Czym jest paraliż senny? Czy jest niebezpieczny?

Paraliż senny może dopaść każdego z nas, a na dodatek w każdym wieku. Osoby, które przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyły tego przerażającego stanu, już nigdy o tym nie zapominają. Czy paraliż senny jest groźny? Jak ograniczyć ryzyko ponownego wystąpienia tego stanu?

Pomimo przeprowadzenia wielu badań mających na celu zrozumienie mechanizmów zachodzących w trakcie paraliżu sennego, zjawisko to wciąż uchodzi za dość tajemnicze. Wielu ludzi przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło tego nieprzyjemnego stanu. Paraliż senny potrafi być prawdziwą udręką, ale czy jest aż tak groźny jakim się być wydaje? Jeśli chciałbyś się dowiedzieć czym jest paraliż senny, skąd się to niecodzienne zjawisko bierze i jak się go pozbyć, to powinieneś przeczytać ten artykuł uważnie i w całości.

Czym jest paraliż senny i jakie są jego przyczyny?
Czym jest paraliż senny i jakie są jego przyczyny?

Spis treści

Paraliż senny – Co to takiego?

Paraliż senny, a precyzyjniej go określając - paraliż przysenny, jest względnie rzadko występującym zjawiskiem. Jednak osoby, które kiedykolwiek go doświadczyły, zazwyczaj pragną dowiedzieć się z czym miały do czynienia.

Paraliż senny zaliczany jest do anomalii sennych, czyli tak zwanych parasomnii. W rzeczywistości wspomniany stan najczęściej pojawia się w trakcie zasypiania, tuż po zaśnięciu lub gdy się wybudzamy.

Jakie są główne przyczyny paraliżu sennego?

Przypuszcza się, iż jedną z głównych przyczyn występowania paraliżu sennego jest deprywacja snu i bezsenność. Istotną rolę mogą również odgrywać nagła zmiana harmonogramu snu, stres i różnego rodzaju dolegliwości związane ze snem. Można też wymienić inne czynniki sprzyjające występowaniu tego stanu, takie jak zaburzenia zdrowotne natury psychicznej, np. choroba afektywna dwubiegunowa. Jednak przyczyn zwiększonego ryzyka występowania paraliżu sennego jest nieco więcej, o czym dowiesz się w dalszej części artykułu.

Na czym polega paraliż senny?

Paraliż senny jest stanem, podczas którego doświadcza się uczucia niemalże kompletnego bezwładu całego ciała. Osoba będąca w stanie paraliżu sennego nie może się ruszać, choć jest w pełni świadoma, tego co dzieje się wokół niej. Gdy tylko pojawia się uczucie bezradności, wówczas na scenę wkracza przerażający lęk.

Bezwładność mięśni, uczucie bezradności i demoniczne wizje

Wiele osób, które nigdy nie doświadczyły tego stanu, słyszy i czyta o paraliżu sennym, zastanawiając się czym on właściwie jest. W uproszczeniu można stwierdzić, że polega on głównie na częściowym lub całkowitym paraliżu ciała. Podczas paraliżu sennego dochodzi do porażenia mięśni, a jednocześnie osoba znajdująca się w tym stanie zdaje sobie sprawę z tego, że nie śpi, ale nie może się ruszyć, przez co ogarnia ją potężne uczucie lęku. Nierzadko paraliż senny sprzyja występowaniu halucynacji, zarówno akustycznych, jak i wizualnych, co dodatkowo potęguje uczucie przerażenia. Co dość charakterystyczne dla stanu, jakim jest paraliż senny, w jego trakcie mogą pojawiać się przed oczami przerażające, a wręcz demoniczne wizje. Osoba doświadczająca takiego stanu może próbować krzyczeć, ale ze względu na bezwładność mięśni, okazuje się to niemożliwe. Kolejnym charakterystycznym objawem paraliżu sennego jest lęk przed kolejnym jego wystąpieniem, co ma miejsce u osób, które już raz doświadczyły tego okropnego zjawiska.

Czy to może być niebezpieczne?

Paraliż senny może wprowadzać człowieka w bardzo negatywny stan emocjonalny. Będąc pod jego wpływem nie możemy się ruszać, co nierzadko może przywoływać najgorsze emocje, w tym głównie lęk. Choć może być bardzo przykrym doświadczeniem, sam w sobie paraliż senny nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, ani życia. Po krótkiej chwili, która z punktu widzenia osoby pod wpływem paraliżu może wydawać się niezmiernie długa, stan ten samoistnie ustępuje.

