Przejdź do treści

Pijesz kawę z papierowych kubków? Przeczytaj, a już nigdy więcej tego nie zrobisz!

Picie gorących napojów serwowanych w papierowych kubkach jest obecnie popularnym trendem. Przykładowe miejsca, w których możemy konsumować takie napoje to stacje paliw, urzędy, uczelnie, galerie handlowe. Ale… czy nie lepiej byłoby wypić kawę, lub herbatę w tradycyjny sposób, a nie z papierowego pojemnika? Naukowcy ostrzegają, iż przeciętny człowiek, sięgający codziennie po trzy zwykłe filiżanki herbaty lub kawy w papierowym kubku, połyka 75 000 maleńkich mikroplastików, które są niewidoczne gołym okiem.
Teaser Media
Image
Papierowe kubki do kawy - Kawa z papierowych kubkach

Picie gorących napojów serwowanych w papierowych kubkach jest obecnie popularnym trendem. Przykładowe miejsca, w których możemy konsumować takie napoje to stacje paliw, urzędy, uczelnie, galerie handlowe. Ale… czy nie lepiej byłoby wypić kawę, lub herbatę w tradycyjny sposób, a nie z papierowego pojemnika?

Naukowcy ostrzegają, iż przeciętny człowiek, sięgający codziennie po trzy zwykłe filiżanki herbaty lub kawy w papierowym kubku, połyka 75 000 maleńkich mikroplastików, które są niewidoczne gołym okiem. Dlaczego tak się dzieje? Powód jest banalnie prosty! Gdyby „papierowy” kubek był wykonany z samego papieru i nie zawierał plastikowych wodoszczelnych osłonek, wówczas żadna ciecz nie utrzymała by się w nim na czas niezbędny do jej wypicia. W ciągu 15 minut potrzebnych do spożycia (gorącej) kawy lub herbaty warstwa mikroplastiku po wewnętrznej stronie kubka ulega degradacji i uwalnia 25 000 mikronów cząstek do gorącego napoju.

Z danych Imarc Group - międzynarodowa firma badająca rynek – wynika, iż w 2019 roku wyprodukowano na całym świecie około 264 miliardów papierowych kubków do spożywania żywności i napojów, takich jak herbata, kawa, czekolada, napoje bezalkoholowe, zupy i nie tylko. Z informacji uzyskanych od znawców naszych konsumenckich przyzwyczajeń wynika, iż napięty grafik i gorączkowe tempo życia codziennego zmuszają nas do korzystania z papierowych kubków, a popyt na nie jest dodatkowo stymulowany przez rosnący trend usług na wynos i gotowej do spożycia żywności na całym świecie. Kolejnym atutem jednorazowych kubków jest to, iż nie wymagają one mycia i można je zwyczajnie wyrzucić po użyciu.

Badacze z Indyjskiego Instytutu Technologii IIT Kharagpur biją na alarm! Przekonują, że spożywane wraz z gorącymi napojami mikroplastiki działają jako nośniki zanieczyszczeń, takich jak jony, toksyczne metale ciężkie, takie jak pallad, chrom i kadm, a także związki organiczne, które są hydrofobowe (odpychają wodę) i mogą przedostać się do królestwa zwierząt. Zdaniem głównej autorki badań – Dr. Sudha Goel - w przypadku regularnego spożywania konsekwencje zdrowotne z czasem mogą okazać się poważne.

Zespół naukowców wlał ultra-czystą wodę o temperaturze 85-90 stopni Celsjusza do popularnych jednorazowych papierowych kubków. Po upływie 15 minut woda z kubków została poddana analizie za pomocą mikroskopu fluorescencyjnego pod kątem obecności toksycznych dla naszego organizmu mikroplastików (źródło 1). Wewnętrzne osłonki kubków, wykonane z tworzywa sztucznego, zostały oddzielnie zbadane pod kątem zmian właściwości fizycznych, chemicznych i mechanicznych.

Wyniki badań wprawiają w osłupienie! Dr. Sudha Goel wypowiedziała się na ich temat w następujący sposób:

Za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego byliśmy w stanie potwierdzić uwalnianie się do wody mikroplastików, a także cząstek o rozmiarach submikronowych. Jednorazowy papierowy kubek - wystawiony na działanie gorącej cieczy przez 15 minut - zawiera około 10,2 miliarda takich submikronowych cząstek

Stosując chromatografię jonową, badacze potwierdzili przenikanie jonów do wody z papierowych kubków, dowodząc tym samym, że mikroplastiki mogą być uwalniane do gorących napojów.

Jak mówi Sudha, najbardziej niepokojące jest to, że analiza plastikowych warstw ochronnych wykazała obecność metali ciężkich!

Badanie to pokazuje, że przed kolejną promocją zamienników dla produktów stwarzających zagrożenie biologiczne i zanieczyszczeń środowiska należy dokładnie przemyśleć sprawę. Szybko wymieniliśmy plastikowe kubki i szklanki na jednorazowe papierowe kubki i jak widać, problem zagrażającego zdrowiu plastiku wcale nie został rozwiązany.

Badanie ma zostać opublikowane w lutym 2021 r. w Journal of Hazardous Materials, ale jest już dostępne w Internecie (źródło 2).

Zdaniem autorów badań powód stosowania kubków papierowych wynika z trudności znalezienia odpowiedniego zamiennika tego materiału, zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach biurowych, w których kubki papierowe pasują do wszechobecnych automatów do kawy. Firmy, które udostępniają i konserwują automaty z gorącymi napojami zdecydowanie stwarzają ogromną presję aby toksyczne kubki nie wyszły z obiegu!

Bibliografia:

1 – Edex Live - IIT Kharagpur researches discover microplastic contamination in paper cups, say it's harmful to drink tea in it; 2 – Science Direct - Microplastics and other harmful substances released from disposable paper cups into hot water.
Komentarze
Udziel odpowiedzi na proste pytanie
Ten mechanizm ma sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteś botem
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!