Nauka powiązała farbowanie i prostowanie włosów z rakiem piersi!
Od kilku ładnych dekad przeprowadzane są badania naukowe mające na celu zrozumienie wpływu, jaki wywierają na zdrowie produkty stosowane zarówno do farbowania, jak i prostowania włosów. Do niedawna jednak, wyniki tego typu eksperymentów nie były jednoznaczne. Produkty do pielęgnacji włosów bardzo niepokoją badaczy, ponieważ dość często zawierają składniki potencjalnie zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego, a także takie, które są podejrzewane o zwiększanie ryzyka rozwoju raka
Od kilku ładnych dekad przeprowadzane są badania naukowe mające na celu zrozumienie wpływu, jaki wywierają na zdrowie produkty stosowane zarówno do farbowania, jak i prostowania włosów. Do niedawna jednak, wyniki tego typu eksperymentów nie były jednoznaczne.
PodsumowanieNaukowcy od dawna podejrzewają, że stosowanie popularnych produktów do farbowania i prostowania włosów może zwiększać ryzyko zachorowania na raka.
Najnowsze badania potwierdzają toksyczność produktów do farbowania i prostowania włosów
Najnowsze doniesienia ze świata nauki, które oficjalnie opublikowano w tym tygodniu na łamach prestiżowego periodyku International Journal of Cancer (źródło 3), potwierdzają, że niektóre składniki popularnych produktów do farbowania i prostowania włosów mogą odgrywać kluczową rolę w rozwoju procesów nowotworowych u kobiet znajdujących się w podwyższonej grupie ryzyka.PodsumowanieNajnowsze badania potwierdzają wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi u kobiet stosujących produkty do farbowania i prostowania włosów.
Nie taki diabeł straszny - Jednak lepiej zachować ostrożność
Wyniki badań, o których wspomniano wyżej, mogą rzeczywiście wydawać się przerażające. Aby jednak dobrze zrozumieć co oznaczają te procentowe wartości wzrostu ryzyka, powinniśmy wiedzieć, że odnoszą się one do względnego, a nie bezwzględnego ryzyka zachorowania na raka piersi. Ryzyko względne oznacza o ile bardziej prawdopodobne jest to, że dana osoba, należąca do konkretnej grupy ryzyka, zachoruje, w porównaniu do pozostałej populacji.PodsumowanieBadania nad rakotwórczością określonych produktów do pielęgnacji włosów przeprowadzono z udziałem kobiet należących do grupy podwyższonego ryzyka. Podane wyżej wartości procentowe odnoszą się do zwiększonego ryzyka względnego.
Bibliografia:1 – US National Library of Medicine – Hair product use and breast cancer risk among African American and White women;
2 – US National Library of Medicine – An epidemiologic case-control study of breast cancer and exposure to hair dyes;
3 – International Journal of Cancer – Hair dye and chemical straightener use and breast cancer risk in a large US population of black and white women.Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!