Czy paraliż senny wymaga konsultacji lekarskiej?

Paraliż senny nie jest chorobą, więc nie jest też czymś, co można wyleczyć. Jednak jeśli występuje on regularnie, zalecana jest wizyta u neurologa w celu wykluczenia chorób dających podobne objawy, takich jak padaczka, czy też bezdech senny.

Kto jest najbardziej narażony na paraliż senny?

Jak już wspomniano wcześniej, paraliż senny nie został dogłębnie zbadany i zrozumiany, przez co lekarze nie są w stanie określić wszystkich jego możliwych przyczyn. Przyjmuje się jednak, iż stan ten może pojawić się u każdego z nas, a na dodatek na każdym etapie życia. Przypuszcza się, iż ryzyko wystąpienia tego zjawiska zwiększa się u osób z zaburzeniami lękowymi, stresem pourazowym, ludzi cierpiących na bezsenność, ludzi pracujących na zmianę oraz u osób nadużywających alkoholu i niektórych innych substancji psychoaktywnych. Kolejne grupy szczególnie podatne na wystąpienie omawianego tutaj zjawiska, to osoby chorujące na depresję, narkolepsję, czy też bezdech senny.

Czy paraliż senny może występować w każdym wieku?

Choć paraliż senny może występować w każdym wieku i pod tym względem nie ma jakiejkolwiek reguły odnośnie ryzyka jego pojawienia się, obecnie lekarze podejrzewają, iż najostrzejsze jego formy zazwyczaj pojawiają się u osób dorosłych.

Co robić w gdy dopada nas paraliż senny? Jak się od niego uwolnić?

Przypominamy, iż paraliż senny nie stwarza bezpośredniego zagrożenia zdrowia, ani życia. Jeśli nas dopadnie, to przede wszystkim należy zachować spokój.

Jednym z polecanych sposobów na uwolnienie się od paraliżu sennego jest skupienie się na oddechu, zmieniając sposób oddychania na szybki i gwałtowny. Innym rozwiązaniem może być skupienie wszystkich swoich sił na próbie poruszania palcem dłoni, czy też stopami. Jeśli uda się nam z własnej woli uruchomić choć jeden mięsień naszego ciała, wówczas paraliż senny natychmiast ustąpi.

Co ciekawe, niektórzy zalecają, aby nie próbować uciekać od paraliżu sennego, lecz starać się delektować tym rzadkim stanem. Choć teoria ta może wydawać się dość dziwna, jej zwolennicy dodatkowo przekonują, że gdy tylko przestajemy się bać paraliżu sennego, a wręcz czekamy na ten stan z niecierpliwością, ryzyko jego wystąpienia mocno spada. Jeszcze bardziej zaskakujące może być to, że niektóre osoby próbują świadomie wywoływać paraliż senny.

Jak ograniczyć ryzyko wystąpienia paraliżu sennego?

Paraliżu sennego nie da się wyleczyć, gdyż nie jest on jednostką chorobową. Jednak, można w pewnym stopniu ograniczyć ryzyko jego występowania.

Jeśli czytasz ten akapit, to najprawdopodobniej robisz to dlatego, iż należysz do grupy osób, które przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyły paraliżu sennego. Jeśli obawiasz się, że ten stan może się u Ciebie ponownie pojawić, możesz podjąć działania mające na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia wspomnianej sytuacji do minimum. Mając na uwadze okoliczności sprzyjające występowaniu paraliżu sennego, zalecenia znajdujące się poniżej powinny pomóc ograniczyć ryzyko wystąpienia tego dręczącego niektórych z nas zjawiska:

  • przestrzeganie higieny snu;
  • unikanie spożywania alkoholu, bądź ograniczenie jego ilości do minimum;
  • spożywanie ostatniego posiłku dnia co najmniej na 5 godzin przed snem;
  • ograniczenie sytuacji wywołujących stres;
  • unikanie negatywnych emocji, szczególnie gdy nadchodzi pora snu.
Dziękujemy za zainteresowanie publikowanymi przez nas artykułami! Aby być na bieżąco z codziennymi aktualizacjami, zapraszamy Cię do śledzenia naszej strony w serwisie Facebook, naszego profilu na Pintereście oraz na Twitterze! Możesz również dołączyć do naszej całkiem nowej społeczności na Telegramie.