Czy nieleczone choroby zębów mogą niszczyć serce i inne narządy? Jak często należy sprawdzać stan uzębienia?

Regularne wizyty kontrolne u stomatologa mogą znacznie ograniczać pojawienie się i dalszy rozwój dokuczliwych chorób zębów. Dolegliwości w obrębie jamy ustnej, a w szczególności choroby zębów, to nie tylko kwestia estetyki i dobrego samopoczucia. W niektórych przypadkach zły stan zębów może przyczyniać się do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Gdy boli nas ząb, wówczas staramy się jak najszybciej zorganizować wizytę u stomatologa. Ból zmusza nas bowiem do konkretnych i zdecydowanych działań, gdyż pilnie pragniemy się pozbyć tego nieprzyjemnego uczucia. Ale, czy nie lepiej nie dopuszczać do takich sytuacji, a przynajmniej starać się ograniczyć ryzyko ich występowania? Otóż niestety wielu z nas łatwo zapomina o tym, jak istotne dla zdrowia naszych zębów są regularne wizyty u stomatologa. Powinniśmy się do niego wybierać nie tylko wówczas, gdy coś nas zaczyna boleć. Warto jest bowiem pamiętać o profilaktyce chorób dziąseł i zębów, która zminimalizuje ryzyko nieprzyjemnych i bolesnych dolegliwości w obrębie jamy ustnej i nie tylko.

Jak często stomatolog powinien sprawdzać nasze zęby?
Stomatolog powinien regularnie sprawdzać stan naszego uzębienia

Czym zajmuje się stomatolog?

Powszechnie wiadomo, że zazwyczaj lekarz stomatolog zajmuje się profilaktyką chorób uzębienia i leczeniem ewentualnych ubytków. W rzeczywistości jednak, jego zakres obowiązków może być o wiele szerszy. Stomatologia jest bowiem dziedziną medycyny skupiającą się na diagnozowaniu, zapobieganiu i leczeniu chorób, zaburzeń i zmian, nie tylko w obrębie samej jamy ustnej, ale także w sąsiednich i pokrewnych strukturach, takich jak szczęka i twarz.

W związku z powyższym, stomatolog może wykonywać bardzo szeroki zakres działań. Do jego obowiązków zaliczamy przykładowo:

  • przeprowadzanie badań kontrolnych stanu uzębienia;
  • leczenie próchnicy i wypełnianie ubytków;
  • ortodoncja;
  • endodoncja, czyli leczenie kanałowe;
  • protetyka;
  • zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej;
  • zabiegi z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej;
  • periodontologia.

Stomatologia nie ogranicza się jedynie do zębów, ale obejmuje również inne aspekty kompleksu czaszkowo-twarzowego, w tym struktury skroniowo-żuchwowe i inne struktury podporowe. W niniejszym artykule skupimy się jednak na stomatologii zachowawczej.

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza często określana jest mianem stomatologii ogólnej. Jej szeroki zakres działań obejmuje przede wszystkim procedury związane z profilaktyką chorób zębów i leczeniem wszelkiego rodzaju ubytków. Do najczęściej leczonych zmian należy próchnica. Ze statystyk wynika, że jest to najbardziej powszechna dolegliwość uzębienia.

Zabiegi przeprowadzane w ramach stomatologii zachowawczej mają na celu utrzymanie dobrej kondycji zębów, zachowanie żywotności uzębienia oraz estetycznego wyglądu jamy ustnej. W ramach profilaktyki próchnicy zębów, stomatolog przeprowadza następujące przykładowe czynności:

  • kontrolnie sprawdza stan jamy ustnej i zębów;
  • usuwa z zębów płytkę oraz kamień;
  • leczy nadwrażliwość dziąseł;
  • wykonuje piaskowanie, polerowanie i lakierowanie zębów;
  • wykonuje lapisowanie zębów u dzieci.

Jak wspomniano wcześniej, oprócz obejmującej wizyty kontrolne profilaktyki, stomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem ubytków zębowych powstałych w efekcie próchnicy. W tym zakresie stomatolog przeprowadza niżej wymienione, przykładowe procedury:

  • leczenie próchnicy;
  • wypełnianie ubytków;
  • leczenie kanałowe;
  • odbudowa korony zębowej;
  • wypełnienie czasowe;
  • szynowanie rozchwianych zębów.

Stomatologia zachowawcza – Jak wygląda wizyta kontrolna u stomatologa?

Każda wizyta u stomatologa rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego. Jeśli do danego gabinetu udajemy się po raz pierwszy, stomatolog zakłada nam kartę pacjenta i prosi o informacje o przebytych chorobach, operacjach oraz o stosowanych lekach.

Podczas wizyty kontrolnej, po wstępnych pytaniach dotyczących ewentualnych dolegliwości w obrębie jamy ustnej i jej okolic, stomatolog przeprowadza przegląd stanu uzębienia i dziąseł w poszukiwaniu oznak zmian chorobowych.

W przypadku stwierdzenia ubytków, stomatolog wypełnia je materiałami, takimi jak porcelana, złoto, amalgamat srebra, żywice kompozytowe, przy czym dobiera najwłaściwszy kolor materiału, czyli taki, który najbardziej przypomina naturalną barwę zębów pacjenta. W przypadku sporych ubytków stomatolog może podjąć decyzję o konieczności zastosowania koron, czyli nakładek w kształcie zęba, umieszczanych bezpośrednio na jego pozostałościach. W takich sytuacjach stomatolog wstępnie przygotowuje wycisk uszkodzonego zęba, na podstawie którego zostaje stworzona odpowiednia korona. W zależności od stanu uzębienia pacjenta i jeśli sytuacja tego wymaga, stomatolog może też wybrać zupełnie inną metodę wypełniania ubytków, szczególnie wówczas, gdy są one rozległe.

Pamiętaj o tym, że regularne wizyty kontrolne u stomatologa, połączone z dbałością o higienę jamy ustnej, to jedyny skuteczny sposób ograniczenia ryzyka pojawienia się dokuczliwych chorób uzębienia i dziąseł. Powinieneś także wiedzieć, że choroby zębów mogą negatywnie wpływać na ogólny stan zdrowia całego organizmu, prowadząc niekiedy do bardzo poważnych powikłań! Jeśli do tej pory zwlekałeś z wizytą kontrolną u stomatologa, najwyższy czas by to nadrobić! Jak często sprawdzać stan uzębienia? Otóż ogólnie przyjmuje się, iż osoby dorosłe powinny odwiedzać gabinet stomatologa w celach profilaktycznych przynajmniej raz na pół roku.

Zęby a choroby serca

Nieleczone zmiany w obrębie jamy ustnej, takie jak niektóre infekcje bakteryjne, próchnica i choroby przyzębia, mogą przyczyniać się do różnorodnych, niekiedy bardzo ciężkich schorzeń ogólnoustrojowych. W grę wchodzą zakażenia krwi, choroby układu krążeniowego, a także uszkodzenia różnych narządów. Nieleczone choroby zębów mogą przyczynić się do wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego, osierdzia, wsierdzia, zastawek serca, a także zawału!

Badania potwierdzają (źródło 1), iż ostry zespół wieńcowy występuje prawie 3 razy częściej u osób z nieleczonymi zębami, kwalifikującymi się do leczenia kanałowego niż u pacjentów bez tego rodzaju zmian.

Stan uzębienia to nie tylko kwestia estetyki i samopoczucia. Zaniedbania w tym zakresie mogą z czasem prowadzić do poważnych chorób!

Artykuł przygotowano we współpracy z: Stomatolog Ewa Pawlak

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!