Przejdź do treści

Napoje energetyzujące mogą zatrzymać serce!

Bardzo popularne w Polsce napoje energetyzujące stanowią obecnie prawie połowę międzynarodowego rynku trunków bezalkoholowych. W związku z faktem, że napoje te zawierają spore ilości kofeiny i innych pobudzających substancji, pomimo ich dużej popularności, uchodzą za dość kontrowersyjne
Teaser Media
Image
Niebezpieczne napoje energetyzujące

Bardzo popularne w Polsce napoje energetyzujące stanowią obecnie prawie połowę międzynarodowego rynku trunków bezalkoholowych. W związku z faktem, że napoje te zawierają spore ilości kofeiny i innych pobudzających substancji, pomimo ich dużej popularności, uchodzą za dość kontrowersyjne.

W roku 2018 naukowcy z Uniwersytetu w Waterloo zbadali wpływ napojów energetyzujących na zdrowie. W eksperymencie wzięło udział 2055 osób w wieku od 12 do 24 lat. Ponad połowa uczestników, bo aż 55 procent, doznało negatywnych reakcji fizjologicznych po wypiciu energetyka. Prawie jedna czwarta uczestników eksperymentu (24,7 proc.) doświadczyła zaburzeń pracy serca lub problemów ze snem (24,1 proc.). Niektórzy zgłaszali napady padaczkowe. Ponad 18 procent badanych doświadczało silnych bólów głowy, 5,1 procent zgłosiło nudności, wymioty lub biegunkę, a kolejne 3,6 procent – silne bóle w klatce piersiowej (źródło 1).
PodsumowaniePopularne w Polsce napoje energetyzujące zawierają w swoim składzie duże ilości substancji pobudzających. Eksperymenty naukowe potwierdzają niekorzystne i niebezpieczne reakcje fizjologiczne, występujące w efekcie korzystania z energetyków.

Poważne ryzyko podczas wysiłku fizycznego

W efekcie badań nad szkodliwością napojów energetyzujących, naukowcy dowiedli, że przyczyniają się one do zagrażającego życiu zwężania się naczyń krwionośnych. Zdaniem lekarzy, ten negatywny wpływ na naczynia krwionośne może być związany ze składnikami napoju, takimi jak kofeina, tauryna, cukier i rozmaite zioła (źródło 2).

Energetyki, a serce (2)
Sporo młodych ludzi korzysta z energetyków w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego, np. podczas treningów. To bardzo niebezpieczne, gdyż w takich sytuacjach, układ krwionośny działa na pełnych obrotach i powinien być całkowicie sprawny. Ćwiczenia i sport wymagają sprawnego przepływu krwi, aby tlen mógł w odpowiedni sposób docierać do wszystkich komórek ciała. Napoje energetyzujące, które zmniejszają średnicę naczyń krwionośnych, utrudniają tym samym przepływ krwi i dostawę tlenu. Taka sytuacja grozi zaburzeniami krążenia, a także jego całkowitym zatrzymaniem (źródło 2)!
PodsumowanieNapoje energetyzujące powodują tymczasowe zwężanie się naczyń krwionośnych, co stanowi względne zagrożenie dla zdrowia i życia! Jest to szczególnie niebezpieczne w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego, a wówczas paradoksalnie sporo młodych osób korzystna z energetyków!

Potężna dawka kofeiny

Naukowcy twierdzą, że jeśli kofeiny nie przyjmujesz regularnie, to wypicie przeciętnego napoju energetyzującego może przyczynić się do nadmiernej reakcji Twojego organizmu na tą substancję. Jeśli na dodatek masz wysokie ciśnienie krwi, cierpisz na arytmię lub masz inne dolegliwości zdrowotne, to napoje energetyzujące mogą poważnie zaburzać pracę Twojego serca i stanowić potencjalne zagrożenie dla Twojego życia!

Energetyki, a serce (3)
W trakcie ostatnio przeprowadzonych badań naukowych, u zdrowych ludzi, którym podano od jednej do trzech puszek napoju energetyzującego, lekarze zaobserwowali następujące reakcje fizjologiczne (źródło 3): zaburzenia rytmu serca, które mogą skutkować omdleniem i nagłym zatrzymaniem krążenia! Na całe szczęście, odnotowane u uczestników eksperymentu zmiany rytmu serca nie wywołały groźnych powikłań, ale równie dobrze mogło dojść do tragedii!; podwyższone skurczowe ciśnienie krwi, które już samo w sobie może stanowić poważne zagrożenie dla całego układu krążeniowego. Skąd takie reakcje organizmu? Otóż napoje energetyzujące zawierają przeciętnie trzy razy więcej kofeiny niż podobne ilości kawy lub coca-coli! Przyjmowanie tak wysokich dawek kofeiny może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych (źródło 4), takich jak:
  • arytmia;
  • wysokie ciśnienie tętnicze;
  • nagła śmierć!
Ponieważ duże dawki kofeiny mogą bardzo silnie zaburzać pracę serca, naukowcy z Uniwersytetu w Bonn – Niemcy przebadali 17 ochotników pod kątem zmian fizjologicznych, jakie zachodzą w ludzkim organizmie w efekcie korzystania z popularnych napojów energetyzujących. Na podstawie uzyskanych wyników badań, lekarze jednoznacznie stwierdzili, że zawarta w tego typu napojach kofeina sprawia, że absolutnie nie nadają się one dla dzieci, ani dla osób z jakimikolwiek zaburzeniami kardiologicznymi.
PodsumowanieZawarta w napojach energetyzujących kofeina może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osób korzystających z tego typu trunków!

