Przejdź do treści

Zdrowe i białe zęby - Poznaj tajemnice zdrowego i pięknego uśmiechu!

Zdrowe zęby i piękny uśmiech to podstawy powodzenia w relacjach międzyludzkich. Jak prawidłowo zadbać o zdrowie naszego uzębienia, tak abyśmy mogli bez obaw uśmiechać w każdej sprzyjającej temu okoliczności?
Teaser Media
Image
Białe zęby - Piękny i zdrowy uśmiech

Dbanie o zdrowy i piękny uśmiech jest bardzo ważnym aspektem codziennej higieny człowieka. Jest to związane z faktem, że nasze zęby są jedynym elementem ciała, który nie posiada zdolności autoregeneracji. Dzieje się tak, ponieważ ich zewnętrzna część złożona jest ze szkliwa, czyli najtwardszej tkanki całego organizmu! Ta nadzwyczaj wytrzymała substancja, nie zawiera natomiast wielu białek oraz komórek, które są niezbędne dla procesu regeneracji. Dzisiejszy artykuł prezentuje kluczowe korzyści z regularnej troski o zęby, a także sprawdzone sposoby na utrzymanie higieny jamy ustnej.

Dlaczego tak ważny jest piękny uśmiech?

Aby odpowiedzieć na tytułowe pytanie, warto zaprezentować wyniki nietypowego badania. Należy zaznaczyć, że inicjatorem eksperymentu był lider branży stomatologicznej, który funkcjonuje w kontekście globalnych rozwiązań.

Koncepcja całego doświadczenia odnosiła się do zaprezentowania dwóch zdjęć tej samej modelki, a jedyną różnicą była barwa jej zębów. Następnie, poproszono uczestników testu o wskazanie szacunkowego wieku kobiety widocznej na fotografii. Rezultaty? Co ciekawe, ankietowani ocenili dojrzałość dziewczyny o białych zębach, o 13 lat młodziej, w porównaniu do jej pożółkłego odpowiednika! Takie wyniki udowadniają, że zdrowe zęby wpływają na poprawę ogólnej witalności, ale to wciąż nie wszystkie zalety.

Dlaczego warto zadbać o zdrowie zębów i jak się za to zabrać?

Olśniewający uśmiech gwarantuje polepszenie jakości życia w aspekcie osobistym, a także zawodowym. To właśnie na zęby kierujemy naszą uwagę, gdy poznajemy nowe towarzystwo. Prawidłowa dyscyplina czystości zwiększa poczucie pewności siebie, a także buduje pozytywny wizerunek, co jest niezbędne dla osiągnięcia doskonałego efektu pierwszego wrażenia!

Poza licznymi benefitami dla sfery personalnej, zdrowe zęby oddziałują również na rozwój kariery. Kolejne analizy wykazują, że biały uśmiech znacznie zwiększa szansę na uzyskanie atrakcyjnej oferty pracy, a także otrzymanie wyższej pensji. Oznacza to, że psychologiczne skutki higieny jamy ustnej ułatwiają nawiązywanie relacji społecznych i zawodowych.

Jak zatem uzyskać zdrowe zęby? W tym celu zaleca się systematyczne wykonywanie zestawu kilku czynności:

  • szczotkowanie zębów - co najmniej dwukrotnie w ciągu doby, a cały proces powinien trwać nie krócej niż dwie minuty;
  • stosowanie nici dentystycznej, która dociera do trudno dostępnych przestrzeni między zębami. Prawidłowo przeprowadzony zabieg usuwa resztki zalegającego pożywienia i chroni przed próchnicą;
  • pamiętaj o języku - niewiele osób wie, że język jest doskonałym środowiskiem dla wszelkiego rodzaju bakterii oraz grzybów. Czyszczenie jego powierzchni niweluje ryzyko wystąpienia oznak próchnicy, ale również chorób atakujących błonę śluzową oraz dziąsła;
  • płyn do płukania jamy ustnej, czyli ostatni etap wzorowej higieny w warunkach domowych. Płyny są narzędziem kompleksowym, ponieważ pozwalają na wyeliminowanie wspomnianych już bakterii i grzybów. Płukanie ogranicza też odkładanie się płytki nazębnej, a składniki rewitalizujące zapewniają ochronę szkliwa.

