotwórcze bakterie, wirusy i pasożyty. Warto sobie uświadomić, że puszki z popularnymi napojami przechowywane są w różnych warunkach i mogą mieć styczność z groźnymi dla zdrowia czynnikami. Większość z nich leżakuje przez długie okresy czasu w ciemnych i wilgotnych magazynach, w których roi się od zanieczyszczeń, robactwa i roznoszących patogeny gryzoni. Z hurtowni napoje są przewożone do sklepów, gdzie znów leżakują na półkach i mogą być dotykane brudnymi rękoma zarówno przez personel, jak i przez klientów, którzy wcześniej korzystali z toalety lub mieli styczność z brudem.

Picie prosto z puszki (2)

W rzeczywistości leżące w magazynach puszki z napojami są często zabezpieczane folią, by łatwo je było przepakowywać. Jednak już na zapleczach sklepów folie najczęściej zostają ściągnięte. Następnie puszki leżakują na sklepowych półkach, a wówczas gromadzi się na nich dodatkowy brud, kurz i zarazki z dłoni innych ludzi. W jaki sposób zanieczyszczenia na puszce z napojem mogą zagrażać naszemu zdrowiu, skoro znajdują się one na jej zewnętrznej powierzchni? Następnym razem gdy sięgniesz po Twój ulubiony trunek w puszcze, zaobserwuj uważnie zjawisko, z którego wynika bardzo poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Picie prosto z puszki (1)

Okazuje się bowiem, że w trakcie otwierania puszki, jej fragment załamuje się do wewnątrz i po przechyleniu zanurza się w napoju, który następnie wypijamy. Poza tym, większość osób wypija napoje bezpośrednio z puszek, dotykając przy tym ich brudnych krawędzi ustami. Ale nawet wówczas, gdy zawartość wlewamy do szklanki, to wraz z napojem spływają do niej wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się na puszcze! Na powierzchni puszek z napojami mogą znajdować się zarówno groźne dla naszego zdrowia bakterie i wirusy, jak i innego rodzaju patogeny, takie jak jaja pasożytów.

Podsumowanie Ze względu na sposób przechowywania puszek z napojami, mogą się na nich znajdować brud i patogeny. Konstrukcja i sposób otwierania puszek sprawiają, że to co znajduje się na ich powierzchni w prosty sposób dostaje się do napojów, które potem ze smakiem wypijamy.

Śmiertelna choroba od brudnych puszek?

Leptospiroza to bardzo ciężka - lecz uleczalna antybiotykami choroba, wywoływana przez krętki leptospira, które wytwarzają ondotoksynę. Powoduje wystąpienie gorączki, uszkodzenie naczyń krwionośnych, zaburzenia krążeniowe oraz zmiany w narządach miąższowych, układzie nerwowym i mięśniach. Źródłem zakażenia jest mocz chorych zwierząt (źródło 1). W internecie od jakiegoś czasu krąży przerażająca opowieść, z której wynika, że ktoś wypija napój prosto z puszki i wkrótce potem umiera. Dowiadujemy się, że przyczynę zgonu stanowiły krętki leptospira w znajdującym się na puszkach szczurzym moczu:

"W niedzielę rodzina udała się na piknik. Już w poniedziałek, dwóch członków rodziny trafiło do szpitala na intensywną terapię, jedna zaś zmarła w środę. Po sekcji zwłok stwierdzono, że to leptospiroza. Wyniki badań wykazały, że na ich puszkach aluminiowych znajdował się wyschnięty mocz szczurów zawierający krętki leptospira. Zalecamy czyścić góry wszystkich puszek przed piciem. Puszki są zwykle przechowywane w magazynie i dostarczane bezpośrednio do sklepów detalicznych, bez czyszczenia. Udostępnij to dalej, aby wasi znajomi też zapoznali się z tym problemem.”
Picie prosto z puszki (3)

Czy w tej historii jest choć odrobina prawdy? Zdaniem lekarzy ludzie mogą zarażać się leptospirozą poprzez bezpośredni kontakt z moczem chorych zwierząt lub poprzez skażoną nim wodę, glebę lub żywność. Choroba występuje najczęściej w ciepłym klimacie, a bakterie mogą dostać się do organizmu przez otwarte rany, oczy lub błony śluzowe. Według Centrum Informacyjnego o leptospirozie, chociaż istnieje teoretyczne ryzyko zakażenia człowieka moczem szczurów znajdującym się na puszkach lub butelkach, związane z tym ryzyko statystyczne jest bardzo małe. Aby przetrwać, leptospira wymaga ciągłego zanurzania w wodzie, a więc suszenie powierzchni przez dłuższy czas trwale zabija bakterie. Biorąc pod uwagę fakt, że pojemniki do napojów są nieporowate, wynikająca z obecności szczurzego moczu wilgoć na ich powierzchni bardzo szybko zanika i teoretycznie nie może zanieczyścić zawartości (żródło 2) Pomimo, iż szanse na zarażenie się leptospirozą w przedstawiony w słynnej w sieci opowieści sposób są naprawdę znikome, to jednak nie można całkowicie wykluczyć możliwości zarażenia się tą ciężką chorobą w efekcie styczności ze skażonym moczem gryzoni.

Podsumowanie W internecie krążą przerażające historie, których głównym celem jest zastraszanie populacji. Opowieść o rodzinie, która zmarła po wypiciu napojów z puszek skażonych krętkami leptospira wydaje się być mało prawdopodobna. Niemniej jednak, nieumyte puszki z napojami mogą być źródłem innych - mniej groźnych dla naszego zdrowia - patogenów, w związku z czym warto zachować należyte środki ostrożności.

Wnioski

Trzeba mieć strasznego pecha, aby od brudnej puszki z napojem zarazić się leptospirozą, lub inną poważną chorobą. Jeśli jednak wolisz uniknąć problemów ze zdrowiem takich jak bóle brzucha, biegunka lub pasożyty, to nie zapominaj o dokładnym przemyciu puszki z napojem, przed przystąpieniem do delektowania się jej zawartością! Bibliografia: 1 – Medonet Leptospirozy; 2 – Leptospirosis information Soda cans and leptospirosis.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!