GIS ostrzega: popularne chipsy wycofane ze sprzedaży
O tym, że chipsy źle wpływają na zdrowie, wiedzą prawie wszyscy. Przyczyniają się do przyrostu tkanki tłuszczowej i zaburzają prawidłowe funkcjonowanie układu krążeniowego. Wydawałoby się, że w składzie chipsów znajdziemy tylko poczciwe ziemniaki. Niestety, znajduje się w nich przeważnie o wiele więcej.
O tym, że chipsy źle wpływają na zdrowie, wiedzą prawie wszyscy. Przyczyniają się do przyrostu tkanki tłuszczowej i zaburzają prawidłowe funkcjonowanie układu krążeniowego. Podstawowym składnikiem chipsów są ziemniaki, które same w sobie nie są groźne. Przeciętna porcja gotowanych ziemniaków (150 g) dostarcza ok. 130 kcal, dużą dawkę potasu i 50 procent dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Przeważnie jednak do produkcji popularnych chipsów nie wykorzystuje się krojonych w plasterki ziemniaków, lecz pulpę, lub płatki ziemniaczane. W rzeczywistości ma to niekorzystny wpływ na jakość wyrobu. Im więcej przetwarzania, tym mniej wartości odżywczych pozostaje w produkcie końcowym.
Popularne chipsy wycofane ze sprzedaży
Jakie konkretnie chipsy wycofano? Odpowiedź na to pytanie dostarcza komunikat opublikowany w witrynie internetowej GIS (źródło 2):Główny Inspektor Sanitarny informuje, że firma Lidl sp. z o.o. sp. k., ze względu na bezpieczeństwo konsumentów z alergią na siarczyny, samodzielnie podjęła decyzję o wycofaniu z rynku produktu »Snack Day, Chipsy paprykowe, 175 g« z datą minimalnej trwałości 28.09.2020 oraz 19.10.2020 i poinformowała organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej o podjętych działaniach.Przedstawiciele Lidla poinformowali, że ostatnie badanie wspomnianego produktu wykazało obecność dwutlenku siarki – substancji alergennej, której nie uwzględniono w opisie produktu. Zdaniem GIS:
Klienci z alergią na siarczyny nie powinni spożywać wycofywanego produktu ze względu na możliwe wystąpienie reakcji alergicznej. Dla pozostałych osób (bez alergii na siarczyny) artykuł nie stwarza ryzyka.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!