Rehabilitacja we własnym domu. Czy to jest możliwe?

Domowa rehabilitacja to niezwykle istotny aspekt, o którym należy pamiętać. Tyczy się to zarówno osób, które wracają do pełnej sprawności po przebytej kontuzji, jak i seniorów wymagających wdrażana ćwiczeń aktywizujących mięśnie.

W takim przypadku pojawia się pytanie, jaki sprzęt fitness rehabilitacyjny będzie najlepszym rozwiązaniem? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.     
 

  • Sprzęt rehabilitacyjny — regularne ćwiczenia w domowym zaciszu
  • Sprzęty rehabilitacyjne do ćwiczeń fitness
Sprzęt fitness rehabilitacyjny

Sprzęt rehabilitacyjny — regularne ćwiczenia w domowym zaciszu

Nawet jeśli w końcu uczestniczymy w rehabilitacji pod okiem fizjoterapeuty, nie oznacza to, że możemy zaniedbać ćwiczeń podczas pobytu w domu. Wielu pacjentów potrzebuje pomocy w życiu codziennym i musi kontynuować proces rehabilitacyjny w zaciszu domowym. Przecież osłabienie mięśni szkieletowych, to coś, z czym często się muszą zmagać ofiary urazów i kontuzji, zwłaszcza po dłuższej hospitalizacji.       
Nie da się ukryć, że tylko podjęcie rehabilitacji zaraz po wstępnym zaleczeniu urazu lub przebytym zabiegu medycznym może doprowadzić ciało do pełni formy. Wykonywanie zalecanych zestawów ćwiczeń wzmocni z pewnością strukturę kręgosłupa czy ruchliwość i wytrzymałość kończyn. Samodzielna rehabilitacja staje się więc kluczem do sukcesu, wspomagającym sesje z terapeutą, a pomocne są w tym niektóre sprzęty do ćwiczeń rehabilitacyjnych.        
 

Sprzęty rehabilitacyjne do ćwiczeń fitness

Zacząć tutaj wypada od klasyki — piłki gimnastycznej. Ćwiczenia z jej wykorzystaniem pozwalają na zwiększenie motoryczności, rozgrzewają też mięśnie i stawy, a dodatkowo wpływają pozytywnie na ruchliwość kończyn. Generalnie korzystają wszystkie partie ciała.      
Nie ma też większego problemu, by dzisiaj zamówić sobie bardziej profesjonalny sprzęt fitness do rehabilitacji w domu, aby polepszyć swój stan zdrowia. Przykładem są rowery stacjonarne. Jest to sprzęt wyjątkowo bezpieczny i nie ma tutaj mowy o groźbie upadku. Pedałowanie w miejscu znakomicie wzmacnia mięśnie kończyn dolnych, determinuje także stawy kręgosłupa do kontrolowanego wysiłku. Alternatywą może być orbitrek. 


Inny sprzęt, doskonale znany z sali treningowej, to bieżnia ruchoma — wyposażona jest w bezpieczne poręcze (to ważne, zwłaszcza na początku terapii), umożliwia też ustawienie kilku szybkości marszu czy biegu. W rozumieniu procesu rehabilitacji bieżnie takie wzmacniają nogi, ale i ręce. Ponadto poprawia się wymiernie balans ciała i postawa.      
 

Sprzęt do ćwiczeń zazwyczaj zajmuje niewiele miejsca, dlatego z powodzeniem można go trzymać w dowolnym pomieszczeniu w domu. Regularne korzystanie z poszczególnych akcesoriów rehabilitacyjnych może znacznie poprawić kondycję fizyczną pacjenta i przywrócić dawną sprawność.     
 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!