Najnowsze badania: słodzone napoje dosłownie zabijają!
Co do negatywnego wpływu cukru na nasze zdrowie nie ma już żadnych wątpliwości, gdyż przez ostatnie kilka dekad wiele na ten temat mówiono i pisano. Przeprowadzone zostały liczne badania naukowe, które już dawno temu wykazały ścisły związek pomiędzy regularnym spożywaniem cukru, pochodzącego głównie ze słodzonych napojów, a otyłością i różnymi przewlekłymi chorobami. O szkodliwości słodzonych napojów, w tym popularnych napojów gazowanych, pisaliśmy już kilka lat temu w artykule pod tytułem Napoje gazowane niebezpieczne dla zdrowia Popularne napoje gazowane, ze względu na wysoką zawartość rafinowanego cukru, są jednymi z głównych przyczyn cukrzycy, otyłości i problemów z układem krążeniowym.
Badanie z 2014 roku, którego wyniki opublikowano w JAMA Internal Medicine ujawniło, że osoby, które codziennie spożywały o 25% więcej kalorii w postaci dodawanego do jadłospisu cukru, ponad dwa razy częściej umierały na choroby układu krążeniowego, niż te, których dieta zawierała mniej niż 10% dodawanego cukru. Raport opublikowany przez Uniwersytet Harvarda w 2013 r. ujawnił, że około 180 000 zgonów związanych z otyłością na całym świecie wiązało się z częstym spożywaniem słodkich napojów, głównie popularnych napojów gazowanych.
Jednak, jak dotąd, żadne wyniki badań nie wykazały bezpośredniego związku pomiędzy regularnym spożywaniem dużych ilości cukru, a przedwczesną śmiercią.
Wyniki najnowszych badań: słodkie napoje dosłownie zabijają!
Pod kierunkiem Dr. Welsh, naukowcy z Uniwersytetu Emory w Atlancie przeprowadzili trwające ponad 6 lat badania nad osobami w wieku powyżej 45 lat. Badacze dokładnie przeanalizowali nawyki żywieniowe i stan zdrowia prawie 18 000 uczestników eksperymentu. Celem badań było jednoznaczne ustalenie czy dodawane do napojów gazowanych cukry zwiększają ryzyko przedwczesnego zgonu, a jeśli tak, to czy ma to także miejsce w przypadku spożywania słodkich pokarmów. W trakcie badań oszacowano ryzyko związane z trunkami takimi jak popularne napoje gazowane, napoje lekko słodzone oraz soki owocowe. Wzięto pod uwagę żywność taką jak desery, słodzone produkty śniadaniowe, słodycze, a także produkty, do których dodano słodziki takie jak cukry lub syropy. Nie jest jednak jasne czy do eksperymentu naukowcy zaliczyli także dietetyczne napoje gazowane, zawierające substancje słodzące, które w rzeczywistości mogą być bardziej szkodliwe od białego cukru. Naukowcy z Uniwersytetu Emory doszli do zaskakującego wniosku. Otóż okazało się, że osoby, które wypijają co najmniej dwie puszki napojów gazowanych dziennie są dwa razy bardziej narażone - niż pozostali - na przedwczesną śmierć z powodu chorób serca lub innych dolegliwości zdrowotnych. Zdaniem naukowców, nie tylko popularne napoje gazowane stwarzają takie zagrożenie, gdyż ryzyko zwiększa się dokładnie o tyle samo w przypadku spożywania codziennie trzech szklanek słodzonego soku owocowego! Zatem wcale nie chodzi o rodzaj spożywanego napoju, lecz o zawartą w nim ilość cukru! Im większa dzienna dawka cukru w wypijanych przez uczestników napojach, tym większe okazało się być ryzyko przedwczesnego zgonu. Efekt ten jednoznacznie stwierdzono i udokumentowano, po uwzględnieniu kilku istotnych czynników, w tym dochód, rasę, ogólny stan zdrowia, ciśnienie tętnicze, wykształcenie, masę ciała, historię palenia i aktywność fizyczną uczestników, a także po ewentualnym ustaleniu ich przyczyny śmierci. Naukowcy nie zauważyli aż tak tragicznych skutków ubocznych w przypadku spożywania bogatych w cukier pokarmów, co oznacza, że wysoki wzrost ryzyka przedwczesnej śmierci może być najprawdopodobniej spowodowany sposobem w jaki wchłania się do organizmu zawarty w słodzonych napojach cukier. Podczas gdy uwalnianie się cukru z posiłków jest znacznie spowolnione w skutek obecności w nich błonnika, białek i tłuszczy, to takiej przeszkody nie ma w przypadku napojów słodzonych, z których cukier przedostaje się do organizmu w bardzo szybkim tempie. Słodkie napoje stanowią istną bombę cukrową, z którą organizm musi sobie radzić w bardzo szybkim tempie.
Co takiego dzieje się w organizmie po wypiciu słodkiego trunku?
Czy któryś z czytelników zastanawiał się kiedykolwiek, co się dzieje w ludzkim organizmie po wypiciu słodzonego napoju? Spożycie takiego trunku powoduje szybki wzrost stężenia glukozy we krwi, co dla organizmu wiąże się z dużym obciążeniem i stresem. Po wypiciu słodzonego trunku obciążana jest głównie trzustka, która zmuszona jest do produkowania dużych ilości insuliny w celu obniżenia zwiększonego stężenia glukozy we krwi. Może to czasami doprowadzać nawet do hipoglikemii i poważnych zaburzeń rytmu serca, a także do omdleń i innych groźniejszych zdarzeń.
Z czasem, w przypadku regularnego konsumowania dużych ilości cukru – także z pokarmów, komórki stają się odporne na glukozę lub trzustka zaczyna nawalać. Rozwija się cukrzyca lub inne groźne choroby. Cukrzyca typu II jest uznawana za równoważnik choroby niedokrwiennej serca. Na podstawie badań naukowych przeprowadzonych już w latach 90' ubiegłego wieku stwierdzono, że prawdopodobieństwo przedwczesnego zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych u cukrzyków jest porównywalne z tym, jakie występuje u osób z chorobą wieńcową serca po przebytym zawale, lecz niechorujących na cukrzycę. Bibliografia: Daily Mail UK - Two sodas a day DOUBLE the risk of heart disease, study warns (21/03/2018)