Ten napój niszczy mózg i powoduje demencję - Potwierdzają to badania. To nie jest alkohol!

Jaki napój najbardziej przyśpiesza procesy degeneracyjne zachodzące w naszych mózgach i związane z wiekiem? Otóż, naukowcy mają na to pytanie odpowiedź, która dla niejednego z nas może brzmieć szokująco. Choć zapewne znajdą się też tacy, którzy zwątpią w słuszność tej hipotezy, należy podkreślić, iż została ona potwierdzona kilkoma badaniami.

Od dekad wiadomo, że stan naszego zdrowia w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób na co dzień się odżywiamy. Jak się okazuje, na kondycję ciała i umysłu wpływają nie tylko pokarmy wchodzące w skład naszych posiłków, ale także napoje, które regularnie goszczą na naszych stołach.

Większość ludzi uważa, że starzenie się organizmu polega na powstawaniu nowych zmarszczek na twarzy, siwieniu włosów i ogólnie słabszej kondycji fizycznej. W rzeczywistości jednak, naturalne procesy degeneracyjne ludzkiego organizmu zachodzą głównie w narządach wewnętrznych, w tym także w mózgu. Coraz więcej badań potwierdza, że dieta ma na te procesy niebagatelny wpływ. Jak się bowiem okazuje, odpowiedni sposób odżywiania się może znacząco spowolnić starzenie się naszego ciała i umysłu, zachowując je w dobrej kondycji przez długie lata, nawet do późnej starości!

Te napoje niszczą mózg

Jakie napoje najbardziej niszczą mózg?

Jaki napój najbardziej przyśpiesza procesy degeneracyjne zachodzące w naszych mózgach i związane z wiekiem? Otóż, naukowcy mają na to pytanie odpowiedź, która dla niejednego z nas może brzmieć szokująco. Choć zapewne znajdą się też tacy, którzy zwątpią w słuszność tej hipotezy, należy podkreślić, iż została ona potwierdzona kilkoma badaniami.

Badanie opublikowane na łamach periodyku „Alzheimer's & Dementia” wykazało, iż wśród grupy liczącej ponad 4000 osób dorosłych w wieku powyżej 30 lat, spożywanie napojów słodzonych cukrem, takich jak przykładowo popularne napoje gazowane, przyśpieszało naturalne procesy degeneracyjne zachodzące w mózgu i związane ze starzeniem się tego narządu. W szczególności badacze dowiedli, że osoby codziennie sięgające po napoje słodzone cukrem, miały wyraźniejsze wskaźniki starzenia się mózgu, niż ludzie, którzy takie napoje pili sporadycznie, lub w ogóle z nich rezygnowali. Mózg członków pierwszej grupy starzał się o niemalże 6 lat prędzej, jeśli chodzi o kwestie związane z zapamiętywaniem. U badanych, którzy wypijali więcej niż dwa napoje słodzone dziennie, ta różnica wynosiła aż 11 lat (źródło 1)!

Nie tylko napoje słodzone cukrem!

Jak można wnioskować z informacji przedstawionych powyżej, częste sięganie po napoje słodzone może silnie upośledzać nasze funkcje poznawcze. Czy zatem warto niszczyć sobie zdrowie dla ulotnych, słodkich doznań smakowych? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy czytelnikowi!

W świetle smutnych wieści dla wielbicieli popularnych napojów gazowanych, spontanicznie nasuwa się pytanie, czy trunki zawierające sztuczne słodziki są mniej szkodliwe. Jak się okazuje, dewastacyjny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy mają nie tylko napoje gazowane słodzone cukrem, ale też te, w których cukier zastępują syntetyczne słodziki. Badanie z 2017 roku, którego wyniki opublikowano na łamach periodyku American Heart Association, wykazało, że spożywanie sztucznie słodzonych napojów wiąże się z wyższym ryzykiem udaru mózgu i demencji (źródło 2). A więc… z deszczu pod rynnę! Jednak, należy mieć na uwadze fakt, iż nie wszystkie syntetyczne słodziki są szkodliwe dla zdrowia.

Co jeść aby mózg był w optymalnej formie?

Pomimo, iż nadmiar glukozy we krwi szkodzi zdrowiu, aby mógł prawidłowo funkcjonować, ludzki mózg potrzebuje tego składnika diety. Jak się okazuje, aby dostarczać mózgowi glukozy, wcale nie musimy spożywać cukru, gdyż nasz organizm pozyskuje glukozę z węglowodanów. Aby w zdrowy sposób dokarmiać mózg, bez objadania się słodkościami, zalecane jest spożywanie cukrów złożonych, pochodzących głównie z pełnoziarnistych produktów spożywczych. Ale to nie wszystko! Posiłki powinny być bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, silne antyoksydanty i minerały, takie jak magnez.

Osobom pragnącym utrzymać dobrą kondycję mózgu aż do później starości, zaleca się częste spożywanie następujących pokarmów:

  • zbożowe produkty pełnoziarniste;
  • pestki dyni;
  • orzechy włoskie;
  • wolnożyjące tłuste ryby morskie (halibut, łosoś, makrela, sardynka, szprot, śledź);
  • borówki amerykańskie.

Jeśli lubisz słodkości, mamy dla Ciebie świetną wiadomość! Ludzki mózg uwielbia czarną czekoladę. Nie żałuj sobie jej, jeśli zależy Ci na optymalnej wydajności intelektualnej, ale jednocześnie postaraj się unikać zarówno napojów słodzonych, jak i innych produktów zawierających sacharozę, czyli mówiąc potocznie – cukier!

Bibliografia:

1 - The New Yotk Times - Sugary Drinks Tied to Accelerated Brain Aging;

2 - Eurek Alert - Diet drinks and possible association with stroke and dementia.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!