Wszystkie powyżej wymienione czynności powinny być wliczone do codziennego harmonogramu. Doskonałym wsparciem dla zdrowych zębów jest także zbilansowana dieta, ograniczanie konsumowanego cukru oraz nałogów, które negatywnie wpływają na stan uzębienia.

Bardzo istotne dla zdrowia zębów są regularne wizyty kontrolne u stomatologa! Powszechnie wiadomo, że zazwyczaj lekarz stomatolog kielce zajmuje się profilaktyką chorób uzębienia i leczeniem ewentualnych ubytków.

Higiena - tradycyjna pasta do zębów? Soda oczyszczona? Pasta bez fluoru?

Czym najlepiej myć zęby aby były zdrowe i piękne? Czy warto w tym celu stosować tradycyjne pasty? Co wiemy o wpływie sody oczyszczonej na zdrowie zębów? Czy w wyborze pasty do zębów warto kierować się takimi kwestiami jak zawartość fluoru? W następnych akapitach udzielamy odpowiedzi na te pytania.

Soda oczyszczona

Chęć posiadania śnieżnobiałego uśmiechu może doprowadzić do powstawania niebezpiecznych mitów i nieporozumień. Przykładem może być stosowanie sody oczyszczonej.

Popularność tej metody wiąże się z natychmiastowymi efektami oraz widoczną skutecznością, ale jest to działanie o bardzo szkodliwym charakterze. Aby wyjaśnić fenomen sody oczyszczonej, należy przestawić funkcjonalność jej działania. Środek nie charakteryzuje się właściwościami wybielającymi, a efektywność związana jest z mechanicznym ścieraniem szkliwa. Co to oznacza w praktyce?

Jak wspominaliśmy we wstępie artykułu, zewnętrzna warstwa zęba nie posiada zdolności do regeneracji. Długofalowe stosowanie sody osłabia twardą tkankę, zmniejsza jej odporność i powoduje ból oraz podrażnienie, więc nie jest to zalecana opcja dbania o piękny i zdrowy uśmiech.

Tradycyjna pasta do zębów lub pasta bez fluoru- co wybrać?

Jaką pastę do zębów stosować? Czy warto stawiać na pastę bez fluoru? Dylemat decyzji wynika z badań na temat fluoru, który jest stałym składnikiem tradycyjnych past. Pierwiastek ten wzmacnia szkliwo zębów, inicjuje mineralizację zębów oraz działania prewencyjne wobec próchnicy. Chociaż stężenie fluoru w dostępnych produktach do higieny jamy ustnej nie zagraża zdrowiu, należy unikać jego ogólnego nadmiaru. Właśnie dlatego powstały specjalne pasty bez fluoru. Grupą docelową są przede wszystkim dzieci, a także osoby o niepełnosprawnościach, które mogą wykazywać tendencję do połykania substancji. Nagromadzenie fluoru w organizmie skutkuje przedawkowaniem, co oznacza zaparcia, biegunkę, gorsze samopoczucie, a nawet uszkodzenie wątroby lub nerek! Tak poważne konsekwencje fluorozy sprawiają, że z pasty bez tego pierwiastka korzystają również kobiety w ciąży. Jest to idealna alternatywa dla wszystkich osób, które obawiają się zbytniego nagromadzenia fluoru w organizmie.

Jak często należy wybierać się do dentysty? W jaki sposób może nam pomóc stomatolog?

Wizyta u stomatologa jest absolutnie niezbędna gdy z naszymi zębami dzieje się coś niedobrego. Jednak, aby ograniczyć ryzyko problemów z uzębieniem, warto co jakiś czas wybrać się do dentysty w celach kontrolnych.

Osoba dorosła powinna odbywać regularne wizyty kontrolne u dentysty, przynajmniej raz w ciągu pół roku. Taka systematyczność pozwala na sprawdzenie aktualnego stanu uzębienia oraz dokonywanie ewentualnych zabiegów rekonstruujących lub zapobiegawczych.

Zakres obowiązków stomatologa jest bardzo zróżnicowany. Doświadczony specjalista oferuje wsparcie instruktażowe higieny jamy ustnej, a także pomoc w sytuacji nagłego bólu zębów, spuchniętych dziąseł, niespodziewanych urazów lub powiązanych objawów. Harmonijny kontakt z profesjonalistą jest gwarancją zdrowych zębów oraz wspaniałego uśmiechu!

Komentarze
Udziel odpowiedzi na proste pytanie
Ten mechanizm ma sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteś botem
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!