Przejdź do treści

Jakie aparaty ortodontyczne może zaproponować ortodonta w Warszawie?

Wady zgryzu nie tylko wpływają na kompleksy natury estetycznej, ale często stanowią źródło dolegliwości bólowych związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem stawów skroniowo–żuchwowych. W zależności od wieku pacjenta, a także wady zgryzu specjalista może zaproponować różne rodzaje aparatów ortodontycznych. Poznajmy zatem je wszystkie!
Teaser Media
Image
Aparaty ortodontyczne Warszawa

Aparaty ortodontyczne – rodzaje

Aparaty ortodontyczne możemy podzielić na dwie kategorie: stałe i ruchome. Te pierwsze składają się z pierścieni oraz zamków, które reguluje się na każdej wizycie, aby zęby były ciągnięte we właściwym kierunku. Z kolei aparaty ruchome przeznaczone są głównie dla dzieci, zakłada je pacjent na czas kilku-kilkunastu godzin w ciągu doby, najczęściej na noc. W niektórych przypadkach aparaty ruchome mogą być używane przez dorosłych pacjentów, jednak o wiele bardziej skuteczne są aparaty stałe.

Tradycyjny aparat metalowy

Popularnym wyborem przy leczeniu ortodontycznym jest aparat metalowy. Składa się on z pierścieni przymocowanych wokół zębów, zamków przyklejonych do przedniej części zębów oraz drutów, które przechodzą przez zamki i mocowane są do pierścieni. Oprócz tego są kolorowe gumki (ligatury) zakładane na zamki aparatu. Ich zadaniem jest utrzymanie łuku w odpowiedniej pozycji na zamkach.

To, co wyróżnia aparat metalowy, to bezsprzecznie cena – w porównaniu do pozostałych aparatów jest po prostu najtańszy. Z tego względu chętnie wybierają go osoby młode.

Ortodonta dla dorosłych – jakie aparaty estetyczne mogą zaproponować?

Aparaty estetyczne to doskonały sposób na dyskretne leczenie wady zgryzu. Metalowy odpowiednik jest stworzony ze stali nierdzewnej, natomiast aparaty estetyczne ze względu na materiał, z jakiego zostały zbudowane, możemy podzielić na: aparat kryształowy i porcelanowy. Te pierwsze są przezroczyste jak szkło, z kolei aparat porcelanowy jest wyposażony w zamki o zabarwieniu mlecznym. Obydwie możliwości możemy spotkać w niemal każdym gabinecie ortodontycznym, chociażby w Dental Fraternity.

Aparaty samoligaturujące

Kolejny rodzaj stałych aparatów ortodontycznych to modele samoligaturujące. Charakteryzują się tym, że ortodonta nie musi zakładać ligatur, czyli kolorowych gumek. Łuk w aparacie samoligaturującym trzyma się na zębach dzięki specjalnym klapkom, które znajdują się w zamkach. Dzięki temu wizyty kontrolne u lekarza są rzadsze, nawet co 8 tygodni! Jednak to nie wszystko – aparaty samoligaturujące skracają czas leczenia, a dodatkowo są łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Aparaty nakładkowe

Aparaty nakładkowe to alternatywna i nowoczesna metoda leczenia ortodontycznego, która polega na cyfrowym i indywidualnym zaplanowaniu leczenia dla każdego pacjenta. Wykonane są z przezroczystego materiału w postaci nakładek (szyny) zakładanej przez pacjenta. Ich niezaprzeczalną zaletą jest to, że nie są widoczne w porównaniu do tradycyjnego aparatu.

Warto podkreślić, że nakładki są przyjazne dla pacjentów, nie ranią śluzówki oraz wykonane są z bezpiecznych materiałów. W gabinecie ortodontycznym możesz zetknąć się z dwoma metodami leczenia ortodontycznego za pomocą aparatów nakładkowych, są to: Clear Aligner oraz Invisalign.

W obu metodach pacjent dostaje indywidualnie stworzone nakładki, które nosi przez 22 h na dobę, zdejmując je jedynie do jedzenia i mycia zębów. Nakładki zmieniane są co 7-10 dni na kolejną.

Przy pierwszej metodzie pacjent dostaje każdorazowo 3 nakładki ortodontyczne. Z kolei w metodzie Invisalign pacjent otrzymuje tyle nakładek, ile jest potrzebnych do naprawy wady zgryzu.

Aparaty nakładkowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród pacjentów, należy jednak pamiętać, że nie wszystkie wady zgryzu mogą być leczone tym typem aparatów ortodontycznych.

Komentarze
Udziel odpowiedzi na proste pytanie
Ten mechanizm ma sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteś botem
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!