Rakotwórcze kosmetyki w polskich drogeriach! Inspekcja sanitarna interweniuje

Pomimo obecności rakotwórczej substancji w ich składzie, popularne kosmetyki były bezkarnie sprzedawane w sklepach drogeryjnych na terenie całej Polski. Trwa postępowanie wyjaśniające u dystrybutora, który wprowadził produkty do obrotu w kraju. Procedura ta jest objęta ścisłym nadzorem Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.

Pomimo obecności rakotwórczej substancji w ich składzie, popularne kosmetyki były bezkarnie sprzedawane w sklepach drogeryjnych na terenie całej Polski. Trwa postępowanie wyjaśniające u dystrybutora, który wprowadził produkty do obrotu w kraju. Procedura ta jest objęta ścisłym nadzorem Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie. Interpelację poselską w sprawie kosmetyków z rakotwórczym formaldehydem złożyła w czerwcu br. posłanka PO Agnieszka Pomaska. W piśmie skierowanym do ministra zdrowia zażądała wyjaśnień, dlaczego kosmetyki z rakotwórczym formaldehydem, który obecnie znajduje się na oficjalnej liście substancji zakazanych w produktach kosmetycznych, nadal są dostępne na polskim rynku. Zakaz stosowania formaldehydu w produktach kosmetycznych obowiązuje w naszym kraju od 12 czerwca 2019 r. i był to ostateczny możliwy termin wycofania z obrotu produktów kosmetycznych zawierających ten niebezpieczny składnik. Konkretnie w interpelacji o której mowa wskazana została odżywka „Nail Tek”, dystrybuowana przez firmę AI Polska. Kosmetyk sprzedawany był w sieci sklepów Super-Pharm. Posłanka podkreślała, że informowała wcześniej o sprawie Głównego Inspektora Sanitarnego oraz sieć Super-Pharm.

Rakotwórcze kosmetyki!

 

Tym razem całej tej procedurze udało się nadać szybki bieg. W odpowiedzi na interpelację, Ministerstwo Zdrowia wydało polecenie natychmiastowego wycofania z obrotu niebezpiecznego dla zdrowia produktu „Nail Tek”. Polski dystrybutor ma dostarczyć listę odbiorców toksycznego wyrobu. Za rozprowadzanie w Polsce kosmetyków z zakazanym składnikiem przedsiębiorcom grożą bardzo wysokie sankcje karne. W odpowiedzi MZ czytamy (źródło 1):

W odniesieniu do wskazanego w interpelacji produktu - odżywka do paznokci Nail Tek, trwa postępowanie wyjaśniające prowadzone przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Warszawie. W wyniku postępowania, w trzech wskazanych sklepach łącznie zabezpieczono 24 sztuki odżywek Nail Tek z deklarowaną w składzie podanym na opakowaniu zawartością formaldehydu (...)"

Formaldehyd

Formaldehyd to bezbarwny, silnie pachnący gaz stosowany w przemyśle do produkcji materiałów budowlanych i popularnych artykułów gospodarstwa domowego. Jest dodawany do produktów z prasowanego drewna, takich jak płyta wiórowa, sklejka i płyta pilśniowa; kleje i spoiwa; tkaniny do prasowania trwałego; powłoki produktów papierniczych i niektóre materiały izolacyjne. Jest również używany do produkcji innych chemikaliów. Formaldehyd jest dodawany do niektórych wysoko przetworzonych produktów spożywczych, środków antyseptycznych, leków i kosmetyków. Formaldehyd występuje również naturalnie w środowisku. Ludzie i większość innych żywych organizmów wytwarzają niewielkie ilości formaldehydu w ramach normalnych procesów metabolicznych. Po rozpuszczeniu w wodzie formaldehyd przechodzi w tak zwaną formalinę. Stosuje się ją powszechnie jako przemysłowy środek dezynfekujący oraz jako środek do konserwacji zwłok w domach pogrzebowych i laboratoriach medycznych.

Czy ekspozycja na formaldehyd może być przyczyną raka?

Wiele badań epidemiologicznych potwierdza związek zachodzący pomiędzy ekspozycją na formaldehyd w miejscu pracy, a zwiększoną zachorowalnością na raka nosogardzieli (górnej części gardła). Badania te dotyczyły nie tylko pracowników mających styczność z żywicami formaldehydowymi, ale także osób zajmujących się balsamowaniem zwłok. Badania osób narażonych na formaldehyd w miejscu pracy wykazały możliwy związek z rakiem zatok przynosowych. Kilka badań wykazało, że osoby balsamujące i lekarze używający formaldehydu mają podwyższone ryzyko rozwoju białaczki, zwłaszcza jej odmiany szpikowej. Jedno z badań wykazało podwyższony poziom zmian chromosomowych we wczesnych białych krwinkach w szpiku kostnym u osób zawodowo narażonych na działanie formaldehydu. Odkrycie to potwierdza możliwy związek między ekspozycją na formaldehyd a białaczką (źródło 2). Na podstawie zwiększonego ryzyka raka jamy nosowo-gardłowej i białaczki, Międzynarodowa Agencja badań nad rakiem potwierdza, że formaldehyd jest rakotwórczy dla ludzi. Agencja Ochrony Środowiska (EPA) sklasyfikowała formaldehyd jako czynnik prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi. Naukowcy z National Cancer Institute doszli do wniosku, że ekspozycja na formaldehyd może powodować u ludzi białaczkę, zwłaszcza białaczkę szpikową.

Bibliografia: 1 - Interia Biznes - Kosmetyki z rakotwórczym formaldehydem sprzedawane w Polsce! Inspekcja sanitarna interweniuje; 2 - American Cancer Society - Formaldehyde.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!