Poważne zagrożenie dla serca!

Wyniki przeprowadzonych w roku 2015 badań naukowych jasno wskazują na fakt, że wypicie około 500 ml przeciętnego napoju energetyzującego może podnieść wartości ciśnienia tętniczego, oraz wywołać poważny stres hormonalny. Te fakty budzą obawy naukowców z Mayo Clinic, że zaobserwowane reakcje fizjologiczne mogą znacznie zwiększać ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych. Wyniki badań (źródło 5) zostały opublikowane na łamach prestiżowego Journal of the American Medical Association.

Energetyki, a serce (4)
Autorka badań Anna Svatikova wypowiada się następująco:
W poprzednich badaniach odkryliśmy, że spożywanie napojów energetycznych zwiększa ciśnienie krwi u zdrowych młodych dorosłych. Teraz pokazujemy, że wzrostowi ciśnienia krwi towarzyszy wzrost noradrenaliny, hormonu stresu, który może zwiększać ryzyko zdarzeń sercowych – nawet u całkiem zdrowych ludzi! Poziom noradrenaliny u uczestników badania wzrósł ponad dwukrotnie w porównaniu do uczestników, którzy pili placebo. Wyniki badań sugerują, że powinniśmy zachować ostrożność podczas spożywania napojów energetycznych, bo naprawdę mogą one szkodzić naszemu zdrowiu!
PodsumowanieNaukowcy dowiedli, że w efekcie korzystania z napojów energetyzujących w organizmie występują bardzo niebezpieczne reakcje fizjologiczne, takie jak nagły wzrost ciśnienia tętniczego oraz wzmożone wydzielanie noradrenaliny - hormonu stresu. W takiej sytuacji może dojść do poważnych zdarzeń sercowych nawet u całkiem zdrowych osób!

Zdradliwy cukier

Po chwilowej pracy całego organizmu na pełnych obrotach w efekcie zawartej w nich dużej dawki kofeiny i innych substancji pobudzających, napoje energetyzujące sprawiają, że po krótkim czasie pobudzenia odczuwasz silne zmęczenie, o wiele intensywniejsze niż przed ich wypiciem! Dzieje się tak przeważnie po upływie około godziny od skonsumowania trunku, a to za sprawą zawartej w nim istnej bomby cukrowej. W efekcie szybkiego przyswojenia tak dużej dawki cukru przez organizm, Twoja trzustka podejmuje burzliwy wysiłek aby wytwarzaną insuliną obniżyć poziom glukozy we krwi. W efekcie intensywnej pracy trzustki, poziom cukru w organizmie drastycznie spada, z czego wynika silne uczucie zmęczenia. Jeśli jesteś wielbicielem napojów energetyzujących, to niestety jeszcze nie koniec Twoich problemów, a jedynie początek! Takie skoki cukru w organizmie bywają bardzo niebezpieczne dla całego układu krążeniowego. Ponadto spożywanie tak dużych ilości czystego cukru może doprowadzić do szybkiego uzależnienia od tej substancji i do rozwoju cukrzycy. Czy zatem warto ryzykować własnym zdrowiem i życiem dla krótkiej chwili pobudzenia?

Energetyki, a serce (3)
PodsumowanieNapoje energetyzujące zawierają w swoim składzie ogromne ilości czystego cukru, co przyczynia się do skoków poziomu glukozy w organizmie, może dodatkowo zaburzać pracę serca, powodować szybkie uzależnienie od tej substancji oraz doprowadzać do rozwoju cukrzycy!
Bibliografia:1 – University of Waterloo – Energy drinks can negatively impact health of youth; 2 – Web MD – Study: 1 Energy Drink Might Harm Blood Vessels; 3 – American Heart Association – Energy drinks may increase blood pressure, disturb heart rhythm; 4 – BBC – Caffeine energy drinks 'intensify heart contractions'; 5 – Mayo Clinic – Mayo Clinic study: One energy drink may increase heart disease risk in young adults.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!