Szkodliwe preparaty do opalania! Unikaj tych składników!
Dane statystyczne dotyczące ilości przypadków raka skóry na całym świecie mogą wprawiać w osłupienie. Przykładowo w samych USA rak skóry diagnozowany jest co roku u około 3 milionów osób. W ostatnim czasie wśród globalnej populacji białej nieustannie wzrasta zachorowalność na różnego rodzaju nowotwory skóry, w tym na czerniaka złośliwego
Dane statystyczne dotyczące ilości przypadków raka skóry na całym świecie mogą wprawiać w osłupienie. Przykładowo w samych USA rak skóry diagnozowany jest co roku u około 3 milionów osób. W ostatnim czasie wśród globalnej populacji białej nieustannie wzrasta zachorowalność na różnego rodzaju nowotwory skóry, w tym na czerniaka złośliwego. Co roku rozpoznawany jest on u niemalże 3 tysięcy Polaków, natomiast nowotwory niemelanocytowe wykrywane są w Polsce u 40-50 tysięcy pacjentów rocznie! (źródło 1).
PodsumowanieDane statystyczne dotyczące zachorowalności na raka skóry są przerażające! Z roku na rok na całym świecie lekarze rozpoznają coraz więcej przypadków raka skóry! Największe zagrożenie stanowi dla nas intensywna ekspozycja na słoneczne promieniowanie UV.
Preparaty przeciwsłoneczne z filtrem UV
Słuchając zaleceń lekarzy dermatologów, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszej skóry w sezonie letnim powszechnie stosujemy preparaty z filtrem UV, szczególnie wówczas, gdy zamierzamy eksponować znaczną część naszego ciała na działanie promieni słonecznych. Wysmarowani naszym ulubionym produktem przeciwsłonecznym czujemy się bezpieczni, ale czy naprawdę nic już nam wówczas nie grozi? Tak przynajmniej uważano do tej pory!PodsumowanieW celu ograniczenia ryzyka zachorowania na raka skóry, lekarze dermatolodzy powszechnie zalecają stosowanie preparatów przeciwsłonecznych z filtrem UV.
Z deszczu pod rynnę?
Dostępne w sklepach popularne preparaty przeciwsłoneczne z filtrem UV mogą cechować się niekiedy dość złożonym składem. Reklamy tych produktów w mediach dają nam poczucie bezpieczeństwa i umacniają naszą wiarę w to, że intensywne opalanie się będzie już całkiem bezpieczne dla naszej delikatnej skóry. W sezonie letnim produkty z filtrem UV sprzedają się w Polsce jak świeże bułeczki!PodsumowanieWyniki badań przeprowadzonych nad popularnymi preparatami mającymi chronić naszą skórę przed promieniowaniem UV jasno dowodzą, że niektóre substancje, których działania ubocznego na ludzki organizm dotychczas w żaden sposób nie udokumentowano, obficie wchłaniają się przez skórę do naszego krwiobiegu. Jaki to może mieć efekt na naszym zdrowiu? Aby uzyskać precyzyjną odpowiedź na to pytanie konieczną są dalsze badania nad poszczególnymi substancjami.
Stosuj filtry, ale koniecznie sprawdzaj ich skład!
Wobec potencjalnego zagrożenia promieniowaniem UV, eksponując nasze ciała na ich działanie, filtry słoneczne należy jak najbardziej stosować. Niemniej jednak, warto brać pod lupę ich skład i wybierać te z najmniejszą liczbą składników, o których mało wiemy. Zdaniem FDA popularne filtry przeciwsłoneczne z dodatkiem kwasu paraaminobenzoesowego - jest on powiązany z możliwymi reakcjami alergicznymi - oraz z salicylanem trolaminy (możliwe krwawienia jako efekt uboczny) nie mogą być już uznawane za bezpieczne i skuteczne! Substancje te mogą z czasem gromadzić się w organizmach żywych, zarówno u ludzi na wakacjach, jak i u stworzeń wodnych. Znaczne dawki toksycznej chemii uwalniają się do wody przykładowo wówczas, gdy dziesiątki tysięcy ludzi noszących na sobie preparaty przeciwsłoneczne zanurza się w oceanie.PodsumowanieNiektóre składniki popularnych preparatów z filtrem UV mogą być szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i dla organizmów żyjących w wodzie. Produkty przeciwsłoneczne, które je zawierają, nie są już uznawane przez Amerykańską Agencję ds. żywności i leków za bezpieczne i skuteczne.
Bibliografia:1 – Nauka w Polsce – Dermatolog: rośnie zachorowalność na nowotwory skóry, w tym czerniaka złośliwego;
2 – Jama Network – Effect of Sunscreen Application Under Maximal Use Conditions on Plasma Concentration of Sunscreen Active Ingredients;
3 – US National Library od Medicine – Impact of inorganic UV filters contained in sunscreen products on tropical stony corals (Acropora spp.).Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!