Czy Twoje meble są rakotwórcze?
W dzisiejszych czasach jesteśmy nieustannie otoczeni ogromną ilością przedmiotów użytku codziennego, przeważnie nie zdając sobie sprawy z faktu, że niektóre z nich mogą być dla nas bardzo niebezpieczne
W dzisiejszych czasach jesteśmy nieustannie otoczeni ogromną ilością przedmiotów użytku codziennego, przeważnie nie zdając sobie sprawy z faktu, że niektóre z nich mogą być dla nas bardzo niebezpieczne. Paradoksalnie, najbardziej niepozorne wyposażenie domowe może stanowić największe zagrożenie dla naszego zdrowia, tym bardziej, że korzystamy z niego codziennie i to przez wiele lat. Z niektórymi przedmiotami jesteśmy tak bardzo zżyci, że nigdy nie przyszłoby nam do głowy, że mogą być one dla nas szkodliwe. Korzystając z nich nie zdajemy sobie sprawy z potencjalnego ryzyka uszczerbków na zdrowiu. Tak to właśnie bywa szczególnie w przypadku sof, foteli, krzeseł i wszelkich innych mebli wypoczynkowych, które w swoim składzie zawierają łatwopalne materiały. Ale niestety nie tylko! Nawet takie meble, które z pozoru wykonane są tylko z drewna, a więc powinny być dla nas zupełnie nieszkodliwe, mogą w swoim składzie zawierać bardzo toksyczne chemikalia. Nie wierzysz? Przeczytaj całość, a przekonasz się, że jednak jest to możliwe.


W roku 2013 badacze z CEH – Center for Environmental Health z siedzibą w Nowym Yorku, przebadali 42 sofy dziecięce różnych producentów pod kątem zawartości szkodliwych dla zdrowia chemikaliów opóźniających palenie. W ponad połowie przebadanych mebli naukowcy znaleźli niebezpieczne stężenia środków ogniouodparniających, które mogą powodować raka, problemy z płodnością, poważne zaburzenia hormonalne, uszkodzenia DNA i zaburzenia rozwoju u dzieci (źródło 1). Oto co znaleziono w przebadanych meblach:

Odparowywanie żywicy fenolowo-formaldehydowej stosowanej do tworzenia wielu rodzajów płyt wiórowych - z których powstaje większa część współczesnych mebli domowych - nie jest obojętne dla zdrowia ludzi. Formaldehyd jest bezbarwnym łatwopalnym gazem. Ulatnia się w temperaturze pokojowej i należy do kategorii chemikaliów zwanych Lotnymi Związkami Organicznymi (LZO). Formaldehyd może wchłaniać się do ludzkiego organizmu poprzez płuca lub w efekcie kontaktu ze skórą.

Oprócz niegroźnych problemów ze zdrowiem, takich jak podrażnienie oczu, nosa i gardła, kaszel, bóle głowy, zawroty głowy, nudności i krwawienia z nosa, które mogą się pojawiać już po krótkim czasie ekspozycji na tą substancję, formaldehyd może powodować raka! Związek ten został bowiem oficjalnie oznaczony jako rakotwórczy dla ludzi (źródło 2).

Następujące instytucje zaliczają formaldehyd do grona substancji rakotwórczych dla ludzi:

Podsumowanie
Współczesne meble - nawet takie, które z pozoru wykonane są z samego drewna - mogą w swoim składzie zawierać toksyczne chemikalia.
Rakotwórcze środki ogniouodporniające
Materiały wyprodukowane z organicznych polimerów są bardzo łatwopalne, ponieważ zawierają duże ilości węgla. Jeśli na dodatek mają formę pianki (np. pianka poliuretanowa) palą się jeszcze lepiej. Ponieważ z tego typu tworzyw wykonuje się poduszki, materace i tapicerki mebli wypoczynkowych (sofy, fotele, krzesła), muszą one być starannie zabezpieczone na wypadek ewentualnego pożaru. Począwszy od lat ’70 ubiegłego stulecia – w efekcie presji ze strony koncernu tytoniowego - producenci mebli faszerują ogniouodparniającymi chemikaliami sofy fotele i tym podobne meble wypoczynkowe, w których stosuje się łatwopalne wypełnienie piankowe. Czy współczesne meble wypoczynkowe stanowią zagrożenie dla zdrowia? Otóż obecnie producenci z tej branży są regularnie pozywani do sądów przez poszkodowanych konsumentów, którzy w efekcie korzystania z mebli doznali poważnych uszczerbków na zdrowiu. Okazuje się, że takich przypadków jest niestety coraz to więcej i zdarzają się także w Polsce. W 2014 roku Uniwersytet Duke oraz Green Science Policy Institute opublikowały wyniki badań przeprowadzonych na ponad 100 modelach sof sprzedanych w Stanach Zjednoczonych w latach 1984-2010. Badacze dowiedli, że w składzie 85% testowanych produktów znajdował się toksyczny i rakotwórczy TDCPP w bardzo niebezpiecznych stężeniach. Wyniki testów przeprowadzonych w tym samym roku przez organizację non-profit z siedzibą w Waszyngtonie, Environmental Working Group i naukowców z Duke University, wykazało wysokie stężenia rakotwórczej substancji zmniejszającej palność w ciałach wszystkich przebadanych 22 matek i 26 dzieci! U dzieci średnie stężenie biomarkera chemicznego pozostającego po rozpadzie TDCIPP było prawie pięć razy większe niż jego średnie stężenie u matek. Małe dzieci są szczególnie podatne na toksyczność tego typu chemikaliów, także dlatego, że korzystają z mebli w zupełnie inny sposób niż osoby dorosłe.
- W 15 przypadkach: Firemaster 550 lub ekwiwalent;
- W 15 przypadkach: fosforan tris (1-chloro-2-propylu) (TCPP);
- W 2 przypadkach: tris (1,3-dichloro-2-propylo) fosforan (TDCPP);
- W 1 przypadku: butylowany fosforan trifenylu (1 pozycja).
Podsumowanie
Współczesne meble wypoczynkowe - takie jak sofy, fotele, krzesła - mogą w swoim składzie zawierać niebezpieczne ilości toksycznych środków ogniouodparniających. Tej klasy chemikalia są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a długotrwała i regularna ekspozycja na ich działanie może nas doprowadzić do bardzo poważnych chorób.
Rakotwórczy formaldehyd
Czy wiesz z czego produkowana jest większa część współczesnych mebli? Otóż do ich wytwarzania stosuje się głównie płyty wiórowe i tym podobne "pochodne" naturalnego drewna. Różnej klasy płyty stosowane w dzisiejszych meblach są wynikiem zagęszczania surowca składającego się z wiórów, trocin wymieszanych z żywicą (zwykle rakotwórczym formaldehydem) (źródło 3).


- National Toxicology Program (USA);
- International Agency for Research on Cancer (WHO);
- EPA Environmental Protection Agency (USA);
- National Cancer Institute.
Podsumowanie
Współczesne meble, w szczególności takie, które posiadają części wykonane z płyt wiórowych, paździerzowych, pilśniowych, sklejek, lub płyt MDF, są źródłem emisji rakotwórczego formaldehydu w naszym domu.