Fakty i mity o wybielaniu zębów

Wybielanie zębów budzi wiele kontrowersji. Co więcej, na przestrzeni lat pojawiło się wiele mitów dotyczących tego zabiegu. Warto więc zweryfikować swoją wiedzę, aby mieć pewność, że nie popełnimy błędu. Pomogą w tym fakty i mity o wybielaniu zębów, które znajdziesz w naszym artykule.

Wybielanie zębów budzi wiele kontrowersji. Co więcej, na przestrzeni lat pojawiło się wiele mitów dotyczących tego zabiegu. Warto więc zweryfikować swoją wiedzę, aby mieć pewność, że nie popełnimy błędu. Pomogą w tym fakty i mity o wybielaniu zębów, które znajdziesz w naszym artykule.

Wybielanie zębów

Można wybielić zęby w domu – FAKT

Istnieje wiele preparatów do wybielania zębów, które można wykorzystać w domu. Zaliczamy do nich zarówno wybielające pasty, jak i specjalne paski czy lampy. Wiele osób wykorzystuje też domowe sposoby na wybielenie zębów np. węgiel lub sodę oczyszczoną. Należy jednak pamiętać, że efekty uzyskane tymi rozwiązaniami są bardzo różne i nie zawsze bezpieczne. 

Wybielanie zębów jest drogie – FAKT/MIT

Koszt wybielania zębów zależy od tego, na jaką metodę się zdecydujemy. Drogeryjne lub domowe środki są tanie, bo ich cena nie przekracza 100 zł. Lampy do samodzielnego użytku kosztują ok. 200 zł. Natomiast profesjonalne wybielanie jest droższe, a cena zależy od metody rekomendowanej przez stomatologa oraz gabinetu. Warto więc sprawdzać koszt osobno dla każdej placówki. To nic trudnego, bo wystarczy wypisać w sieci frazę „wybielanie zębów cena Warszawa” (ze swoim miastem). Dzięki temu łatwo sprawdzisz, jak wyglądają ceny rynkowe.

Środki drogeryjne do wybielania są bezpieczne – MIT

Oczywiście środki dopuszczone do sprzedaży są bezpieczne, ale w określonych przypadkach mogą okazać się szkodliwe. Dlaczego? Dotyczy to stosowania tych środków bez kontroli stomatologa. Jeśli będziemy ich używać np. na uszkodzone czy słabe szkliwo lub zęby z ubytkami, możemy znacząco pogorszyć stan uzębienia. Ponadto, drogeryjne preparaty często wywołują nadwrażliwość. 

Wybielenie zębów daje efekty na wiele lat – FAKT

Fachowo przeprowadzone wybielenie zębów utrzymuje się nawet przez 10 lat. Warto jednak pamiętać, że nie jest to regułą, bo trwałość efektów zależy od predyspozycji każdej osoby, a także od metody wybielania. Na rezultaty ma też wpływ sposób życia np. osoby palące muszą liczyć na krócej utrzymujące się efekty. 

Każdy może wybielić zęby – MIT

Istnieję pewne przeciwskazania do wybielenia zębów. Są to m.in.: słabe szkliwo, ubytki, próchnica, stany zapalne, nadwrażliwość zębów. Co ciekawe, na wybielenie nie mogą też liczyć osoby, które w dzieciństwie długotrwale leczono antybiotykami (z ich powodu struktura zębów jest inna).

Wybielanie niszczy zęby – MIT

Prawidłowo przeprowadzone wybielanie, czyli w gabinecie stomatologii estetycznej i przez profesjonalistę, jest całkowicie bezpieczne. Zniszczyć szkliwo mogą metody stosowane samodzielnie, bez opieki lekarza.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!