Przejdź do treści

Papier toaletowy bywa niebezpieczny

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, że stosowanie popularnych papierów toaletowych może stanowić zagrożenie dla zdrowia i przyczyniać się do powstawania wielu groźnych chorób? Niestety, w świetle udokumentowanych faktów, popularne papiery toaletowe okazują się być prawdziwymi niszczycielami ludzkiego zdrowia. Powszechnie wiadomo, że zapachowe papiery toaletowe zawierają substancje o działaniu alergizującym i mogącym podrażniać miejsca intymne
Teaser Media
Image
Toksyczny papier toaletowy

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, że stosowanie popularnych papierów toaletowych może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i przyczyniać się do powstawania wielu groźnych chorób? Niestety, w świetle udokumentowanych faktów - patrz. bibliografia, popularne papiery toaletowe okazują się być prawdziwymi niszczycielami ludzkiego zdrowia. W ramach obecnego trendu kupowania papieru toaletowego, który ładnie wygląda, ładnie pachnie i jest miękki w dotyku, wyrządzamy sobie niemałą krzywdę.

Co może zawierać papier toaletowy

W związku ze specyfiką procedury produkcyjnej tego wyrobu, większość papierów toaletowych zawiera chlor lub jego pochodne, które mogą już same w sobie stanowić zagrożenie dla zdrowia w skutek ciągłego kontaktu ze skórą i błoną śluzową. Powszechnie wiadomo, że zapachowe papiery toaletowe zawierają substancje o działaniu alergizującym i mogącym podrażniać miejsca intymne. Może to prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie skóry, stany zapalne, grzybica. Kolorowe papiery zawierają szkodliwe dla zdrowia barwniki i substancje chemiczne utrwalające kolor.

Najgorsze dla naszego zdrowia są papiery toaletowe z nadrukami, bowiem zawierają one najwięcej groźnych dla zdrowia barwników. Do popularnych papierów toaletowych dodawane są także preparaty zwiększające wytrzymałość produktu na sucho, kleje i inne szkodliwe substancje. Niebezpieczne dla człowieka okazują się być jednak nie tylko zapachowe i barwione papiery toaletowe, lecz także te bezwonne i zupełnie białe. Pamiętajmy jednak, że barwienie papieru następuje po jego całkowitym wybieleniu, w trakcie którego do papieru przedostają się najgorsze trucizny, zwane dioksynami.

Trująca biel

Czy zastanawiałeś się czemu kartki papieru są tak perfekcyjnie białe, skoro powstają z drewna, a drewno jest nieco innego zabarwienia? Pomimo iż odcienie drewna mogą być różne, w zależności od jego gatunku, to daleko im do czystej bieli papieru, z jakiego korzystamy na co dzień w szkole, uczelni, biurze, a nawet w toalecie! W jaki sposób z drewna można uzyskać tak czystą biel? Otóż okazuje się, że cel ten jest osiągany stosując wybielacze na bazie chloru i dwutlenku chloru. Tego typu procedura wybielania przyczynia się do powstawania produktów ubocznych, jakimi są dioksyny i furany, które gromadzą się także w produkcie końcowym, czyli w papierze. Z wiadomych przyczyn problem przenikania do ludzkiego organizmu dioksyn obecnych w papierze toaletowym dotyczy w większej mierze kobiet niż mężczyzn.

Dioksyny w papierze toaletowym

Dioksyny to potoczne określenie grupy organicznych związków chemicznych, będących pochodnymi oksantrenu. Są one najbardziej trującymi związkami jakie otrzymał w wyniku syntezy człowiek. Niektóre dioksyny są ekstremalnie silnymi truciznami. Związki te powstają w dużych ilościach, między innymi, jako produkt uboczny wybielania papieru. Najbardziej niebezpiecznym związkiem z grupy dioksyn jest 2,3,7,8-TCDD, którego dotyczy większość badań naukowych. Jest on silnie toksyczny nawet w śladowych ilościach. LDO50 to dawka powodująca uśmiercenie połowy grupy osobników poddanych działaniu danej substancji toksycznej. Z oczywistych powodów LDO50 związku 2,3,7,8-TCDD dla ludzi nie może zostać precyzyjnie określone. Dla porównania toksyczności tej dioksyny z toksycznością popularnej nikotyny, dawka LDO50 dioksyny 2,3,7,8-TCDD wynosi 0,07mg/kg masy ciała dla małp, podczas gdy nikotynowa dawka LDO50 dla człowieka do 1000mg/kg, co oznacza, że wymieniona wyżej dioksyna może być w przybliżeniu 15 000 razy bardziej toksyczna od nikotyny! Kliknij w poniższą tabelę aby zobaczyć jak toksyczna jest dioksyna 2,3,7,8-TCDD dla niektórych zwierząt!

Dioksyny

Dioksyny są obecne w środowisku naturalnym w różnych stężeniach i w różnym stopniu przedostają się do ciała człowieka z powietrza, z żywności i poprzez kontakt ze skórą. Posiadają one zdolność do długotrwałego kumulowania się w ludzkim organizmie, co powoduje zaburzenia różnych mechanizmów homeostatycznych, odpowiedzialnych za adaptację organizmu do środowiska. Dioksyny mogą mieć działanie podobne do hormonów, więc zaliczane są do substancji egzogennych zdolnych do wywołania zmian w układzie hormonalnym. Związki te mogą powodować problemy z utrzymaniem ciąży i bezpłodność. Mogą także pokonać barierę krew-łożysko i przenikać do płodu powodując obumarcie zarodka lub wykształcenie się wad rozwojowych. Najbardziej wrażliwy na działanie dioksyn jest układ immunologiczny, a jak wiadomo, obniżenie sprawności tego układu może być przyczyną wielu chorób, takich jak infekcje, nowotwory, torbielowatość jajników, zmiany w mózgu.

Dlaczego akurat papier toaletowy?

Opisana wyżej wysoko toksyczna dioksyna 2,3,7,8-TCDD może być obecna w wybielanym papierze toaletowym, który zgodnie z przeznaczeniem miewa kontakt z miejscami intymnymi i to nawet kilka razy dziennie, przez wiele lat. Jak wiadomo, w okolicach otworów naturalnych, takich jak odbyt czy pochwa, skóra przechodzi w błonę śluzową, co oznacza lepszą przenikalność trucizny do organizmu, a jak już wyjaśniono wyżej, dioksyna kumuluje się w ludzkim ciele.

Jaki papier toaletowy wybrać?

Rozsądnie jest wybierać papiery toaletowe, które nie wyróżniają się piękną bielą, nie są barwione i nie są nasączone substancjami zapachowymi. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak papier toaletowy w 100% biodegradowalny, co daje nam pewność, że nie zawiera on niebezpiecznych substancji, w tym dioksyn, którym daleko do biodegradowalności. Biodegradowalny papier toaletowy to ochrona nie tylko naszego zdrowia, lecz także środowiska naturalnego.

Bibliografia:

Wikipedia – Dioksyny - https://pl.wikipedia.org/wiki/Dioksyny

Klinika Chorób Wewnętrznych, Zawodowych i Toksykologii, Instytut Medycyny Wsi w Lublinie - Dioksyny i furany w środowisku i ich wpływ na organizm

Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu - Wpływ dioksyn na środowisko i organizm człowieka

Risk assessment of 2,3,7,8-TCDD in paper consumer products

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!