Ta przyprawa leczy, ale w nadmiarze działa jak silny narkotyk!
Gałka muszkatołowa to środkowa część pestki owocu muszkatołowca korzennego, wiecznie zielonego drzewa pochodzącego z Wysp Korzennych (Molucca). Choć jest ona dość popularną w Polsce przyprawą, to mało kto z nas wie, że gałka muszkatołowa posiada sporo właściwości leczniczych, a w większych dawkach działa jak silny narkotyk
Gałka muszkatołowa to środkowa część pestki owocu muszkatołowca korzennego, wiecznie zielonego drzewa pochodzącego z Wysp Korzennych (Molucca). Choć jest ona dość popularną w Polsce przyprawą, to mało kto z nas wie, że gałka muszkatołowa posiada sporo właściwości leczniczych, a w większych dawkach działa jak silny narkotyk.
- Gałka muszkatołowa - Wartości odżywcze
- Gałka muszkatołowa - Działanie lecznicze
- Gałka muszkatołowa - Skutecznie zwalcza objawy depresji
- Gałka muszkatołowa - Silny i niebezpieczny narkotyk
- Gałka muszkatołowa - Psychoaktywna mirystycyna
Gałka muszkatołowa - Wartości odżywcze
Gałka muszkatołowa w swoim składzie zawiera białko, tłuszcz, węglowodany, błonnik oraz witaminy, takie jak tiamina, ryboflawina, niacyna, witamina B6, kwas foliowy, witamina A i witamina C. Oprócz tego znajdują się w niej cenne dla zdrowia minerały takie jak żelazo, wapń, magnez, fosfor, potas, sód i cynk, a także kwasy tłuszczowe nasycone, jednonienasycone oraz wielonienasycone. Wartości odżywcze zmielonej gałki muszkatołowej w 100 g / jednej łyżeczce - 7 g (źródło 1):- Wartość energetyczna - 525/37 kcal;
- Białko ogółem - 5.84/0.41 g;
- Węglowodany - 49.29 g/3.45 (w tym cukry proste 2.99/0.21);
- Błonnik - 20.8/1.5 g;
- Tłuszcz - 36.31/2.54 g;
- Kwasy tłuszczowe nasycone - 25.940/1.816 g;
- Kwasy tłuszczowe jednonienasycone - 3.220/0.225 g;
- Kwasy tłuszczowe wielonienasycone - 0.350/0.024 g.
PodsumowanieGałka muszkatołowa zawiera w swoim składzie cenne dla naszego zdrowia witaminy i minerały.
Właściwości lecznicze
Gałka muszkatołowa korzystnie wpływa na nasz układ pokarmowy. Poprawia trawienie i zapobiega wrzodom żołądka. Wspomaga produkcję soku żołądkowego i działa wiatropędnie. Zdaniem Świętej Hildegardy przyprawa ta skutecznie oczyszcza organizm z toksyn, wspomaga koncentrację i poprawia samopoczucie.PodsumowanieGałka muszkatołowa posiada wiele zalet zdrowotnych. Między innymi dobrze wpływa na układ pokarmowy, zapobiega wrzodom żołądka, stymuluje krążenie i chroni przed zakrzepami.
Legalny, ale niebezpieczny narkotyk!
W kuchni gałkę muszkatołową powinno stosować się w niewielkich ilościach nie tylko ze względu na jej lekko gorzkawy smak, ale również dlatego, że jej nadmierne spożycie może wywołać nie tylko halucynacje, ale również poważne problemy ze zdrowiem! Nigdy nie spożywaj gałki muszkatołowej w celach rekreacyjnego odurzania się! Robiąc to możesz sobie doszczętnie zrujnować zdrowie!PodsumowanieSpożywana w większych ilościach - powyżej 5 g na dobę, gałka muszkatołowa działa jak silny narkotyk, wywołując halucynacje, omamy, zaburzenia orientacji w czasie i przestrzeni, a niekiedy wiele innych zagrażających zdrowiu, a nawet życiu objawów!
Bibliografia:
1 – Poradnik Zdrowie – Gałka muszkatołowa (przyprawa) - właściwości i wartości odżywcze; 2 – US National Library of Medicine – Evaluation of the anti–depressant activity of Myristica fragrans (Nutmeg) in male rats; 3 – Rostkowska-Nadolsk B., Machoń Z. – Halucynogeny. Część I – Halucynogeny pochodzenia naturalnego, „Farmacja Polska”, 2009, 2 (65).Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!