Przejdź do treści

Rakotwórcze wnętrza samochodów

Większość z nas dobrze zna ten charakterystyczny zapach nowego auta, a sporo osób wręcz go uwielbia! Niestety, prawda jest taka, że ten zapach wywodzi się z toksycznych substancji zawartych w elementach wyposażenia wnętrza samochodu, których opary ulatniają się i docierają do naszych nosów, a przez nie do płuc i do całego organizmu, gdzie potrafią się latami gromadzić i wywoływać potworne szkody
Teaser Media
Image
Rakotwórcze wnętrza aut

Zdaniem specjalistów, wnętrza niektórych samochodów są bardzo toksyczne dla ludzi. Najwięcej szkód zdrowotnych mogą nam one wyrządzać gdy auto jest nowe, a także latem, gdy w efekcie oddziaływania światła słonecznego plastikowe elementy rozgrzewają się do wysokich temperatur.

Ten zapach nowego auta

Większość z nas dobrze zna ten charakterystyczny zapach nowego auta, a sporo osób wręcz go uwielbia! Niestety, prawda jest taka, że ten zapach wywodzi się z toksycznych substancji zawartych w elementach wyposażenia wnętrza samochodu, których opary ulatniają się i docierają do naszych nosów, a przez nie do płuc i do całego organizmu, gdzie potrafią się latami gromadzić i wywoływać potworne szkody. W samochodowych kabinach przeważnie mieści się naprawdę sporo toksycznych chemikaliów, a z większości z nich do wnętrza auta ulatniają się tak zwane lotne związki organiczne (LZO). Proces ten nosi nieco podejrzanie i nieciekawie brzmiącą nazwę. Choć niektóre z tych lotnych związków organicznych są dla nas zupełnie bezwonne (co nie oznacza wcale, że są one mniej toksyczne) zjawisko to jest zwane "odgazowywaniem", a w związku z nim powstaje klasyczny zapach nowego auta.

Zapach nowego auta
Pomimo, iż w efekcie odgazowywania, ilość organicznych związków lotnych obecnych w kabinach aut z czasem stopniowo się zmniejsza, to niestety LZO nie da się w żaden sposób kompletnie wyeliminować. Toksyczne są dla nas również starsze wnętrza aut, szczególnie dlatego, że dawniej producenci stosowali o wiele więcej PCV do produkcji elementów wyposażenia kabin samochodowych niż robią to obecnie. Toksyczny koktajl we wnętrzach samochodów pochodzi z rozpuszczalników, klejów, smarów, środków zmniejszających palność, tworzyw sztucznych i innych materiałów. Podczas gdy naukowcy twierdzą, że we wnętrzu każdego nowego auta można znaleźć około 275 substancji chemicznych, stężenie około 50 z nich wykazuje przeciętnie dość niepokojące wartości. Do najbardziej znanych z toksyn znalezionych przez badaczy jakości powietrza należą w tym przypadku ftalany, polichlorek winylu (PVC), metale ciężkie, benzen, metylobenzen (toluen), brom i formaldehyd. Benzen jest dobrze znanym czynnikiem rakotwórczym, a formaldehyd został sklasyfikowany jako prawdopodobny czynnik rakotwórczy dla ludzi przez Agencję Ochrony Środowiska. Niektóre z tych lotnych chemikaliów, takich jak właśnie etylobenzen i formaldehyd, można znaleźć także w farbach i klejach, a zgodnie z oświadczeniem Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska ich wdychanie może powodować - nawet poważne - problemy ze zdrowiem, takie jak zawroty i silne bóle głowy, problemy z wątrobą, tarczycą, jajnikami, układem nerwowym, nerkami i krwią, alergie, a nawet choroby nowotworowe, szczególnie gdy toksyczne cząsteczki są inhalowane w dużych ilościach lub przez wystarczająco długi okres czasu. To właśnie długoterminowość ma tutaj kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia.
PodsumowanieElementy znajdujące się we wnętrzach samochodów zawierają w swoim składzie chemicznym szkodliwe dla ludzi substancje. Te związki chemiczne, szczególnie pod wpływem wysokich temperatur, ulatniają się do wnętrza aut i powodują poważne problemy ze zdrowiem.

Naukowcy potwierdzają: wnętrza aut są toksyczne i powodują raka

Historia toksycznych wnętrz samochodów ciągnie się już od bardzo dawna. W odpowiedzi na skargi dotyczące "syndromu chorego samochodu" składane przez nowych właścicieli miniwanów w 2003 r., Japoński Instytut Zdrowia Publicznego w Osace stwierdził, że lotne związki organiczne w niektórych miniwanach przekraczały 35-krotność japońskiego limitu! Na temat szkodliwości wnętrz aut dla naszego zdrowia przeprowadzono od tamtej pory bardzo wiele badań naukowych. Jeden z tego typu eksperymentów został zrealizowany w roku 2012 przez organizację non-profit noszącą nazwę The Ecology Center.

Jeff Gearthart - Dyrektor organizacji non-profit The Ecology Center
Jeff Gearhart z The Ecology Center wypowiada się następująco: „W pojazdach ze skórzanymi fotelami, które często mają bardzo silny zapach nowego samochodu udało nam się znaleźć bardzo duże ilości winylu". Podczas gdy w autach z tak zwaną skórzaną tapicerką przednie fotele są zwykle odziane w prawdziwą skórę, w większości przypadków boki foteli, a także tylne siedzenia są wykonane z taniego winylu. Konsumenci zazwyczaj nie mogą tego stwierdzić, gdyż przemysł winylowy wykonał świetną robotę, sprawiając, że produkt końcowy wygląda dokładnie tak jak prawdziwa skóra. Winyl to jeden z najgorszych rodzajów tworzyw sztucznych. Od dawna wiadomo, że może powodować problemy z płodnością i nowotwory. Zdaniem badaczy substancje chemiczne ulatniające się z elementów wyposażenia wnętrza samochodu mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Ponieważ przeciętny Polak spędza w aucie ponad 3 lata całego swojego życia, toksyczne działanie chemikaliów ulatniających się w pojazdach staje się dla nas głównym źródłem potencjalnego zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach.

Toksyczne wnętrza samochodów: wyniki badań toksyczności
Centrum Ekologii w An Arbor w stanie Michigan postanowiło przebadać ponad 200 nowych samochodów z 2011 i 2012 roku pod względem obecności w ich wnętrzach toksycznych i niebezpiecznych dla zdrowia chemikaliów. Najbardziej trującym autem okazał się być Mitsubishi Outlander Sport 2011, w którego wnętrzu znaleziono największą ilość szkodliwych substancji. Zaraz za nim w rankingu znalazły się Chrysler 200 S.C 2011, Kia Soul 2011 oraz Nissan Versa 2011. Najbardziej przyjazne dla zdrowia spośród wszystkich badanych aut uznane zostały Honda Civic 2012, Toyota Prius 2011 oraz Honda CR-Z 2011.
PodsumowanieWyniki wielu badań naukowych przeprowadzonych pod kątem toksyczności wnętrz aut, jasno wykazały obecność w nich toksycznych i rakotwórczych substancji. Szczególnie narażone na ich szkodliwe działanie są osoby regularnie spędzające dużo czasu w swoich autach.
Bibliografia:BBC – Is new-car smell bad for Your health? How Stuff Works - Is 'new car smell' toxic?
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!