Przejdź do treści

Krowie mleko przyczyną raka piersi u kobiet? Badacze są już pewni jednego!

Jeszcze kilka dekad temu, prozdrowotne właściwości mleka były czymś zupełnie ewidentnym i niepodważalnym. W ostatnich latach jednak coraz to częściej badacze wysnuwają przypuszczenia, że spożywanie mleka i wyrobów mlecznych może przyczyniać się do utraty zdrowia. Tym razem, aby przekonać się czy spożywanie mleka może być szkodliwe dla zdrowia kobiet, przez osiem lat nadzorowano stan zdrowia 53 tysięcy przedstawicielek płci żeńskiej z Ameryki Północnej
Teaser Media
Image
Krowie mleko
Jeszcze kilka dekad temu, prozdrowotne właściwości mleka były czymś zupełnie ewidentnym i niepodważalnym. W ostatnich latach jednak coraz to częściej badacze wysnuwają przypuszczenia, że spożywanie mleka może przyczyniać się do utraty zdrowia. Tym razem, aby przekonać się czy spożywanie mleka może być szkodliwe dla zdrowia kobiet, przez osiem lat nadzorowano stan zdrowia 53 tysięcy przedstawicielek płci żeńskiej z Ameryki Północnej. Zespół badawczy z Loma Linda University Health w Kalifornii doszedł do zaskakującego wniosku: już jedna szklanka krowiego mleka dziennie podnosi o 50 proc. ryzyko zachorowania na raka piersi! Przed przystąpieniem do badań, uczestniczki musiały wypełnić kwestionariusz, w którym udzielały informacji dotyczących miejsca zamieszkania, ewentualnych przypadków raka piersi w rodzinie, wykonywanej aktywności fizycznej, konsumpcji alkoholu, przyjmowania leków hormonalnych lub innych, wyników badań przesiewowych w kierunku raka piersi oraz medycznej historii ginekologicznej. Zebrano również informacje dotyczące ewentualnego zwyczaju spożywania mleka krowiego, produktów mlecznych oraz produktów sojowych przez uczestniczki. Następnie regularnie monitorowano stan ich zdrowia przez cały okres trwania badań. Pod koniec okresu obserwacji odnotowano 1057 przypadków raka piersi (źródło 1) Celem tego obszernego badania było określenie i wyjaśnienie ewentualnego powiązania pomiędzy spożywaniem mleka krowiego i produktów sojowych, a ryzykiem zachorowania na raka piersi. O ile badaczom nie udało się jednoznacznie potwierdzić związku zachodzącego pomiędzy spożywaniem produktów sojowych, a rakiem piersi, to w przypadku mleka krowiego takie powiązanie okazało się ewidentne! Co gorsza, im większa była dzienna ilość mleka konsumowanego przez badane kobiety, tym większe było u nich prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu piersi. Zależność ta dotyczyła jednak samego mleka, a nie wyrobów mlecznych, takich jak przykładowo jogurty, czy sery.

Czy krowie mleko jest zdrowe? Co wykazały badania?

Badania w szczególności wykazały, że spożywanie od 1/4 do 1/3 szklanki krowiego mleka dziennie może o 30 proc. zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi. Picie około jednej szklanki mleka dziennie, może zwiększać ryzyko o 50 proc., natomiast w przypadku wypijania dwóch do trzech szklanek krowiego mleka dziennie, prawdopodobieństwo rozwoju choroby wzrasta od 70 do 80 procent! Główny autor badań, dr Gary E. Fraser, zaznacza, że wyniki te dostarczają dość mocnych dowodów na to, iż mleko krowie, bądź inny czynnik ściśle związany z jego konsumpcją, może przyczyniać się do rozwoju raka piersi u kobiet. Ponieważ jest rzeczą jasną, że krowy dające mleko są w okresie laktacji, a często nawet 3/4 mlecznego stada jest równocześnie w ciąży, badacze zaznaczają, że możliwą przyczyną wpływu mleka na rozwój raka piersi u kobiet może być obecność w nim krowich hormonów płciowych. Jak bowiem wiadomo, nowotwór piersi jest nowotworem hormonozależnym. Nowotwory hormonozależne to te nowotwory, których rozwój zależy od stanu gospodarki hormonalnej organizmu Poprzednie badania dowiodły, iż spożywanie nabiału i innych białek odzwierzęcych może skutkować wyższym poziomem w organizmie insulinopodobnego czynnika wzrostu-1 (IGF-1), który, jak się uważa, sprzyja niektórym nowotworom. Krowie mleko posiada wiele cennych właściwości prozdrowotnych, ale w świetle nowych odkryć, warto uważnie rozważyć, czy jego częste spożywanie nie przyniesie nam więcej szkód, niż pożytku. Aby to definitywnie wyjaśnić, konieczne są dalsze badania. Bibliografia:1 - Loma Linda University Health - New study associates intake of dairy milk with greater risk of breast cancer.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!