Rakotwórcze wnętrza samochodów
Większość z nas dobrze zna ten charakterystyczny zapach nowego auta, a sporo osób wręcz go uwielbia! Niestety, prawda jest taka, że ten zapach wywodzi się z toksycznych substancji zawartych w elementach wyposażenia wnętrza samochodu, których opary ulatniają się i docierają do naszych nosów, a przez nie do płuc i do całego organizmu, gdzie potrafią się latami gromadzić i wywoływać potworne szkody
Zdaniem specjalistów, wnętrza niektórych samochodów są bardzo toksyczne dla ludzi. Najwięcej szkód zdrowotnych mogą nam one wyrządzać gdy auto jest nowe, a także latem, gdy w efekcie oddziaływania światła słonecznego plastikowe elementy rozgrzewają się do wysokich temperatur.
Ten zapach nowego auta
Większość z nas dobrze zna ten charakterystyczny zapach nowego auta, a sporo osób wręcz go uwielbia! Niestety, prawda jest taka, że ten zapach wywodzi się z toksycznych substancji zawartych w elementach wyposażenia wnętrza samochodu, których opary ulatniają się i docierają do naszych nosów, a przez nie do płuc i do całego organizmu, gdzie potrafią się latami gromadzić i wywoływać potworne szkody. W samochodowych kabinach przeważnie mieści się naprawdę sporo toksycznych chemikaliów, a z większości z nich do wnętrza auta ulatniają się tak zwane lotne związki organiczne (LZO). Proces ten nosi nieco podejrzanie i nieciekawie brzmiącą nazwę. Choć niektóre z tych lotnych związków organicznych są dla nas zupełnie bezwonne (co nie oznacza wcale, że są one mniej toksyczne) zjawisko to jest zwane "odgazowywaniem", a w związku z nim powstaje klasyczny zapach nowego auta.PodsumowanieElementy znajdujące się we wnętrzach samochodów zawierają w swoim składzie chemicznym szkodliwe dla ludzi substancje. Te związki chemiczne, szczególnie pod wpływem wysokich temperatur, ulatniają się do wnętrza aut i powodują poważne problemy ze zdrowiem.
Naukowcy potwierdzają: wnętrza aut są toksyczne i powodują raka
Historia toksycznych wnętrz samochodów ciągnie się już od bardzo dawna. W odpowiedzi na skargi dotyczące "syndromu chorego samochodu" składane przez nowych właścicieli miniwanów w 2003 r., Japoński Instytut Zdrowia Publicznego w Osace stwierdził, że lotne związki organiczne w niektórych miniwanach przekraczały 35-krotność japońskiego limitu! Na temat szkodliwości wnętrz aut dla naszego zdrowia przeprowadzono od tamtej pory bardzo wiele badań naukowych. Jeden z tego typu eksperymentów został zrealizowany w roku 2012 przez organizację non-profit noszącą nazwę The Ecology Center.PodsumowanieWyniki wielu badań naukowych przeprowadzonych pod kątem toksyczności wnętrz aut, jasno wykazały obecność w nich toksycznych i rakotwórczych substancji. Szczególnie narażone na ich szkodliwe działanie są osoby regularnie spędzające dużo czasu w swoich autach.
Bibliografia:BBC – Is new-car smell bad for Your health?
How Stuff Works - Is 'new car smell' toxic?Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!